Благотворительность в Украине: почему мы меньше помогаем?

9 декабря 2016, 11:33
1553
Спецпроект
Цей матеріал також доступний українською
Благотворительность в Украине: почему мы меньше помогаем? - фото

Ежегодно Британский благотворительный фонд CAF публикует рейтинг стран согласно Всемирным индексом благотворительности (World Giving Index (WGI))

У 2016 році Україна опустилася аж на 17 позицій у рейтингу та відтепер посідає 106 місце серед 153 країн світу. При цьому минулий 2015 рік для нашої держави став проривним – 89 місце. Рейтинг складається вже сьомий рік поспіль, і трійка лідерів протягом цього часу залишається практично незмінною – М’янма, Сполучені Штати Америки та Нова Зеландія.

Всесвітній індекс благодійності демонструє, наскільки активне населення країни у сфері доброчинності, проте, цікаво зауважити, що на думку фахівців індекс залежить не стільки від багатства країни, скільки від щастя жителів та їхніх культурних і релігійних традицій.

На жаль, важко погодитися з тим, що зростання рівня благодійності в Україні протягом 2013-2015 років відбулося завдяки щастю українського народу. Так, події на Сході збільшили кількість приватних благодійних внесків та годин волонтерської роботи, проте, війна на Сході досі триває та потребує постійного фінансування. У лікарнях застаріле обладнання, не вистачає грошей на утримання дитячих будинків, а учні сільських шкіл часто навчаються за старими підручниками. Зрештою, на допомозі іншим подекуди почали наживатись шахраї, тому не дивно, українці почали зневірюватися у дієвості благочинних внесків.

Чому так відбувається?

Серед населення України спостерігається низький рівень довіри до благодійних фондів, громадських організацій та приватних осіб, чисельність яких за останній час значно збільшилася. "Фонди створені для відмивання грошей" – це міф, який, на жаль, заснований на реальних подіях. Дійсно, не лише в Україні, але й по всьому світу знаходяться люди, які спекулюють на благодійності, проте у сучасному світі є інструменти, які дозволяють перевірити легальність організації та переглянути звіт роботи за останній рік. Недовіра до фондів формується поганою поінформованістю про їх діяльність, нерозумінням того, куди йдуть кошти та майже незмінно негативним суспільним настроєм в країні. Кожен благодійник хоче відчувати свою причетність до позитивних змін – це одна з головних умов успішно проведеної благодійної акції. І якщо ти цих змін не бачиш, то який тоді сенс витрачати гроші на вітер? Зрештою, після тривалої хвилі загальнонаціонального піднесення доброчинності суспільство втомлюється, тому не дивно, що Україна втратила 17 позицій у рейтингу.

Рівень підтримки доброчинності в країні свідчить про готовність суспільства брати на себе відповідальність за роботу механізмів, які зазвичай, не під владу чи силу державі. Усталена думка про те, що знедоленим має допомагати держава, є одним з основних ворогів розвитку благодійності.

Україна у рейтингу WGI, 2010-2016 рр.

Звісно, всі хочуть жити у розвиненому суспільстві, але не всі усвідомлюють, що суспільство – це, перш за все, кожен громадянин України, і на кожному з нас лежить відповідальність за благополуччя держави. У 2015 році українці найбільше жертвували на армію (близько 40%) та потреби переселенців, приділяли увагу хворим та інвалідам, а також не забували про релігійні потреби. На жаль, на захист тварин, екологію, спорт та культуру було відведено лише 1% від загальних пожертв жителів. Такий розподіл внесків свідчить про небайдужість українців до ситуації, яка зачепила кожного з нас, проте, це також вказує на те, що українці мало переймаються проблемами, які їх не торкнулися.

"Допомагати мають заможні люди" ще один міф, який варто викинути із голови та ніколи більше не згадувати. Протягом останніх років українці невпинно відчувають падіння рівня життя, що, звісно, зменшує їхню спроможність та бажання до благодійності, проте, не варто забувати, що благодійність - це не лише матеріальні внески, це також і волонтерство, яке несе у собі безкорисну діяльність. Низький рівень доходів не має ставати перешкодою для допомоги тим, хто цього потребує. До того ж, вчені підтверджують, що волонтерство корисне для психічного та фізичного здоров'я: у волонтерів рідше зустрічається депресія, зменшуються серцево-судинні ризики, а натомість покращується загальний фізичний стан та формується усвідомлення сенсу свого існування.

Як зробити благодійність нормою?

При визначенні індексу благодійності враховують три основні критерії: благодійні пожертви, допомога незнайомим людям та волонтерська робота. Цього року українці продемонстрували непогані показники по благодійним пожертвам та волонтерству (68 та 92 позиції відповідно), але при цьому неохоче допомагають незнайомцям – 119 місце.

MONKEYBUSINESSIMAGES

Виправити цю ситуацію можна підвищенням надійності самого інституту доброчинності в Україні. Лише впевненість, що твої гроші використають за призначенням, сприятиме збільшенню благодійних внесків. Важливим кроком в цьому напрямку є прийняття закону про смс-благодійність, який закріплює прозорий і незалежний механізм збору коштів на доброчинність.

Роблячи добру справу, не забувайте про це говорити, адже, думка про те, що благодійність має бути анонімною, є хибною. Анонімність допомоги зменшує можливість успішно завершити благодійну акцію. Навіть якщо ви просто поділитесь лінком у своїх соціальних мережах, про проект дізнаються, як мінімум, ваші друзі. Чим більша поінформованість про проект, тим більше шансів на його успіх. А крім цього, згадайте силу соціальних мереж та любов її користувачів до флешмобів, які дуже часто допомагають зібрати неймовірні суми грошей на доброчинність.

Українці вже довели, що вони згуртовані та готові прийти на допомогу тим, хто цього потребує. Падіння в рейтингу благодійності – це далеко не вирок, а шанс переосмислити процеси у суспільстві та напрацювати механізми, які підвищать соціальну відповідальність українців і дадуть їм змогу робити добрі справи із впевненістю, що ці кошти отримає саме той, кому вони потрібні.

І не забувайте, що наші добрі справи слугують прикладом для інших.

Матеріал підготувала Інна Тимченко

Телеграм НВ

Подпишитесь на наш канал в Телеграм. Там мы публикуем срочные новости и самые интересные истории дня Украины и мира.

Подписаться

Анекдот дня

Президент Чехии Земан заявил, что аннексия Судет Германией - совершившийся факт, надо это признать, и Германия должна выдать Чехии уомпенсацию сталью и углем. А иначе в Европе начнется мировая война.

socials - dev in progress

Фото

События

20 мартa, 16:00

thumb img
Точно уничтожил цель. Турчинов раскрыл детали испытаний турецких беспилотников Bayraktar
quote - dev in progress

ТОП-5 статей

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua
radio - dev in progress

Главное

Геополитика

Вчера, 19:12

thumb img
Трамп заявил, что признает Голанские высоты территорией Израиля
Финансы

Вчера, 18:34

thumb img
Рева о субсидиях: Я бы не советовал ждать, что государство будет оплачивать "платежки" на 500 кубометров газа
Геополитика

Вчера, 18:51

thumb img
Статья The Hill о Луценко: Трамп отреагировал на материал

Подписывайтесь на рассылку Олег Покальчук

Читайте тексты избранных авторов каждый вечер в 21:00

Подписаться