Згадати все. Історія участі України в Євробаченні

8 травня 2018, 15:07
2077
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Історія української музики на конкурсі Євробачення

В ефірі своєї авторської програми Вініл на Радіо НВ Павло Шилько вирішив згадати історію участі України в Євробаченні.

Вперше українці побачили трансляцію відомого конкурсу Євробачення на загальнонаціональному телеканалі в 2002 році. Україна ще не була країною – учасником заходу, який тоді проходив у Естонії.

Однак уже в 2003 році Україна вперше отримала право брати участь в цьому конкурсі, що проходив у столиці Латвії Ризі. Тоді честь країни на Євробаченні захищав український співак Олександр Пономарьов.

"Тоді не було ще ніяких відборів, це був абсолютно логічний вибір, топовий виконавець на той час. І це була незвичайна поїздка, тому що ми, з огляду на економію газу й усього іншого, їхали автобусом більше доби через Білорусь. І конкурс вийшов не найуспішнішим для України, Пономарьов зайняв 13 місце", – згадує радіоведучий Павло Шилько.

Першовідкривач Євробачення для України Олександр Пономарьов довго займався вибором своєї пісні для конкурсу. У підсумку він зупинився на Hasta la vista ізраїльського композитора Цвіка Піка, інша пісня якого, під назвою Viva La Diva, посіла перше місце в конкурсі 1990 року.

У 2004 році українська співачка Руслана їде в на конкурс в Стамбул з двомовною піснею Дикі танці, яка виконувалася українською та англійською. На думку Шилька, конкурс в Стамбулі став найпершим, який був зроблений за дуже високими міжнародними стандартами. Фінансування Євробачення росло і все більша увага приділялася візуальному боку виступів.

Фото: facebook.com/ruslana.lyzhychko

"І, як на мене, відтоді Євробачення стало якимось ярмарком сучасних технологій, де найкращі світові компанії представляють свої LED-екрани і LED-конструкції, пропонують найновіші аертони і світлові прилади. Конкурс став конкурсом масштабної великої картинки. Руслана тоді ще прославилася тим, що примудрилася під час однієї з репетицій провалити там частково сцену своїми Дикими танцями. Але все дуже добре обійшлося", – говорить радіоведучий і музикант.

Тоді українська співачка здобула перемогу і вперше в історії привезла Євробачення в Україну. Однак конкурс 2005 року в українській столиці був під загрозою зриву через складну політичну обстановку в країні. Розглядалися варіанти перенесення конкурсу Європейською мовною спілкою до Швеції через Помаранчеву революцію. Однак, відвідавши Київ, організатори були приємно вражені Палацом спорту, гримерками й інфраструктурою.

В результаті конкурс, підготовлений буквально за 3 місяці, відбувся. Україну представляли Гринджоли з піснею Разом нас багато, яка зайняла 19 місце.

Наступне Євробачення проходить в грецьких Афінах 2006 року, тоді в Україні вперше провели відбір на цей музичний конкурс в незвичайному вигляді реаліті-шоу.

"Орендується під Києвом будинок, в якому живуть учасники, з ними працюють різні тренери, приїжджають фахівці, мене теж запрошували консультувати молодих [виконавців]. Таким чином, Україна спробувала зробити один з найнезвичайніших відборів за всю історію. Перемагає Тіна Кароль, яка до цього за півроку виграла конкурс Нової хвилі, тобто отримала спеціальний приз від Алли Пугачової на конкурсі Нова хвиля", – розповідає Шилько.

Пісня для Кароль писалася в досить великому поспіху, тому що правила Європейської мовної спілки вимагали від усіх конкурсантів відправити всі пісні до певної дати. У підсумку українська співачка зайняла 7-й рядок рейтингу з піснею Show me your love.

Музичне змагання 2007 року проходило в Гельсінкі, тому що до цього Євробачення виграла фінська група Lordi з піснею Hard Rock Hallelujah. У Гельсінкі від України країну поїхала представляти Вєрка Сердючка, яка теж виступала у відборі. Відбір і написання пісні для Андрія Данилка знову проходили у великому поспіху, що нагадувало ситуацію минулого року. Початковий текст на пісню був написаний англійською мовою, але не був досить смішним.

Фото: facebook.com/VerkaSerduchka.Official

"Ми сиділи, думали. Він [Андрій Данилко, Ред.] говорить:" Може, німецького чогось додати, такого дурного?". Я кажу: "Давай, а я тобі якихось безглуздих англійських фраз понакидаю, з серії "hello, happy end", "Ukrainian Madonna, Вєрка Сердючка", "I want to see your dancing tоnight". І ми стали всі сміятися в студії, що так слово за слово я почав закидати Андрію варіанти. Так і вийшло поєднання цього Зібен-зібен ай-лю-лю. І тут Андрій згадав одну з його улюблених фраз, яку він розповідав дуже давно, Lasha Tumbai. Це монгольською означає "місити масло". Каже: "Ну, подобається мені ця фраза". Він давно хотів її кудись вставити, а тут якраз в тексті, який я написав йому I want to see your dancing tо night, як раз там Lasha Tumbai римується. Так з'явилася пісня Dancing, яку іноді називають деякі Lasha Tumbai", – згадує Павло Шилько.

Пісня Вєрки Сердючки зайняла на Євробаченні-2007 друге місце і викликала скандал серед російських ЗМІ, які почули в одному з рядків замість "Lasha tumbai" словосполучення "Russia, goodbye!".

Конкурс 2008 року відбувся у столиці Сербії Белграді. Тоді Україну на Євробаченні представляла співачка Ані Лорак, яка виступала з піснею Shady Lady, посівши друге місце, давши потужний поштовх українській музичній індустрії і власній вокальній кар'єрі.

"На той момент Белград був одним з найбільш економічно слабких міст Європи, де коли-небудь проходило Євробачення. Скажена проблема з готелями була. Тобто, поняття п'ятизіркового готелю взагалі не існувало. За інфраструктурою всіх розселити було фактично неможливо. Але конкурс відбувся і пройшов чудово", – ділиться радіоведучий.

Євробачення-2009 проходило в Москві, куди від України вирушила співачка Світлана Лобода разом зі своєю піснею Be My Valentine! Ставка була зроблена на велике яскраве шоу, яким займався досвідчений режисер і кліпмейкер Алан Бадоєв. Не дивлячись на вдалий виступ, композиція Лободи в тому році зайняла 12 місце.

Читайте також: Переможці Євробачення останніх років

Конкурс наступного, 2010 року, для України відзначився великим скандалом. Тоді Національний відбір на право участі в Євробаченні від нашої країни виграла ще маловідома співачка Alyosha з піснею "To Be Free", яку запідозрили в плагіаті. У підсумку ця пісня була замінена на іншу композицію "Sweet People", з якою Alyosha зайняла 10-е місце в конкурсі.

"Для України це було таким глобальним прецедентом того, що артистка, яка взяла участь у Євробаченні на Нацвідборі, яку ніхто не знав, стала переможцем і однією з найбільш затребуваних артисток. Тому Національний відбір дуже потрібен, він допомагає новим іменам. Зараз ми з вами можемо подібне сказати і про Melovin", – розповідає Шилько.

Євробачення 2011 проходило в німецькому Дюссельдорфі, де було організовано велике шоу з вражаючими на той час технічними новинками і сучасним обладнанням. Україну тоді представляла співачка Міка Ньютон з піснею Angel. Тут була зроблена велика ставка на постановку, і за рахунок пісочної анімації переможниці конкурсу талантів Україна має талант Ксенії Симонової, спільними зусиллями команди, яка працювала над цим проектом, виступ вийшов дуже успішним. Україна посіла одне з найвищих місць – 4-й рядок рейтингу.

У 2012 році в міжнародному музичному змаганні Україну представляла співачка Гайтана з піснею "Be My Guest".

"Тоді продюсерська команда прийняла рішення, що має бути пісня в такому футбольному стилі, тому що як раз 2012 рік, Євробачення в травні проходить, а в червні Євро 2012. І вирішили зробити ставку на те, що потрібно щось таке а-ля танцювально-футбольне. Не дуже Європі "зайшла" тоді ця композиція і пісня посіла 15 місце".

2013 рік. Після того, як пісня Euphoria від шведської виконавиці Loreen підкорила весь світ, Євробачення перемістилося до Швеції, в місто Мальме. Туди від України, як переможниця національного відбору, поїхала українська співачка Злата Огневич, де представила пісню Gravity. З цією композицією Злата зайняла одне з найвищих місць за всю історію виступу України на цьому конкурсі – 3 сходинку музичного рейтингу.

У 2014 році Україну на Євробаченні в Копенгагені представляє молоде дарування Марія Яремчук з піснею Tick-Tock, яка тоді займає 6 сходинку в конкурсному рейтингу.

2015 рік став єдиним, коли з моменту початку участі в міжнародному конкурсі Євробачення, Україна пропустила музичні змагання через активні бойові дії на сході країни.

"2016 рік став першим, коли національний відбір вирішили зробити великим видовищним шоу. Був задіяний телеканал СТБ, який підключив Костянтина Меладзе, Андрія Данилка та інших і зайнявся створенням цього шоу, як уже самого, якщо не Євробачення, то міні-Євробачення. Шоу з великим переглядом людей, з красивою картинкою європейської якості", – згадує Павло Шилько.

Фото: facebook.com/jamalamusic

Неймовірна глядацька підтримка допомогла в тому році українській співачці Джамалі поїхати з сильною і зворушливою піснею 1944, пов'язаною з минулим і сьогоденням Криму і долею кримських татар. Потужне виконання і глибокий посил композиції зробили співачку фавориткою конкурсу того року – вона стала переможницею Євробачення-2016.

У 2017 році вже в знайомому форматі проводиться великий Національний відбір. Його переможцями пророкували MELOVIN'а або TAYANNA, але фаворитом того року стала полтавська рок-група O.Torvald.

"Представляли Україну на Євробаченні з хорошою роковою композицією, як на мене, але не найвизначнішою у них, у хлопців є набагато цікавіші треки, але якось рок не оцінила аудиторія, яка в той вечір фіналу дивилася Євробачення, яке проходило в Києві", - коментує радіоведучий.

У минулому році O.Torvald зайняли на пісенному конкурсі в столиці України 24-е місце.

Читайте також: Євробачення 2018. Коли і де дивитися перший півфінал

24 лютого відбувся фінал національного відбору на Євробачення-2018, переможцем якого став MELOVIN. Саме він з піснею Under The Ladder представлятиме Україну в Лісабоні на пісенному конкурсі.

За результатами глядацького голосування, а також голосування журі, до складу якого цього року увійшли Джамала, Андрій Данилко та Євген Філатов (The Maneken), MELOVIN отримав найвищу кількість балів – 11.

3 травня в Києві, в будівлі телецентру, пройшло офіційне відкриття фан-зони Євробачення-2018. Тут заплановані лекції та тематичні зустрічі, виставки, а також спільні перегляди півфіналів і фіналу популярного музичного конкурсу.