Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Погана ідея в епоху війни з фейками. Світові ЗМІ збентежені удаваним "вбивством" Бабченка

31 травня, 15:48
3308
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Необхідність інсценувати вбивство Бабченка потрібно підтвердити "залізними" фактами, вважають західні ЗМІ

Спецоперація українських спецслужб, які інсценували вбивство російського журналіста Аркадія Бабченка, щоб врятувати йому життя від можливого замаху і запобігти іншим подібним випадкам, викликала хвилю подиву в світовій пресі.

Встигнувши опублікувати некрологи про Бабченка і згадати історію політичних убивств в Україні, західні ЗМІ тепер аналізують плюси і мінуси безпрецедентної містифікації СБУ – у світлі іміджу України, журналістської етики та захисту прав журналістів, а також репутаційних вигод для Кремля.

Аркадій Бабченко живий. Що відбулося насправді

НВ представляє найбільш яскраві фрагменти з матеріалів закордонних газет.

The Independent, Велика Британія

Деякі з друзів [Бабченка] зустріли новини про те, що журналіст живий, із величезним полегшенням і бажанням "дати йому в пику". Ймовірно, такою могла б бути і реакція його дружини, щодо якої залишається неясним, чи знала вона заздалегідь про операцію.

"Олечко, вибач, але тут було без варіантів", - це все, що журналіст зміг зі сльозами на очах запропонувати своїй дружині, повставши з мертвих.

На кону не тільки шлюб [Бабченка]. Довіра до України також під питанням

Але на кону не тільки шлюб [Бабченка]. Довіра до України також під питанням. Зрештою, це була країна, яка наполягала, що їй можна хоч у чомусь довіряти більше, ніж східному сусідові [Росії].

Напевно, ще можуть бути представлені серйозні докази, які дозволять [Україні] гідно вийти з цієї все ще неясної спецоперації. Але у фейкової історії є й інші, більш очевидні наслідки.

По-перше, журналісти більше не будуть сприймати за чисту монету офіційні заяви України. У будь-якому випадку, це хороша практика, зважаючи на дедалі винахідливіші ініціативи, які виходять від офіційного Києва.

По-друге, новини про погрози журналістам тепер будуть піддаватися сумніву на кожному кроці. Як написала в Twitter журналістка [редактор міжнародних новин британського телеканалу Channel 4] Ліндсі Гільсум: "Спасибі, Служба безпеки України. Це дуже "корисно" для всіх, хто дбає про безпеку журналістів".

По-третє, у Кремля з'явилася нова відмазка: тепер Україна – це казкар; нічого з того, що декларує Україна, насправді таким не є; а мета всього, що говорить Україна – представити Росію в поганому світлі. США звинувачують Росію у використанні кампаній дезінформації у спробі вплинути на президентські вибори 2016 року, і в цьому світлі Москва, безсумнівно, використає постановочне вбивство [Бабченка], щоб ставити під сумнів новини з Києва.

Постановочне "вбивство" журналіста поставило під загрозу довіру до всієї професії, вважають автори The Independent / Фото ЕРА

Не дивно, що Кремль врешті вирішив повести себе винятково гідно. Офіційний представник Кремля Дмитро Пєсков відмовився від коментарів, дозволивши інциденту говорити самому за себе. Зазвичай збурена представник міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова сказала, що рада бачити Бабченка живим: "Найкраща новина. Завжди б так". Вона також додала, що в історію очевидно "було закладено пропагандистський ефект".

Ми не знаємо, які альтернативи спецоперації пропонували Бабченку – і чи були вони. Його критична публіцистика також залишає мало сумнівів щодо його ставлення до Кремля. Але, погодившись взяти участь у поліцейській операції, він поставив під загрозу довіру до всієї професії.

CNN, США

Складна хитрість викликала багато запитань. Головні з них – навіщо потрібно було зайти аж так далеко, щоб викрити змову, хто був обізнаний [про операцію] і що насправді побачила Ольга Бабченко, коли знайшла тіло свого чоловіка в крові?

На прес-конференції в середу [30 травня] не дали відповіді на жодне з цих запитань. Замість цього, Бабченко, одягнений в толстовку й оточений чиновниками Служби безпеки України, зі збентеженою посмішкою на обличчі, почав пояснювати весь задум.

[...]

Складна хитрість викликала багато запитань. Головне з них – навіщо потрібно було зайти аж так далеко, щоб викрити змову?

Ця історія навряд чи поліпшить і без того крижані відносини між Росією і Україною. У своїй заяві МЗС Росії охарактеризував операцію як "антиросійську провокацію" і "очевидно розраховані на певний пропагандистський ефект дії".

[...]

Комітет із захисту журналістів (CPJ,) який раніше засудив "вбивство" Бабченка, висловив полегшення в зв'язку з тим, що він живий, проте зажадав відповіді від української влади. "Ми раді, що Аркадій Бабченко живий, - сказала Ніна Огнянова, координатор програм CPJ в Європі і Центральній Азії. - Тепер українська влада повинна оприлюднити інформацію про те, що потербувало настільки крайніх заходів – інсценування новин про вбивство російського журналіста".

The New York Times, США

Україна і Росія постійно обмінюються звинуваченнями в різних формах обману. І вони часто звинувачують одна одну в сфабрикованих твердженнях. Заява української влади про те, що вона фактично розіграла вбивство Бабченка, надала росіянам рідкісну можливість претендувати на перевагу. МЗС Росії виступило з різкою заявою, заявивши, що для України було б краще розкривати реальні злочини, такі як вбивство двох журналістів у Києві в 2015 і 2016 роках.

[...]

Прозвучала безліч заяв, особливо зі світу журналістики, про те, що подібна хитрість – погана ідея в епоху, коли боротьба з фейковими новинами стала щоденною проблемою і коли справжні новини проголошуються фейками, якщо це вигідно політикам у Кремлі чи Вашингтоні.

Заява української влади про те, що вона фактично розіграла вбивство Бабченка, надала росіянам рідкісну можливість претендувати на перевагу

Критики відзначають, що дії України лише допоможуть Кремлю зародити сумніви тепер, коли його звинувачують у багатьох правопорушеннях, таких як збитий над Україною цивільний літак в 2014-му, коли загинуло майже 300 осіб, і отруєння відставного російського шпигуна і його дочки в Британії в березні.

Репортери без кордонів засудили українські спецслужби, назвавши "небезпечним" для будь-якого уряду маніпулювати фактами.

Українські чиновники відстоюють свої дії, заявивши, що містифікація була необхідною, щоб зупинити спробу профінансованої з Росії атаки проти десятків людей в Україні. За словами Грицака, немає ніяких сумнівів в тому, що "вбивство російського журналіста Аркадія Бабченка було замовлено російською розвідкою".

The Guardian, Велика Британія

Недовіра і радість серед друзів і колег [Бабченка] про те, що їхні скорбота і горе були передчасними, незабаром поступилися місцем питанню про те, чи дійсно цілий день обдурювання усього світу – і, ймовірно, дружини Бабченка – був єдиним можливим способом розіграти всю цю таємничу спецоперацію.

[...]

Питання полягає в тому, чого більше – шкоди чи користі – домоглася українська влада в спробі запобігти вбивству (якщо це дійсно те, що вона зробила), і чи був якийсь менш провокаційний спосіб досягнення тих же цілей.

Наступного разу, коли критик Кремля буде застрелений або отруєний, першим відтепер завжди буде запитання: а чи дійсно він мертвий?

Наступного разу, коли критик Кремля буде застрелений, отруєний або загадково впаде зі свого балкона, щоб померти на бетоні внизу, першим відтепер завжди буде запитання: а чи дійсно він мертвий?

[...]

"Наступного разу, коли ви покажете мені фотографії з Сирії, зроблені "білими касками", я покажу вам фотографію "мертвого Аркадія Бабченка, убитого Путіним", – написав один проросійський користувач Twitter, явивши невелику частину того, що тепер напевно хлине у величезних кількостях.

Звичайно, той факт, що Кремль може отримати [із спецоперації] якусь вигоду для себе, навряд чи міг би стати причиною перервати операцію з порятунку життя. Але навіть якщо припустити, що для інсценування існувала відмінна причина, залишаються запитання щодо того, як було виконано трюк. Чи справді було необхідно оголосити про смерть, а не про важке поранення Бабченка, травмуючи таким чином друзів, родичів і російських журналістів, які вже втратили кількох колег убитими?

Більше того, велике викриття було витримано у вкрай поганому смаку. Замість того, щоб офіційно роз'яснити необхідність такого незвичайного повороту подій, Бабченка викотили на прес-конференцію в спробі створити максимальний шоковий ефект – як заморський маг тішиться з подиву аудиторії, демонструючи цілою і неушкодженою щойно розпиляну навпіл жінку.

Лише за наявності доказів спецоперація СБУ може обернутися зухвалим, хоча і спірним, успіхом, вважає The Guradian / Фото ЕРА

Тепер все буде залежати від того, наскільки серйозні свідоцтва російської змови Україна зможе надати. Якщо в Києві знайдуть залізні докази того, що замовлення на можливе вбивство прийшло з Москви, тоді вся історія може обернутися зухвалим, хоча й спірним, успіхом.

Якщо ж ні, то багато хто напевно погодиться із главою Репортерів без кордонів Крістофом Делором: "Шкода й прикро, що українська поліція пішла проти правди, якими б не були її мотиви... для здійснення цього трюку", - сказав він.

The Telegraph, Велика Британія

Смерть і воскресіння найвідомішого військового кореспондента Росії – один з найбільш дивних епізодів у запеклій конфронтації між Росією і Україною.

Київ вітав перемогу, а Москва засудила трюк. [...]

Один з найдивніших епізодів у запеклій конфронтації між Росією і Україною

Але цей крок також викликав критику з боку журналістів і організацій із захисту свободи ЗМІ, які заявили, що спецоперація підриває довіру до матеріалів ЗМІ і грає на руку урядам, які відкидають небажані для них статті як "фейкові новини".

[...]

Деякі зі знайомих Бабченка – раніше багато хто з них встиг розмістити в інтернеті некрологи або навіть написати їх для російських і зарубіжних ЗМІ – висловили полегшення, змішане з глибоким занепокоєнням з приводу обману.

А організації, які захищають свободу преси, засудили містифікацію, заявивши, що це може поставити під загрозу інших журналістів і зіграти на користь тих, хто стоїть за справжніми вбивствами.