Похоронний дзвін для турецької демократії. Світові ЗМІ про перемогу Ердогана

25 червня 2018, 12:01
1815
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У Ердогана є всі шанси увійти в історію Туреччини з рекордним терміном правління

У неділю, 24 червня, в Туреччині відбулися дострокові президентські і парламентські вибори. Перемогу на них, згідно із попередніми підсумками голосування, здобув чинний президент Реджеп Тайіп Ердоган. Незважаючи на потужну виборчу кампанію, проведену турецькою опозицією, він зумів перемогти вже в першому турі, набравши майже 53% голосів. Його найближчий опонент Мухаррем Індже отримав близько 31%.

Правляча політсила Ердогана - Партія справедливості та розвитку - також здобула перемогу на парламентських виборах (42%), однак вперше за 15 років втратила більшість у парламенті. Втім, вона напевно сформує коаліцію зі своїм колишнім партнером - Партією націоналістичного руху, чий результат перевершив очікування експертів (11%).

Ердоган очолить оновлену Туреччину: згідно з проведеною в країні конституційною реформою, він отримає безпрецедентно широкі президентські повноваження: зможе особисто призначати суддів, міністрів і віце-прем'єрів, оголошувати надзвичайний стан, видавати декрети, які мають силу закону. Пост прем'єр-міністра буде скасовано.

Ердоган вже перебуває при владі 15 років (11 років він був прем'єром країни, перш ніж зайняти пост президента в 2014-му) і може стати рекордним політичним "довгожителем" Туреччини. Нова конституція дозволяє йому балотуватися ще як мінімум один раз, що розширило б його повноваження до 2028 року.

Західні аналітики вже називають Ердогана "новим султаном" і аналізують, що означає для Туреччини його перемога. НВ зібрало фрагменти з найцікавіших матеріалів іноземних ЗМІ.

CNN

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган пережив найсерйозніший на даний момент виклик своєму політичному пануванню і посилив контроль над країною, якою він править вже 15 років.

З перемогою на виборах Ердоган отримає масштабні нові повноваження, коли вступить на посаду. У минулому році він ледь виграв референдум, щоб перетворити парламентську систему країни на сильну президентську форму правління, що його критики назвали кричущим захопленням влади. [...]Результати [виборів] стали ударом для найближчого суперника Ердогана Мухаррема Індже та його Республіканської народної партії, яка, здавалося, стоїть на межі того, щоб примусити президента до згубного для нього другого туру виборів і повалити парламентську більшість - альянс правлячої Партії справедливості та розвитку з Партією націоналістичного руху. [...]

Сам Ердоган оголосив про вибори на 18 місяців раніше встановленого терміну, оскільки зіткнувся з битвами на декількох фронтах: турецькі виборці страждають від стрімкої інфляції, падіння валюти і високих процентних ставок у міру того, як економіка сповільнюється, а зазвичай роздрібнена опозиція об'єдналася проти нього [Ердогана ] вперше за багато років. Пропонуючи більш широке коло кандидатів в президенти, ніж зазвичай, опозиція сподівалася розділити голоси в достатній мірі, щоб залишити лідера з менш ніж 50% підтримки [що забезпечило б другий тур].

Ердоган виграв вже кілька виборчих кампаній поспіль, щоб стати найбільш довготривалим лідером Туреччини, проте сильна кампанія Індже давала шанс, що президент може не виграти відразу.

Президент також матиме право видавати декрети, які мають силу закону

The Guardian

Переможець президентських перегонів повинен буде взяти на себе надзвичайні нові повноваження, насилу схвалені на референдумі в минулому році, який був затьмарений звинуваченнями в шахрайстві. Вони включають у себе повний контроль над урядом і право призначати верховних суддів і вищих чиновників, в тому числі віце-президентів. Президент також матиме право видавати декрети, які мають силу закону.

Ці повноваження дозволять переможцю трансформувати політичну сцену Туреччини на роки і, можливо, навіть на десятиліття вперед, адже він зможе правити до 2028 року, якщо знову виграє вибори. Кандидати від опозиції обіцяли скасувати президентську систему в разі своєї перемоги. [...] Ердоган і його партія безперешкодно керують країною протягом 16 років.

Ердоган похвалився схожістю з Путіним: Ми найдосвідченіші в світі

Deutsche Welle

Дострокові вибори, оголошені Ердоганом, були першим випадком, коли турецькі виборці голосували на президентських і парламентських виборах, після того як в квітні 2017 року референдум затвердив перетворення Туреччини з парламентської на президентську республіку.

Нова система дає президенту широкі повноваження, які його критики і Захід називають похоронним дзвоном для турецької демократії. [...]

Народний альянс Ердогана, куди входять його Партія справедливості та розвитку (ПСР) і ультранаціоналістична Партія націоналістичного руху (ПНД), за даними агентства Anatolia, виграв парламентське голосування з 54% підтримки сукупно. Цього достатньо, щоб забезпчити двом партіям більшість з 343 місць в парламенті на 600 місць, відповідно до попередніх результатів.

Електорат остаточно схвалив Ердогана на посаді президента, але з одним застереженням - виборці не дали Партії справедливості та розвитку більшості в парламенті

Однак ПСР [партія Ердогана] забезпечила собі лише близько 42% і близько 293 місць, що означає втрату нею парламентської більшості вперше за півтора десятиліття. [...]

"Електорат остаточно схвалив Ердогана на посаді президента, як і його президентську систему, але з одним застереженням - виборці не дали Партії справедливості та розвитку більшості в парламенті", - говорить DW Кемаль Кіриші, директор проекту з вивчення Туреччини в Брукінзькому інституті. - Це послабить авторитарне правління Ердогана і змусить його шукати варіанти коаліцій, залишаючи опозиції роль стримувань і противаг".

The New York Times

Перемога [Ердогана] має потенційно серйозні наслідки для співпраці в рамках НАТО, а також щодо безпеки в Іраку і Сирії, як і в сфері контролю за імміграційними потоками до Європи.

Туреччина продовжує співпрацювати зі своїми західними партнерами в боротьбі з тероризмом, але Ердоган випробовує на міцність НАТО, зближуючись з президентом Росії Володимиром Путіним, купуючи передову російську систему протиракетної оборони і плануючи будівництво російського ядерного реактора в Туреччині. [...]

Крім того, перемога Ердогана означає, що він майже напевно скористається своїм бажанням стати найбільш довготривалим лідером країни, випередивши Мустафу Кемаля Ататюрка, який заснував сучасну турецьку республіку на руїнах зруйнованої Османської імперії.

Ердоган майже напевно скористається своїм бажанням стати найбільш довготривалим лідером країни, випередивши Мустафу Кемаля Ататюрка

Відповідно до нової системи, прийнятої на торішньому референдумі, Ердоган зможе балотуватися на другий термін в якості президента, а також і на третій, якщо він вирішить оголосити дострокові вибори. Все це відкриває можливість того, що він може залишатися на своєму посту до 2032 року. [...]

У той же час, як заявив заступник голови виборчої комісії Туреччини, п'ять партій подолали бар'єр на парламентських виборах.

Сонер Чагаптай, дослідник і автор книг про Туреччину, який називає Ердогана "новим султаном" в дусі абсолютних правителів Османської імперії, говорить, що нинішній парламент Туреччини буде найбільш різноманітним за 35 років.

Аманда Слоат, представник адміністрації Обами і старший науковий співробітник уБрукінзькому інституті, зазначає, що "однією з головних проблем країни в найближчому майбутньому залишиться глибока поляризація турецького суспільства".

За її словами, опора Ердогана на Партію націоналістичного руху як партнера по більшості в парламенті "означає, що зовнішня політика, ймовірно, залишиться під впливом націоналістичних міркувань".

Однак, каже Слоат, напружені вибори продемонстрували стійкість турецької демократії. "Опозиційні партії провели на диво сильні, енергійні і конкурентні кампанії, - сказала експерт. - Парламент буде різноманітним, а коаліційна система забезпечить представництво широкого кола партій, в тому числі курдів ".

Бюлетень на дострокових виборах в Туреччині. П'яти партіям вдалося пробитися в парламент, а президента обрали в першому турі / Фото із соцмереж

The Washington Post

Вибори президента і парламенту були критичним випробуванням для 64-річного Ердогана, який жадав переобрання на ще один п'ятирічний термін. Він вперше зіткнувся з грізним суперником в особі [опозиціонера] Мухаррема Індже, чия харизма і різка критика президента забезпечили йому широкий відгук. Його виборчі мітинги залучали мільйони людей в містах по всій країні. [...]

Турецька ліра знову впала за останні тижні і втратила 20% вартості по відношенню до долара в цьому році

Однак незважаючи на те, що Індже, здавалося, вдалося привернути до себе шанувальників Ердогана і його партії серед робочого класу, президент залишався широко популярним. Прихильники Ердогана вказують на економічний розвиток Туреччини в якості доказу його лідерства. Туреччина, за їхніми словами, страждала від економічної депресії до того, як Партія справедливості та розвитку [партія Ердогана] прийшла до влади в 2002 році. Тепер в країні є дороги, мости, аеропорти та лікарні.

"Я пам'ятаю час, коли нам доводилося прокидатися о 4 годині ранку, щоб піти в лікарню, такими довгими були черги. Я пам'ятаю, коли нам доводилося чекати п'ять днів, щоб отримати хліб, - каже 56-річний Тункай Тек, який проголосував за Ердогана і Партію справедливості та розвитку в неділю, 24 червня.

"Ердоган - посланник бога", - переконаний він.

Однак не все так задоволені економікою, яка демонструє не тільки високий зріст, але й зростання інфляції. Турецька ліра знову впала за останні тижні і втратила 20% вартості по відношенню до долара в цьому році. Валютні резерви скорочуються, а інвестори побоюються, що президент чинить негативний вплив на Центральний банк. [...]

Ердоган переконаний, що його країна проводить "демократичну революцію". "З [новою] президентською системою правління Туреччина серйозно підіймає планку, підіймається вище рівня сучасних цивілізацій", - заявив він журналістам на одній з виборчих дільниць в Стамбулі.