15 листопада 2018, четвер

Турецькі ЗМІ: "референдум, що розколов країну"

0 коментувати
Турецькі ЗМІ:
У понеділок, 17 квітня, преса Туреччини аналізує результати референдуму про зміну політичної системи в країні. За даними виборчої ради країни, більшість громадян висловилися за перехід від парламентської до президентської форми влади

Проурядові ЗМІ вітають результати плебісциту як перемогу демократії, деякі інші застерігають про розкол у суспільстві і відзначають зменшення підтримки теперішніх очільників країни.

Розділена країна

"Референдум, який розділив Туреччину" - статтю під таким заголовком вміщує газетаHurriyet. На переконання цього видання, недільний плебісцит показав, наскільки розколотою є країна.

Hurriyet відзначає, що більшість міст за заході Теруччини, як от Стамбул, Анкара, Ізмір, Адана і Анталія проголосували проти заміни парламентської системи, якій вже майже сто років.

Водночас майже всі міста сходу підтримали запропоновані Ердоганом поправки до конституції. Газета переконана, що результати референдуму призведуть до ще більшої поляризації турецького суспільства.

Те, як проголосувала країна, стало ще одним свідченням розколу по лінії "міста і села, освічені і менш освічені, більш і менш забезпечені", констатує видання.

Hurriyet також звертає увагу на те, що попри всі перешкоди, розрив між таборами за і проти переходу до президентської системи правління є досить незначним.

Беручи до уваги, що лідери опозиційних партій провели "місяці за гратами", така підтримка опозиції не може не викликати занепокоєння у провладному таборі.

"Той факт, що ці зміни можуть бути затверджені тільки завдяки невеликому відриву означає, що опозиція і громадянське суспільство і надалібудуть більш вимогливими до дій уряду", - передбачає Hurriyet.

"За покликом серця"

"Переможний марш" президента Туреччини Ердогана триває - так пише про недільний референдум проурядова газетаDaily Sabah.

"Позитивне голосування за зміни слід розглядати як вотум довіри президенту Реджепу Ердогану, який, як і раніше, має довіру народу, попри всі палиці, що його політичні противники встромляють йому в колеса", - вважає видання.

"Вчорашні результати також продемонстрували широку суспільну підтримку дій проти путчистів, до яких вдався пан Ердоган після 15 липня минулого року", - додає газета.

Daily Sabah вважає, що підтримка запропонованих президентом змін стала чіткою відповіддю численним критикам пана Ердогана в Європі.

Газета переконана, що більшість виборців проголосували за зміни і реформи, на перешкоді яким стояла стара парламентська система, "яка зробила Туреччині чимало ведмежих послуг в минулому".

В атмосфері свята

Про атмосферу свята, що панувала на "вулицях і площах в усій Туреччині" по закінченні референдуму, розповідає газетаYeni Safak.

Видання пише, що окрилені перемогою громадяни країни, які сказали "так" посиленню влади президента, просто загорнули країну у державні прапори і транспаранти на підтримку конституційних змін.

Yeni Safak нагадує, що недільне голосування замінить чинну парламентську систему на президентську, в результаті чого посаду прем'єр-міністра буде скасовано. Та, попри це, нинішній глава уряду Туреччини Біналі Їлдирим вже заявив:

"Результат референдуму є найкращою відповіддю тим, хто стояв за спробою державного перевороту в липні минулого року", - цитує Yeni Safak звернення пана Їлдирима до співвітчизників в Анкарі.

Перемога чи поразка?

Коментуючи результати референдуму, газетаTurkiyeвисловлює думку, що його підсумок навряд чи можна назвати перемогою чинної влади.

"Це поразка", - заявляє Turkiye.

Видання розтлумачує, що провладні партії, які були ініціаторами плебісциту, отримали "набагато менше голосів на підтримку змін, аніж під час загальних виборів 1 листопада 2015 року".

"Оскільки Туреччина крокує до президентських виборів 2019 року, політичні гравці повинні проаналізувати, чому так сталося", - пише газета.

Turkiye також зазначає, що народ країни зробив свій вибір попри спроби ззовні вплинути на нього.

"Необ'єктивне ставлення західної громадськості до референдуму в Туреччині не впливає на поведінку виборців в країні", - робить висновок видання.

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба моніторингу ВВС

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Інопреса ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: