Что кроется за языковым конфликтом между Украиной и Венгрией?

4 октября 2017, 06:33
2194

Голова уряду Угорщини Віктор Орбан сподівається втриматися при владі у 2018 році

Эксперты считают, что претензии Венгрии к закону об образовании в Украине имеют не только гуманитарный, но и политический подтекст

У квітні 2018 року в Угорщині пройдуть вибори до парламенту - Загальних зборів. На них матимуть змогу голосувати і ті, хто постійно не проживає в Угорщині, але мають угорські паспорти. У них буде змога віддати свій голос лише за партію, у той час як депутати обиратимуться також і в одномандатних округах.

У липні прем'єр-міністр країни і лідер партії Фідес Віктор Орбан написав листа закордонним угорцям із закликом проголосувати на парламентських виборах. Для цього вони мають зареєструватися на спеціальному сайті.

За словами пана Орбана, своїм голосуванням вони візьмуть участь "у вирішенні долі й майбутнього країн Карпатського басейну".

Партія Фідес розраховує на перемогу, як і у 2010-му році. Тоді разом із Християнсько-демократичною народною партією Фідес отримав більшість у парламенті із суттєвою перевагою.

Уряд Угорщини в останні роки не оприлюднює дані про кількість отриманих угорських паспортів в інших країнах. Проте на початку 2015 року повідомлялося, що угорське громадянство отримали 94 тис. жителів Закарпаття.

Тому гра на почуттях угорців в Україні, та ще з огляду на виборчу кампанію, що наближається, є цілком передбачуваною.

Угорські паспорти
BBC
Скільки закарпатців мають угорські паспорти, точно не відомо

"Ідеться передусім про національні інтереси держави Угорщина. Ті 150 тисяч угорців, які живуть на Закарпатті, це золотий резерв, який вони можуть використовувати у політичних і демографічних цілях", - каже у коментарі ВВС Україна заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Василь Яблонський.

Про передбачувану негативну реакцію на закон пише і закарпатський журналіст, етнічний угорець Петро Гойс.

"Протест офіційного Будапешта (...) взагалі не викликає подиву. Дивно було б, якби Будапешт промовчав. Власне, будь-яка держава вболіває за долю власного етносу. Тому закономірним є як прагнення влади України поширювати та посилювати державну мову на всій території України, так і закономірним є прагнення Угорщини зберегти статус-кво етнічних угорців у тій таки Закарпатській області", - написав віну блозі для УНІАН.

У той же час, директор "Analytic Group Da Vinci AG" Анатолій Баронін не вважає, що виборчий чинник у протестах Угорщини є таким, що домінує.

"Звичайно, заяви відповідають політичному курсу партії Віктора Орбана, але проблема є набагато ширшою. Вважаю, що прискорена культурно-мовна експансія дозволила б як Угорщині, так і Румунії мати ґрунт для висунення надалі інших претензій до України", - каже Анатолій Баронін у коментарі ВВС Україна.

Це можуть бути претензії як щодо більшої автономії територій, де компактно проживають угорці та румуни, так і територіальні претензії, каже експерт.

Хоча останнє навряд чи можливе, зважаючи на те, що Угорщина є членом Європейського Союзу і не може не поділяти його політику, спрямовану проти будь-яких проявів сепаратизму.

Що далі?

Українська влада, каже Василь Яблонський, намагається протистояти таким перспективам.

"Так, слід погодитися із закидами на адресу України про те, що вона впродовж багатьох років не дбала про розвиток української мови на Закарпатті. Але виходить, що Угорщину влаштовувала така ситуація, коли етнічні угорці мали проблеми із українською мовою, що вони не інтегрувалися належним чином в українське середовище", - каже він.

"Неправильна політика України призвела до того, що Угорська держава є для них більшим благодійником, аніж Україна. Це дика ситуація, але так є, ці люди більше зорієнтовані на Угорщину. І це слід якомога швидше виправляти", - додає Василь Яблонський.

Експерти вважають, що Київ не повинен змінювати свою позицію, хоч і не виключають, що у ході консультацій і переговорів, а також після експертизи закону у європейських структурах - яку, за даними МЗС Україна, слід чекати кілька місяців, - можуть домовитися про незначні поступки.

Обратите внимание

Главное

Компании/Рынки

Вчера, 09:38

article_img
Лоукост Wizz Air поднял цены на приоритетную посадку и регистрируемый багаж
Экономика

Вчера, 13:50

article_img
Для своих и иностранцев. В Украине увеличили туристический сбор
Компании/Рынки

Вчера, 20:47

article_img
Личная симпатия. На что больше всего обращают внимание при приеме на работу

Выбор редакции

Мода

Вчера, 12:12

article_img
На улицах Парижа. Наоми Кэмпбелл надела джинсы украинского дизайнера
Игры

Вчера, 22:02

article_img
Божественная комедия для геймеров. Обзор игры Hades
События

Вчера, 16:27

article_img
Не может не сокращаться. В Украине подсчитали убыль населения