Реаліті-шоу в стилі Трампа. Західні ЗМІ про його бунт на саміті НАТО

13 липня 2018, 12:55
1573
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Трамп продовжує підривати основи міжнародних відносин, вважають аналітики

Президент США Дональд Трамп очікувано став головною дійовою особою на саміті лідерів країн НАТО, який пройшов 11-12 липня в Брюсселі. Вимагаючи підвищення оборонних витрат від держав – членів НАТО, Трамп відзначився жорсткою критикою на адресу найближчих союзників (включно з Німеччиною), а також суперечливими заявами про готовність США до "односторонніх дій" в альянсі – що багато хто розцінив як загрозу демаршу Вашингтона з НАТО.

І хоча під завісу саміту американський президент змінив риторику та запевнив, що США залишаються "вірним союзником НАТО", західні ЗМІ та аналітики відзначають: все більш непередбачувана поведінка Трампа на зовнішньополітичній арені загрожує всій системі міжнародних відносин.

Трамп, який розкритикував союзників, і заклик до Росії припинити військове втручання на Донбасі. Як пройшов саміт НАТО

НВ зібрало найяскравіші фрагменти з публікацій європейських та американських медіа про підсумки саміту.

The New York Times, США

НАТО – стовп світового порядку – встояв після дводенної конфронтації з президентом США Дональдом Трампом, проте був спантеличений і вражений нею, що кидає новий виклик альянсу на тлі протистояння експансії Росії та зростання авторитаризму в деяких з країн – членів НАТО. [...]

Як свіжий приклад своєї пристрасті породжувати конфлікти, аби привернути увагу до власного плану, Трамп спочатку зажадав зібрати позапланову зустріч [світових лідерів в рамках саміту НАТО] для розгляду його претензій, а потім скликав прес-конференцію – чого він не робив у США більше року. На ній він проголосив, що примусив членів НАТО збільшити їх витрати на оборону настільки відчутно, "як ніколи раніше".

Було недостатньо драми, тому Трамп влаштував істерику, вдарив кулаком по столу та використав союзників як реквізит у своєму реаліті-шоу

Це був класичний перформанс у стилі Трампа – шаленство, протистояння і вимоги, за якими звучить одностороннє проголошення перемоги. Однак його твердження були швидко спростовані лідерами Італії та Франції, які оскаржили слова Трампа про те, що вони нібито дали якісь нові зобов'язання наростити витрати. Все це лише посилило відчуття хаосу [на саміті НАТО]. [...]

Замість того, щоб проектувати єдність напередодні зустрічі Трампа із [президентом Росії Володимиром] Путіним, саміт безупинно генерував картини розбрату. При цьому увагу практично не було приділено занепокоєнню щодо того, як популізм і зростання авторитаризму в країнах – членах НАТО на кшталт Туреччини, Угорщини та Польщі роз'їдають, немов корозія, усталені після Другої світової війни світові інститути та політику. [...]

"У цілому, я вважаю, що саміт був менш спірним, ніж всі побоювалися", - сказав Александр Вершбоу, колишній заступник генерального секретаря НАТО. "Я думаю, що це схоже на реаліті-шоу, які так любить президент [Трамп], - зазначив Вершбоу. - Було недостатньо драми, тому Трамп влаштував істерику, вдарив кулаком по столу та використав союзників як реквізит у своєму реаліті-шоу".

Трамп почав візит до Лондона з критики Мей та її плану Brexit

The Washington Post, США

Події в четвер [12 липня] в Брюсселі були фірмовим спектаклем у стилі Трампа, де інші президенти та прем'єр-міністри грали роль статистів у його драмі. Трамп був непередбачуваний і ненадійний. Він був прямим і водночас грубим з історичними партнерами Сполучених Штатів, говорив про важливі речі плутано і оперував недостовірними цифрами та фактами, які вводять в оману. Він перетягнув ковдру на себе, відправивши весь західний альянс задовольняти його забаганки і бажання [...].

На саміті НАТО Трамп продемонстрував свій улюблений підхід до дипломатії / Фото ЕРА

Потім він оголосив про безпрецедентну перемогу, хоча його партнери відзначили, що практично ніякі нові домовленості не були узгоджені.

У 2014 році країни НАТО взяли на себе зобов'язання витрачати 2% валового внутрішнього продукту на оборону до 2024 року. [За підсумками саміту] Трамп стверджував, не уточнивши деталей, що він домігся нового прискорення зростання витрат з боку союзників, однак лідери Франції та Італії заявили, що попередні домовленості не змінилися.

"Це уособлює його підхід до дипломатії [...] - давати трохи, а брати максимум", - говорить Дуглас Лют, колишній посол США в НАТО. "Повна непередбачуваність. Мені здається, він думає, що створює якийсь важелі, але насправді він вносить невизначеність і сумнів. Його [негативний] вплив на альянс досить серйозний".

12 липня: Найвеселіший саміт НАТО

The Independent (редакційна стаття), Велика Британія

Пан Трамп бачить світ просто – хтось би навіть сказав занадто спрощено, – проте його невдоволення і скарги на дисбаланси в оборонних відносинах Америки з Європою можна зрозуміти.

У штаб-квартирі НАТО зібралися за столом лідери ряду найбільших економік та найбагатші люди планети. І якщо колись, у перші роки після Другої світової війни, вони потребували Плану Маршалла і були не в змозі фінансувати свою власну оборону проти агресивної експансії Радянського Союзу, який дійсно окупував деякі нації (нині вони вільні і є членами НАТО)– то сьогодні здатні самі платити за рахунками.

Сенс НАТО полягає в тому, що Америка не може "вийти" з нього, тому що без США Північноатлантичний альянс – ніщо

З іншого боку, сенс НАТО полягає в тому, що Америка не може "вийти" з нього, тому що без США Північноатлантичний альянс – ніщо. У той же час Трамп відкрито розглядає такий крок, хоча й не відразу. Це означає одну з двох речей: або президент не передбачає таких дій всерйоз, а лише робить екстравагантні погрози, щоб змусити європейців взяти на себе рівну частку оборонного тягаря; або він дійсно думає, що Америка може спокійнісінько жити, коли Європа залишиться незахищеною жертвою впливу Росії – або навіть гірших подій.

Це загроза самому існуванню і суті НАТО: навіть якщо США повинні були б повністю платити за рахунками НАТО, саме в інтересах Америки Європа повинна залишатися вільною і не піддаватися утискам з боку Володимира Путіна. Було б корисно, якби пан Трамп зміг би сказати те ж саме, найкраще публічно і в присутності Путіна.

CNN, США

Два Дональда Трампа приїхали на саміт НАТО. Один з них був різко агресивним, нестриманим і образливим – що у світлі середньострокової перспективи листопада [виборів президента США в листопаді 2020 року] було схоже на заявку президентської кампанії.

Інший, за словами декількох дипломатів – співрозмовників CNN, був трохи стриманіший за закритими дверима, прагнучи залучити членів альянсу до збільшення їх оборонних бюджетів – проблема, через яку Трамп б'є на сполох ще зі своєї президентської кампанії.

Образливі коментарі президента, особливо про Німеччину, обурили членів альянсу

Навіть маючи шанс споглядати трохи більше розсудливу непублічну персону Трампа, джерела в НАТО кажуть, що образливі коментарі президента, особливо про Німеччину, обурили членів альянсу. І вони, як і раніше, стурбовані тим, що буйство Трампа створить несприятливий контраст між самітом в бельгійському Брюсселі і майбутньою зустріччю президента США з президентом Росії Володимиром Путіним в Гельсінкі.

Атаки Трампа нагадували скоріше "велике шоу, яке Трамп хотів продемонструвати негайно, поки ще були ввімкнені камери". "Шоу, перш за все, для його домашньої аудиторії", - сказав один високопоставлений західний дипломат на умовах анонімності.

У Білому домі кажуть, що Трамп на зустрічі з Путіним підніме питання втручання Росії у вибори та її дестабілізуючої поведінки в Україні. Але дипломатичні джерела діляться побоюваннями, що тепер Трамп буде поверхово вести переговори на ці теми, піднімаючи їх лише через політичний тиск, а тому не варто очікувати істотного прогресу з будь-якого питання.

Deutsche Welle, Німеччина

Дональд Трамп, схоже, одержимий Німеччиною, помітила найбільша німецька газета Bild у четвер, 12 липня. Чи то політика біженців у країні (Меркель "руйнує Німеччину", написав Трамп у Twitter в 2015 році) чи її внесок до НАТО, президент США постійно обирає Німеччину, коли йому потрібна іноземна держава, щоб накинутися на неї.

Трамп відкидає всю багатосторонню архітектуру – НАТО, СОТ, ЄС, – яка заснована на солідарності. Йому потрібні не альянси, а угоди

Останній камінь був кинутий ввечері в середу, 11 липня, коли Трамп повторив у Twitter свою гучну публічну тираду перед Генеральним секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом в Брюсселі. У ній президент США заявив, що німецький газопровід Nord Stream 2 з Росією суперечить оборонному бюджету Німеччини, який, на думку Трампа, занадто низький.

Не секрет, що між Трампом і Меркель напружені відносини, проте німецькі політичні аналітики не вважають її головною метою Трампа. "Він вважає Німеччину точкою входу в своїх спробах підірвати Європейський Союз, - говорить Йозеф Дженінг, голова берлінського бюро Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR). - Тому що, якщо ви хочете розбити зграю, то атакуєте ватажка". [...]

Однак для інших аналітиків головне значення має не це. Клаудія Мейджор, старший науковий співробітник Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки (SWP), вважає, що критика Німеччини всього лише показна. "Справа не в Меркель і не Росії, не в енергетиці і не в трубопроводах – ні в чому з цього", - сказала вона DW.

"Це просто привід для Трампа. Все чого він добивається – повністю підірвати міжнародний трансатлантичний порядок, яким ми його знаємо. І я думаю, що в Німеччині ми ще не усвідомили масштаб проблеми, - зазначає Мейджор. - Якби він цінував НАТО і якби він відчував, що виживання альянсу має важливе значення, він би не став так чинити".

Мейджор вказує, що Трамп зайняв відмінну позицію щодо більшості своїх європейських партнерів майже з усіх важливих міжнародних питань – від ядерної угоди з Іраном і Паризької угоди про клімат до переведення ізраїльського посольства США до Єрусалиму. "Трамп відкидає всю багатосторонню, засновану на правилах архітектуру – таку як НАТО, СОТ, ЄС, – яка заснована на солідарності, - переконана експерт. - Йому потрібні не альянси, а угоди".

Країни НАТО погодилися збільшити витрати на оборону. Яка в цьому роль США