ЗМІ: Чи наслідуватиме Шотландія Каталонію?

0 коментувати
ЗМІ: Чи наслідуватиме Шотландія Каталонію?
Getty Images
Іноземна преса 9 жовтня розмірковувала над майбутнім Каталонії і Шотландії, а також переймалася веб-безпекою

В огляді іноземної преси за 9 жовтня:

  • Чи не запізно вийшли на вулиці "мовчазні" прибічники єдиної Іспанії?
  • Шотландія надалі прагне незалежності від Британії;
  • Чи перестав Захід бути осередком стабільності?
  • Важливість "цифрової" безпеки для мирної держави.

Каталонці - за єдність з Іспанією?

У вихідні сотні тисяч людей вийшли на вулиці Каталонії, протестуючи проти планів відділення регіону від Іспанії, пише видання Guardian.

Газета називає прибічників єдиної Іспанії "мовчазною Каталонією", та зазначає, що в останні місяці у медіапросторі домінували прихильники відокремлення.

"Цього разу здавалося, що мешканці Барселони вирішили провести власний спонтанний народний референдум. Їхній вердикт - однозначне Ні!", - пише видання.

"Це мовчазна більшість", "Досить означає досить" та "Час на здоровий глузд" - саме такими були гасла учасників мітингу, каже видання.

Подібні демонстрації пройшли і в інших містах Іспанії, закликаючи обидві сторони до діалогу, пише газета.

Водночас видання задається питанням, чи не занадто пізно прибічники єдиної Іспанії вийшли на вулиці. Адже каталонський лідер Карлес Пучдемон обіцяв проголосити незалежність регіону вже 10 жовтня.

Попри те, що в математичному сенсі прихильники незалежності Каталонії не становлять більшості, сили, що виступають за єдність країни є роздробленими, та часто конкурують одна з одною, підсумовує видання.

Незалежність проти "хаосу"

Перший міністр Шотландії Нікола Стерджен заявила, що "її мрія про незалежну Шотландію" стає все більш реалістичною з кожним днем наближення "брекзиту", пише Daily Mail.

Таку думку пані Стерджен виголосила під час першого конгресу Шотландської національної партії після парламентських виборів, на яких партія значно погіршила свої позиції, пише видання.

На думку газети, заяви Стерджен суперечать ситуації в парламенті, де прибічники незалежності Шотландії можуть просто не отримати більшості.

Нікола Стерджен також пообіцяла, що покриє видатки, які треба буде заплатити громадянам ЄС у Шотландії, аби отримати посвідку на проживання після "брекзиту".

Раніше британський прем'єр-міністр Тереза Мей заявляла, що врятувала єдність Великої Британії, після того, як пані Стерджен нібито відмовилася від планів щодо повторного референдуму.

Але зараз Нікола Стерджен заявила, що її вимоги щодо незалежності Шотландії залишається незмінними, зазначає видання.

"Люди бачать той хаос, який охоплює Британію, і, дивлячись у майбутнє, розуміють шкоду, якої завдасть ця катастрофа", - заявила пані Стерджен, маючи на увазі "брекзит" та "некомпетентний і хаотичній" підхід Терези Мей, пише Daily Mail.

Нестабільний Захід

Захід перестав бути осередком стабільності та безпеки і, навпаки, починає боротьбу за власне існування. Так стверджує професор Марек Чіхоцький у статті для польського видання Rzeczpospolita.

На його думку, ще донедавна вважалося, що осередками нестабільності на континенті є Східна Європа або ж Балкани. "Саме там очікували етнічних та політичних заворушень, масштабних конфліктів та насильницької зміни кордонів", - пише професор.

Але ескалація конфлікту між Іспанією та Каталонією показує, що повоєнний порядок та кордони можуть бути піддані сумніву і в Західній Європі.

На черзі вже стоять країна Басків та Шотландія, додає автор.

Також він наводить приклад Нідерландів, де перемовини щодо коаліції тривали півроку, та об'єднали в коаліцію чотири партії з діаметрально протилежними політичними програмами.

У Німеччині ситуація не є кращою, адже там також формується коаліція з партій з дуже різними політичними поглядами, каже автор. "Політична стабільність західних суспільств розпадається на наших очах", - доходить висновку автор.

Попри це, додає він, на Заході часто багато політиків вважають таку ситуацію "тимчасовою", та відмовляються визнавати глибоку політичну кризу, хоча стає дедалі важче "закривати очі на той факт, що Захід власне входить у фазу хаосу та раптових змін, і поки що не видно нікого, хто міг би запропонувати змістовний план порятунку".

На захисті "цифрової батьківщини"

Новий голова Центру урядового зв'язку Великої Британії, Джеремі Флемінг вважає, що захист країни від хакерських атак є не менш важливим, ніж розвідка та контртерористична діяльність, пише Telegraph.

На думку пана Флемінга, захист "цифрової батьківщини" повинен стати ключовим завданням для центру, який фактично є агентством електронної розвідки.

Мережева безпека стає дедалі більш актуальною, пише видання, зокрема в контексті хаосу, який викликала атака вірусу WannaCry на системи Національної служби охорони здоров'я. Також слід пам'ятати про хакерські атаки, які мали на меті дестабілізувати політичну ситуацію в країнах Європи та Америки, і відповідальність за які, можливо, несе Росія, пише видання.

"Безпека та свобода наших громадян в інтернеті має стати та залишатися таким самим пріоритетом, як і глобальна розвідка та цілодобова боротьба з тероризмом", - цитує видання Джеремі Флемінга.

Дмитро Зоценко, служба Моніторингу ВВС


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Інопреса ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: