Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Вбивця танків. Чому Росія боїться ракет Javelin

7 травня, 19:28
6001
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Здійснювати запуск ракет Javelin можна сидячи

Коли Росія надала військову підтримку сепаратистам в Україні, колони російських танків стали важливим інструментом, який дозволив зупинити наступ української армії та захопити урядові опорні пункти, зокрема, Донецький міжнародний аеропорт у січні 2015 року, пише The National Interest.

Такі яструби, як сенатор Джон Маккейн, які наполягають на наданні безпосередньої військової допомоги Україні, називають ракети Javelin ключовою системою озброєння, яка може повернути українській армії вдачу на полі бою - і набагато більш практичною в застосуванні, ніж бойовий танк чи реактивний винищувач.

Розроблена в США FGM-148 Javelin є однією із провідних переносних протитанкових ракетних систем у світі. Це також дорога нова технологія, як правило, ракета коштує дорожче, ніж ціль, яку вона вражає.

Проте керована за допомогою інфрачервоного випромінювання Javelin зарекомендувала себе в бою в Іраку, Афганістані і Сирії і має надійний спосіб дії, який повинен працювати практично з будь-яким танком там - він б'є по їхній слабкій верхній частині броні. Вона також становить для своїх операторів менше небезпеки, ніж типова керована ракетна система. Оскільки ця система важить небагато, вона може виявитися першим видом озброєнь, що відповість на непередбачені ситуації, які можна охарактеризувати як "несподіване масове вторгнення танків" - сценарій, з яким американські військові могли зіткнутися під час операції Щит пустелі, коли вони розгорнули легку піхоту, щоб захистити Саудівську Аравію, і якого зараз побоюються у країнах Балтії.

Javelin настільки ефективні, що те, кому США продадуть або нададуть їх, не раз ставало політичним питанням. У межах армії США Javelin також може стати з виключно піхотної системи установкою, яку монтують на транспортних засобах.

Як можна використовувати Javelin і в чому їхня сила

Javelin не виглядає такою ж гладенькою і смертоносною, як її назва (у перекладі з англ. спис - ред.) - вона нагадує незграбну гантель довжиною трохи більше метра. На щастя, не треба мати гарний вигляд, щоб підірвати танк.

Командно-пусковий блок оснащений складним інфрачервоним датчиком з декількома режимами роботи, включаючи 4-кратне оптичне збільшення, тепловізійний датчик із зеленим підсвічуванням і 4-кратним збільшенням, також блок може працювати в режимі 12-кратного збільшення, який активується під час наведення на ціль. Система самонаведення у снаряді забезпечує також четвертий режим теплового перегляду з дев'ятикратним збільшенням. Таким чином, КПБ може служити зручним пристроєм сканування для піхоти. Тепловізори на Javelin потрібно охолоджувати, щоб вони функціонували добре, теоретично це займає 30 секунд, але може зайняти трохи більше часу, якщо ви перебуваєте в Багдаді опівдні на сорокоградусній спеці. Система також оснащена великою кількістю запобіжників, щоб запобігти випадковому запуску або зупинити його.

КПБ, заряджений ракетою, важить близько 23 кг (більша частина ваги - це вага ракети), вогонь можна вести, присівши навпочіпки або навіть сидячи. Це набагато легше, ніж запуск керованих через дроти протитанкових важких ракет або інших ракет великої дальності, для яких зазвичай потрібна важка тринога. Але це не зовсім те, з чим ви б захотіли пробігти марафон.

Щойно оператор виявляє ціль, захоплює її за допомогою інфрачервоної системи самонаведення і натискає на кнопку запуску, ракета Javelin викидається з КПБ без використання свого ракетного двигуна методом "м'якого запуску", що зменшує віддачу. Засопловое полум'я, яке виникає під час запуску ракети, не лише дозволяє противнику виявити пускову установку після пострілу, а й може загрожувати життю оператора, у випадку запуску із закритого простору, наприклад, з будівлі. Однак відносно невелике засопловое полум'я Javelin підвищує імовірність виживання оператора. Тим не менше, воно все ж виникає, тому не варто стояти на його шляху під час запуску.

КПБ, заряджений ракетою, важить близько 23 кг (більша частина ваги - це вага ракети), вогонь можна вести, присівши навпочіпки або навіть сидячи.

Після пострілу оператор Javelin повинен.. насправді він може зіграти в якусь гру на своєму мобільному, якщо хоче, тому що, на відміну від більшості дальніх протитанкових ракет, Javelin діє за принципом "вистрілив і забув", вона не вимагає подальшого наведення після запуску. Керуючий персонал ракети може сховатися в укритті, оскільки йому не потрібно залишатися на певному місці, скеровуючи ракету до цілі, як під час використання напівавтоматичного управління на лінії прицілу, наприклад, у важких протитанкових ракет TOW або керованих за допомогою лазерного променя ракет AT-14 Корнет.

Після запуску ракета Javelin летить вперед протягом секунди, потім вмикається ракетний двигун, і вона піднімається вгору на 150 метрів, такий тип вогню називають "кручений м'яч". Це досить видовищно, як ви можете побачити на цьому відео.

Інфрачервона система самонаведення ракети за допомогою гіроскопів та інших пристроїв коригує політ і керує його траєкторією, використовуючи двигуни системи управління. Тому ракета падає на задану ціль майже вертикально.

Завдяки цьому, ракета вражає броньовану машину зверху, де броня, як правило, тонша, ніж у лобовій або бічній її частині. 127-міліметрова кумулятивна (вибухова сила кумулятивного боєприпасу направляється відносно тонким "струменем", створюючи дуже сильний тиск, зустрівшись з перешкодою - ред.) ракета здатна пробивати броню, рівну в еквіваленті 600-800 міліметрам катаної гомогенної сталі. Це не дуже вражає, враховуючи, що сучасні танки тепер мають композитну (багатокомпонентну - ред.) броню, яка забезпечує додатковий захист проти таких боєголовок. Але це не має особливого значення: ударної сили Javelin більш ніж достатньо, щоб пробити верхню броню будь-якої машини, принаймні, якщо не враховувати інші захисні системи.

Javelin можна використовувати і для прямої атаки, щоб вражати цілі, які розташовані надто близько для атаки зверху або цілі, захищені зверху, такі як бункери або входи до печер.

Є поширена система захисту, яка іноді підсилює верхню броню, - це вибухо-реактивна броня. Це шар металевих контейнерів у формі цеглин, заповнених вибухівкою, які повинні викликати детонацію бойової частини ракети до проникнення кумулятивного "струменя" всередину бойової машини.

У ракет Javelin подвійна боєголовка, призначена для враження через вибухо-реактивну броню. Перша частина боєголовки дозволяє ліквідувати частину вибухо-реактивної броні і звільнити простір для того, щоб друга частина боєголовки могла пробити звичайну броню.

Javelin можна використовувати і для прямої атаки, щоб вражати цілі, які розташовані надто близько для атаки зверху або цілі, захищені зверху, такі як бункери або входи в печери. Режим прямої стрільби також може бути ефективний проти вертольотів, що перебувають на невеликій висоті.

Одним з небагатьох обмежень Javelin є її діапазон дії - 2,5 кілометра. Хоча для більшості бойових ситуацій цього досить, більш старі ракети - такі як важкі протитанкові ракети TOW або ракети Корнет - можуть мати діапазон дії 5 км і більше.

Росія також знає про можливості Javelin, і їхні останні танки мають кілька контрзаходів, щоб з ними боротися. Нові системи динамічного захисту Релікт та Малахіт оснащені двома шарами радіолокаційних пластин вибухо-реактивної броні, призначених для ураження подвійних боєголовок. Комплекси активного захисту Штора та Афганіт можуть використовувати багатоспектральні димометалічні завіси, що приховують танк від інфрачервоних систем самонаведення і гранати з інфрачервоними пастками, що відводять їх на інші джерела тепла.

Проте останні інфрачервоні датчики також поліпшили свою здатність бачити крізь захисну завісу і відрізняти інфрачервоні пастки від своєї цілі. Існує також активний захист, призначений для знищення ракет, що підлітають. Щоб протидіяти Javelin, такий захист повинен мати можливість збивати ракету, розташовану вертикально над танком. Схоже, що нова система захисту Афганіт на танку Т-14, не зможе цього, оскільки її пускові труби розташовані під вежею горизонтально.

Але чи зуміє система динамічної системи типу Релікт та інфрачервоний захист спрацювати проти Javelin? Це неможливо дізнатися, хіба що раптом Москва запропонує Вашингтону перевірити його протитанкові ракети проти своїх найкращих танків на товариському змаганні. Але з огляду на те, що відносини між країнами надто холодні, щоб Сполучені Штати брали участь у щорічному танковому біатлоні в Росії, розраховувати на це не доводиться.

Чи справді Javelin працюють?

Javelin розробили у 1970-1980-х роках, коли у військових лідерів США були кошмари про те, що їх атакують нескінченні орди радянських танків. Цей страх був посилений тим, що ракета M47 Dragon, яка використовувалася в той час, мала не найкращі характеристики.

Однак Javelin надійшли на озброєння у США в 1996 році, вже після закінчення холодної війни, і вперше були задіяні у 2003 році під час вторгнення США в Ірак.

У той час Сполучені Штати не могли розгорнути війська в Північному Іраку по суші. Тому був десантований спецназ і бійці повітряно-десантних військ, які билися разом із курдськими бійцями пешмерга. У битві на Дебрекському перевалі кілька десятків бійців спецназу і більший загін пешмерга знищили іракську механізовану роту чисельністю понад 100 військовослужбовців. В американських бійців було лише 4 пускові установки Javelin. Було випущено 19 ракет Javelin, 17 з яких досягли цілі, знищивши два танки Т-55, вісім бронетранспортерів МТ-ЛБ і кілька вантажівок. Повідомлялося, що всі ракети Javelin були запущені з відстані 2200 метрів або далі - приблизно біля межі їх офіційно заявленого радіусу дії чи навіть за нею - один успішний удар був зареєстрований з 4200 метрів.

Javelin підбили ще кілька танків під час війни в Іраку, включаючи танки Type 69 та Lion of Babylon T-72, жоден з них не був сучасним. Коли активна фаза конфлікту підійшла до кінця, головним завданням Javelin стало знищення дрібніших і менш захищених цілей. Точний приціл Javelin ідеально підходив для виявлення і виведення з ладу великих груп важко озброєних угруповань, які мали кулемети, ракети і безвідкатні гармати і використовували вантажівки-пікапи. В інших систем озброєння, які були у розпорядженні піхоти, не було такого поєднання характеристик як велика дальність стрільби та її висока точність.

Іронія використання ракет Javelin для знищення пікапів і кулеметів полягає в тому, що вони коштують $80 тисяч - набагато дорожче, ніж ті системи озброєння, які вони знищують.

Іронія використання ракет Javelin для знищення пікапів і кулеметів полягає в тому, що вони коштують $80 тисяч - набагато дорожче, ніж ті системи озброєння, які вони знищують. Повідомлялося, що через це американські військові іноді утримувалися від застосування цієї зброї в Афганістані. Хоча Javelin вважається більш легким зброєю, ніж важкі протитанкові ракети TOW, пускові установки яких монтуються на бойових машинах, від 2003 року ракет TOW було застосовано набагато більше.

Однак з огляду на те, що США витрачають десятки або сотні тисяч доларів на експлуатацію дорогих реактивних винищувачів, які запускають не менш дорогі розумні ракети, або розгортають велику кількість наземних військ, лише щоб знешкодити кількох бойовиків за один раз, відносна вартість ракети Javelin як свого роду важкої снайперської зброї вже не здається такою абсурдною. Це зменшує імовірність супутніх втрат серед мирного населення порівняно з артилерійським ударом або скиданням великої бомби з лазерним управлінням. І якщо такий удар своєчасно усуває активну загрозу дружнім військам, це може врятувати життя.

Ще один момент, який варто враховувати під час оцінки ракет Javelin: хоча вони можуть виявитися протитанковою зброєю найвищого рівня, їх ще не використовували проти сучасних танків, на відміну від систем TOW або Корнет.

Майбутнє ракет Javelin

Ракетну систему Javelin не раз модернізували з тих пір, як вона надійшла на озброєння у 1996 році. Ось три найголовніші зміни.

З огляду на те, що Javelin використовували в першу чергу для враження цілей зі слабким захистом, була представлена ​​нова версія боєголовки Javelin із більш потужною вибуховою силою, яку назвали FGM-148F. Ця нова боєголовка, імовірно, так само ефективна проти танків, і не дорожче, ніж попередні.

Армія США також профінансувала розробку полегшеного командно-пускового блоку. Новий КПБ повинен бути меншим за розмірами на 70%, а його вага повинна зменшитися у два рази. Крім того, повинна бути модернізована електроніка, з'явиться новий лазерний цілевказівник, кольорова камера високої чіткості та інфрачервоні датчики з поліпшеним діапазоном і роздільною здатністю.

І, нарешті, у нових ракет Javelin було розширено діапазон дії до 4,5 км. Це важливо, оскільки одним із головних обґрунтувань збереження ракети TOW як стандартної протитанкової зброї, яка монтується на транспортному засобі, був її більш дальній радіус дії, який становив майже 5 км. Схоже на те, що Javelin дальнього радіусу дії перевершить цю систему.

Ракетні комплекси Javelin, які будуть монтуватися на транспортних засобах, зараз у розробці. Ще в 1990-х роках повідомлялося, що військові експериментували, встановлюючи комплекси Javelin на БМП Бредлі, але потім вони відмовилися від цього проекту. Однак нещодавно американські військові анонсували оновлення половини своїх стандартних БТР Stryker, на які повинні бути встановлені Javelin (на другу половину планують встановити 30-міліметрові автоматичні гармати). До цього лише спеціалізовані БТР M1134 Strykers оснащувалися пусковими установками TOW, призначеними для того, щоб атакувати танки.

У нових ракет Javelin було розширено діапазон дії до 4,5 км.

Перехід до оснащення засобів пересування особового складу середньої ваги ефективними протитанковими ракетами є відповіддю на рішення Росії встановити смертоносні протитанкові ракети Корнет у бойовому модулі Епоха на БТРах Бумеранг, Курганець і Т-15 Армата (але не Т-14).

Javelin повинні бути більш зручними в застосуванні, ніж старіші TOW, оскільки транспортний засіб, на якому буде ракетна установка, зможе відразу ж покинути небезпечне місце після запуску ракети. Якщо модернізація буде реалізована, навіть більш легкі бронетранспортери Сполучених Штатів будуть оснащені протитанковими засобами і зможуть завдавати високоточних ударів керованими ракетами.

Цікаве питання - що буде після цього з ракетою TOW, яка вважається більш важкою зброєю і перебуває на озброєнні у спеціалізованих протитанкових взводів.

Новий TOW-2B Aero має кінетичну боєголовку, атакуючу зверху з бездротовою системою наведення, так що пусковий пристрій більше не прикріплюється до ракети, і оператор не повинен залишатися нерухомим, хоча йому або їй все ще потрібно скеровувати ракету до цілі.

Хоча TOW, можливо, втратив перевагу в дальності, він орієнтований на оптичне управління, а не на інфрачервоне, а його вартість менше приблизно на $59 тисяч. Таким чином, збройні сили США можуть залишити обидві системи озброєнь, так щоб жодна система радіоелектронної боротьби не була ефективною, а також зберегти відносно недорогу ракету дальньої дії для боротьби з тими цілями, з якими вони продовжують стикатися в Афганістані та Іраку.

Політичне поле битви

Javelin - один з найефективніших переносних видів озброєнь в історії США. Вони перебувають на озброєнні морської піхоти США і їх сухопутних військ і, як правило, деяка їх кількість зберігається у транспортних засобах механізованих підрозділів.

США продавали Javelin як багатьом країнам НАТО, включаючи Францію і Великобританію, так і союзникам на Близькому Сході, таким як Саудівська Аравія й Об'єднані Арабські Емірати, та країнам Азіатсько-Тихоокеанського регіону, включаючи Австралію, Індонезію і Тайвань.

Через можливості Javelin їх продаж зумовлений ​​як політичними міркуваннями, так і воєнним значенням.

Наприклад, Сполучені Штати поставили 120 пускових установок Javelin до Естонії і 260 до Литви. Якщо у Прибалтику вторгнуться російські танкові війська - не найімовірніша можливість, але вона викликає занепокоєння, тому що невеликим країнам НАТО було б важко захищатися - то озброєна Javelin легка піхота стала б першою лінією оборони до того, як НАТО мобілізує основні сили.

Коли Росія надала військову підтримку сепаратистам в Україні, колони російських танків стали важливим інструментом, який дозволив зупинити наступ української армії і захопити урядові опорні пункти, зокрема, Донецький міжнародний аеропорт у січні 2015 року.

Сполучені Штати поставили 120 пускових установок Javelin до Естонії і 260 до Литви.

Такі яструби, як сенатор Джон Маккейн, які наполягають на наданні безпосередньої військової допомоги Україні, називають ракети Javelin ключовою системою озброєння, яка може повернути українській армії удачу на полі бою - і набагато більш практичною у застосуванні, ніж бойовий танк або реактивний винищувач.

Однак надання ракет, безсумнівно, американського походження також різко загострить конфлікт між США і Росією. На відміну від ракет TOW, що широко експортуються, або різних російських озброєнь, ця зброя не могла потрапити в руки українців без дозволу США.

Що стосується різних сирійських повстанських угруповань, які США підтримують зброєю, у тому числі курдських груп, які виступають проти Туреччини, Сполучені Штати визнають, що постачають їм більш старі ракети TOW, але не Javelins.

Проте, існують такі фото, як це.

У лютому цього року курдські сили поблизу Ель-Хаддаді були помічені під час запуску ракети Javelin, яка знищила вантажівку з вибухівкою, що мчала до їхніх позицій. Вони підірвали її до того, як вона їх досягла. Це було відображено на відео.

Повідомлення про те, що у курдів є ракети Javelin, схвилювало громадськість, тим не менше, уряд США наполягає, що не надає повстанцям цього виду озброєнь. Ця заява може бути неправдивою, або може бути, що Javelin потрапив до курдів від підрозділу спецназу США, який дислокувався поруч із ними, і що надання цієї системи було випадковістю, а не частиною систематичної програми. Можливо також, що ракетна установка Javelin потрапила до повстанців з арсеналу однієї із близькосхідних країн, які їм співчувають.

Цього року турецькі сухопутні війська втратили майже десяток танків Patton, підбитих протитанковими ракетами, які є як у ІДІЛ, так і в курдських бійців, з якими вони також борються. Однак не схоже, що якийсь із цих танків було підбито ракетою Javelin.

У будь-якому випадку ракета Javelin залишається однією з найпотужніших наземних систем озброєння Сполучених Штатів, і, схоже, вони будуть збільшувати її можливості і встановлювати її на більшій кількості платформ. А її присутність або відсутність на полях битв по всьому світу буде відслідковуватися і ретельно вивчатися.

Переклад НВ