Физика для будущего: как подтолкнуть школьников познавать мир?

19 апреля 2017, 16:57
1599
Спецпроект
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Физика для будущего: как подтолкнуть школьников познавать мир? - фото

В эпоху инноваций знание точных наук является не только конкурентным преимуществом на рынке труда, но и помогает успешно ориентироваться в условиях постоянных изменений технологий, подходов к учебе или работе

Та попри зростаючу популярність вивчення фізики чи математики у світі загалом і в Україні зокрема, викладання цих дисциплін у середньостатистичній українській школі, особливо у сільській місцевості, залишає бажати кращого. Часто вчителі поєднують викладання цих дисциплін з іншими предметами, не маючи змоги зосередитись на одному з них.

Викладання негуманітарних дисциплін подекуди зводиться лише до механічного відтворення параграфів та розв’язування задач, водночас ігнорується практичне застосування учнями отриманих знань. На щастя, шляхи вирішення цієї ситуації існують. Команда GoGlobal спробувала розібратись, наскільки необхідними є знання та розуміння точних наук у сучасному житті та як зробити фізику чи хімію цікавими для українських школярів.

Світ технологій

Британка Робін Бердж в університеті вивчала фізику та філософію. «Я хочу зрозуміти і хоча би трішки осягнути, як влаштовано цей світ. Саме тому обрала ці протилежні дисципліни, які по-своєму описують наше життя». Після навчання в університеті Манчестера дівчина отримала роботу в компанії Sellafield Ltd, що займається переробкою продуктів ядерної енергетики. Зізнається, що для неї це було викликом, адже заради роботи на цьому підприємстві довелось переїхати у сільську місцевість подалі від звичного життя. Зрештою, після двох років Робін залишила роботу і вирішила використати свої знання задля допомоги іншим.

Можливість не забарилась: уже скоро дівчина отримала листа від Британської Ради із пропозицією волонтерства в Україні. Проект, на який її запросили, називається GoCamp Afterschool, і організатори саме шукали англомовних волонтерів.

«Проект мене зацікавив, перш за все, через свою практичну спрямованість на необхідних знаннях та компетенціях. Діти мають опанувати навички, необхідні для сучасної людини, а це, в першу чергу, технології, за якими майбутнє. На жаль, звична для нас освіта у класах не завжди може це забезпечити», — розповідає дівчина.

Уже який рік поспіль перше місце у світовому рейтингу університетів займає Масачусетський технологічний інститут. Абревіатура МІТ давно стала синонімом якісної освіти та відкриває перед випускниками цього вишу двері компаній у будь-якому куточку світу. В цей же час у Швейцарії провідні учені зі всього світу розплутують загадку створення всесвіту, працюючи над проектом Великого адронного колайдера. В свою чергу, NASA не полишає дослідження Космосу та пошуків життя на відстані світлових років у далеких галактиках.

Основу усіх цих проектів складають професіонали у сфері фізики, хімії, астрономії, математики, інженерії та багатьох інших точних дисциплін — це науковці, які працюють над осмисленням людством навколишнього світу. Чи росте вже їх майбутня зміна? Ми впевнені, що так.


Робін Бердж із Великобританії бере участь у проекті GoCamp Afterschool у київській гімназії АпогейРобін Бердж із Великобританії бере участь у проекті GoCamp Afterschool у київській гімназії Апогей


Що таке STEAM?

Знання, навички та свій досвід роботи на ядерному підприємстві Робін сповна може застосувати під час GoCamp Afterschool. В рамках проекту вона працює зі школярами у Києві, веде групу продовженого дня англійською мовою. Здавалося б, до чого тут фізика?

«В рамках таборів GoCamp існує чотири напрямки, одним із яких є STEAM. Тому я рада, що можу не лише навчати дітей англійської, але й вести уроки фізики чи історії Великобританії, наприклад», — розповідає Робін.

STEAM (science, technology, engineering, arts and mathematics) — це освітній підхід до навчання, який використовує науку, технологію, інженерію, мистецтво і математику як інструмент для реалізації учнями власних проектів, наприклад: створення мобільних додатків, робототехніка, дослідження картин, проект з охорони навколишнього середовища та ін. STEAM спрямований на розвиток логіки, мислення та одночасного пізнання світу, тут використовуються іноземні мови та різні інтерактивні методики, які роблять навчальний процес максимально цікавим та ненав’язливим.

«Напрямок STEAM допомагає краще розкрити потенціал учнів та на практиці продемонструвати їм усю багатогранність навколишнього світу. Діти, створюючи власні проекти, вивчають, як влаштоване навколишнє середовище та як самим організовувати роботу, шукати і перевіряти інформацію. Так ми запроваджуємо нові стандарти освіти та виховуємо покоління, здатне мислити критично», — розповідає Любов Залюбовська, менеджер освітніх проектів GoGlobal.


Фото: sylvanlearning.comФото: sylvanlearning.com


Серед майже 900 українських шкіл, що надіслали заявки на участь у GoCamp 2017, лише невелика частина обрала напрямок STEAM. «Переважна більшість шкіл хочуть провести табір на тему спорту та здоров’я. Про STEAM більшість з них не чула, тому й при виборі напрямку табору намагається уникати невідомого. Але вже на тренінгах ми детальніше знайомимо вчителів із напрямком, і вони в процесі розробки програми табору самі вносять в неї елементи STEAM», — додає Любов.

Та попри серйозну наукову складову GoCamp — це, перш за все, відпочинок із користю та міжкультурна комунікація. Робін приємно вражена спілкуванням з українськими школярами: «Мені дуже імпонує те, що вони не бояться розмовляти іноземною. А те, що діти розмовляють вільно мінімум двома мовами – неймовірно. У нас в Британії немає такої жаги до вивчення мов, на жаль. Виглядає, що панівне становище англійської у світі зіграло з нами злий жарт».

Зрештою, працюючи з дітьми та змінюючи систему української світи, Робін та її колеги-волонтери по GoCamp Afterschool мають шанс не лише навчити, дати знання чи уміння, але й, що набагато важливіше, вони можуть стати для школярів реальним прикладом. Адже цікавий та нестандартний урок фізики або хімії англійською мовою зможе надихнути дітей та змусити їх по-іншому подивитись на, здавалося б, такі нудні чи занадто важкі предмети.

Матеріал підготувала Юлія Мішина

Диалоги о бизнесе

23 мая, в Киеве, известные предприниматели Сергей Тигипко, Пётр Чернышов, Игорь Смелянский и Дмитрий Шимкив станут спикерами лекции НВ «Диалоги о бизнесе: как преуспеть в эпоху перемен».

Записаться на лекцию

Анекдот дня

Президент Чехии Земан заявил, что аннексия Судет Германией - совершившийся факт, надо это признать, и Германия должна выдать Чехии уомпенсацию сталью и углем. А иначе в Европе начнется мировая война.

socials - dev in progress

Фото

События

Вчера, 12:27

thumb img
Без Нацгвардии. Банковую открыли для прохода людей
quote - dev in progress

ТОП-5 статей

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua
radio - dev in progress

Главное

Политика

Вчера, 19:58

img
Досрочные выборы. Гражданская позиция Гриценко образовала альянс с еще тремя партиями
Страны

Вчера, 20:00

img
Скандал в российских СМИ. Из Коммерсанта массово уходят журналисты, заявив о давлении на газету
Футбол

Вчера, 19:47

img
Наставник Динамо стал кандидатом на пост тренера российской команды — СМИ

Подписывайтесь на рассылку Олег Покальчук

Читайте тексты избранных авторов каждый вечер в 21:00

Подписаться