За підтримки Орбана. У Словенії чекають на перемогу партії правого політика, якого звинувачували в корупції і тиску на журналістів

3 червня, 07:04
518
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Партія Янеза Янши має найбільші шанси зайняти перше місце на виборах у Словенії

3 червня, у Словенії повинні відбутися парламентські вибори. Найбільше голосів на них може отримати Словенська демократична партія (SDS), яку очолює правий політик Янез Янша.

НВ розповідає, що про нього відомо і чому його порівнюють з Орбаном.

Колишній політв'язень

Янез Янша народився 17 вересня 1958 року у Словенському місті Гросупле в католицькій родині. Він закінчив Люблінський університет, за фахом Оборонні дослідження. У 1982 році став стажером у секретаріаті Міноборони Соціалістичної Республіки Словенія. В молодості Янша вступив у Комуністичну партію, оскільки це було корисно для кар'єри і навіть був одним з лідерів молодіжного крила Ліги комуністів. Крім того, він став президентом Комітету з основної народної оборони і соціального самозахисту Альянсу соціалістичної молоді Словенії.

В кінці 1980-х років, коли у Словенії почали проводити демократичні реформи і ввели послаблення щодо свободи слова, Янша опублікував у журналі Mladina, який видавав Альянс соціалістичної молоді Словенії, кілька статей. У них він критикував Югославську народну армію.

30 травня 1988 року Яншу заарештували разом із трьома іншими журналістами журналу Mladina і сержантом армії Югославії Іваном Борштнером. Їх судив військовий суд за звинуваченням у розкритті військової таємниці. Яншу засудили до 18 місяців тюремного ув'язнення.

Ця справа викликала масові протести проти уряду, що поклало початок процесу демократизації, відомому як Словенська весна.

Міністр оборони в період відокремлення від Югославії

У 1989 році Янша брав участь у створенні однієї з перших опозиційних партій у Словенії - Словенського демократичного союзу, ставши першим віце-президентом, а потім і президентом ради партії. Після перших вільних виборів у травні 1990 року він став міністром оборони в кабінеті Лойзе Петерле. Цей пост він займав у період Десятиденної війни - короткого збройного конфлікту між Словенією та Югославською народною армією після оголошення Словенією незалежності, який тривав з 27 червня по 6 липня 1991 року.

Разом із міністром внутрішніх справ Ігорем Бавчаром Янша був головним організатором стратегії Словенії проти Югославської народної армії.

У 1992 році, після розколу Словенського демократичного союзу на ліберальний і консервативний напрямки, Янша приєднався до Соціал-демократичної партії Словенії і залишався міністром оборони до березня 1994 року. У травні 1993 року був обраний головою Соціал-демократичної партії Словенії і з тих пір її очолював. У 2003 році ця політсила була перейменована на Словенську демократичну партію.

Янез Янша був міністром оборони також від червня по листопад 2000 року у короткостроковому уряді Андрія Баюка.

Прем'єрство і скандали

У 2004 році після перемоги його партії на національних виборах у Словенії Янез Янша створив коаліцію Соціал-демократичної партії Словенії з Нової Словенією, Словенською народною партією та Партією пенсіонерів. Ця коаліція сформувала правоцентристський уряд, а сам Янша вперше зайняв пост прем'єра, який обіймав наступні чотири роки.

Під час наступної передвиборної кампанії у 2008 році, 1 вересня, за три тижні до виборів, в ефірі фінського телеканалу YLE були зроблені заяви про те, що Янша отримав хабара від фінської оборонної компанії Patria (73,2% якої є власністю фінського уряду).

Сам Янша назвав це звинувачення змовою ЗМІ, сфабрикованою лівими словенськими журналістами, і зажадав від фінського телеканалу YLE надати докази обвинувачень. Те, що Янша назвав при цьому низку імен журналістів і спробував скористатися дипломатичними каналами, щоб змусити уряд Фінляндії втрутитися в редакційну політику YLE, викликало критику Міжнародного інституту преси та європейського відділення Міжнародної федерації журналістів.

Рекламний ролик Словенської демократичної партії у кампанії 2018 року

Після виборів 2008 року Словенська демократична партія посіла друге місце на виборах і стала опозиційною.

На виборах у 2011 році партія Янши знову посіла друге місце. Але у січні 2012 року парламентська більшість призначила його прем'єр-міністром вдруге. Він займав цей пост лише два роки - у січні 2013 року Яншу звинуватили в корупції, а в лютому цього ж року коаліційний уряд отримав вотум недовіри від парламенту і був розпущений.

З червня 2013 року Янша був фігурантом справи про отримання хабара від фінської фірми Patria у 2006 році і навіть був засуджений до трьох років позбавлення волі і штрафу, а 20 червня 2014 року розпочав відбувати цей термін у в'язниці Доб - найбільшій в'язниці у Словенії. Але вже 12 грудня 2014 року Янша був тимчасово звільнений із в'язниці в очікуванні перегляду справи Конституційним судом. 23 квітня 2015 року Конституційний суд скасував його вирок.

Крім того, Словенську демократичну партію критикували за зв'язки з неонацистською організацією Кров і честь. Примітно, що журналістці Анушці Деліч, яка виявила ці зв'язки, як колись самому Янші, у 2013 році пред'явили обвинувачення в розголошенні військових секретів. Через кілька років ці обвинувачення були зняті.

Передвиборна кампанія 2018 року: проти мігрантів і з підтримкою Орбана

Під час нинішньої передвиборної кампанії партія Янші та інші правоцентристські партії активно висловлювалися проти міграційної політики Євросоюзу, згідно з якою, квота мігрантів, які повинні осісти у Словаччині складає 567 осіб.

Вибори у Словенії повинні відбутися 3 червня / Фото: @strankaSDS

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який приїхав в середині травня у словенське місто Целє, щоб агітувати разом з Яншею, заявив: "Якщо Європа здасться масовому переміщенню населення та імміграції, наш власний Континент буде втрачений... Мета полягає в тому, щоб розселити серед нас людей, які не належать до нашої культури і які захочуть жити тут відповідно до їхніх власних релігій та звичаїв".

Орбан виступав на підтримку Янши на ще одному передвиборчому заході.

А на мітингу в Любляні ввечері 30 травня Янша згадав про півмільйона мігрантів, які пройшли через Словенію у 2015 і 2016 роках на шляху в Західну Європу.

"Ми не допустимо, щоб це повторилося, - сказав Янша, - Словенці за своєю суттю [схильні до] солідарності, ми довели це під час Балканських воєн, але ми знаємо, де розумна межа між солідарністю і божевіллям".

Крім того, на одному із плакатів Словенської демократичної партії зображені мігранти та біженці за знаком Стоп.

"Янша явно наслідує Орбана", - зазначив Лука Орескович, експерт з Гарварду з Центральної та Східної Європи.

ЗМІ повідомляли, що проорбанівські медіакомпанії надали фінансову підтримку підрозділам, пов'язаним зі Словенською демократичної партією. У свою чергу, партія Янши відкидає ці звинувачення як "фейкові новини".

Шанси на перемогу

Недавнє опитування місцевої словенської газети Dnevnik показало, що Словенську демократичну партію підтримує 25,5% опитаних, її найближчого суперника - нову лівоцентристську партію на чолі з колишнім коміком Мар'яном Шареком - 13,7%, а Ліберальну партію сучасного центру чинного прем'єр-міністра Міро Керара - 8,8%. Ще 40% опитаних не вирішили, за кого голосуватимуть.

Ключовим показником майбутніх виборів буде явка - на останніх виборах у 2014 році вона досягла історичного мінімуму у 51%. В останні десять років після глобальної економічної кризи 2008 року активність виборців у Словенії знижувалася. Низька явка буде перевагою для Янши з його добре мобілізованою базою виборців і сильними партійними структурами.

Водночас, на думку політолога Тані Старич із Radio Slovenia, навіть якщо партія Янши займе перше місце на виборах, створення коаліції буде "довгим і болючим процесом", оскільки всі противники Словенської демократичної партії, крім одного, пообіцяли не вступати з нею в коаліцію. Так що Янші доведеться переконувати політиків порушити обіцянку, дану виборцям.

За матеріалами: The Guardian, Politico