Після побиття, тортур і сексуального насильства американська вдова члена ІДІЛ прагне повернутися додому

19 квітня 2018, 21:48
2298
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Саманта Саллі розповіла, що на кордоні з територіями, контрольованими ІДІЛ, чоловік поставив її перед вибором - залишити з ним доньку на території бойовиків і врятувати сина або піти в "Халіфат"

Для Саманти Саллі відпустка обернулася перетворенням її тихого середньостатистичного американського світу старих автомобілів, солодкої вати і пакувальної компанії в Індіані на жах ритуальних побиттів, серійних зґвалтувань, катувань і пропагандистських відеороликів так званого "Халіфату ІДІЛ", пише CNN.

За її словами, її чоловік Муса Ельхассані обіцяв їй свято, коли вона вирушила в Гонконг у 2014 році. Пара планувала переїхати в Марокко, щоб почати нове, дешевше життя, каже вона, і їй потрібно було їхати через Гонконг, щоб переказати гроші.

Саманта Саллі та її чоловік Муса Ельхассані у 2013 році до приїзду в Сирію / кадр відео CNN

Саллі розповідає, що через кілька днів вона стояла на турецькому кордоні з Сирією, на краю території, контрольованої ІДІЛ, її чоловік тримав її доньку Сару, вона тримала свого сина Метью, якому тоді було сім років, і перед нею стояв неможливий вибір: покинути доньку в ІДІЛ і врятувати сина або піти з чоловіком у так званий "Халіфат ІДІЛ". Вона каже, що, за словами чоловіка, це був єдиний спосіб захистити дочку.

"Залишитися там із сином, або спостерігати, як моя дочка йде з чоловіком, я повинна була вирішити, - розповіла CNN 32-річна Саллі, яка зараз перебуває в північній Сирії, - можливо, я більше ніколи б не побачила свою доньку, як я змогла б жити з цим усе життя?".

Саллі спілкувалася з CNN у сирійсько-курдській в'язниці, невпевнена в своєму майбутньому, вона була заарештована після краху ІДІЛ у Рацці і не знала, чи побачить вона знову Сполучені Штати.

Історія про те, як Саллі туди потрапила, являє собою павутину таємниці, співчуття і тваринної дикості, відповідної майже сюрреалістичному терору - спадщини ІДІЛ. І в ній Саллі проходить шлях від ролі наївної, керованої домогосподарки до якої розсудливої ​​прагматика, здатного вижити в дикому, чоловічому світі ІДІЛ.

Поки вона сидить в сирійсько-курдської в'язниці, в очікуванні, що уряд США визначить - чи не з'ясує - що з нею робити. Це визначає балансування між уявленням про неї як про неусвідомленої жертві і спритного маніпуляторі, яке вирішить її долю.

"Я була як полонянка"

Шлях Саллі до колишнього "Халіфату" починається в Елкхарті, штат Індіана, де вона й Ельхассані працювали в компанії, яка займалася доставкою. Вони жили з Метью, сином від її першого шлюбу з американським солдатом і їхньою дочкою Сарою. Ельхассані захоплювався форсованими автомобілями, сімейними відеошоу і, за словами Саллі, вживав наркотики і зраджував її, не проявляючи особливої ​​побожності. Їхній шлюб час від часу ставав нестійким, але Ельхассані придумав план переїхати на рік до рідного Марокко, де їй могли б за невеликою ціною зробити операцію на коліні, і вони могли б почати спочатку.

Вона каже, що спочатку приїжджала, щоб подивитися, і була настільки вражена, що пізніше поїхала в Гонконг і допомогла переказати частину їхніх грошей. З Гонконгу пара разом попрямувала до Туреччини для романтичної відпустки, під час якої Ельхассані закидав її подарунками.

У той час поїздка в Азію обхідними шляхами до переходу сирійського кордону в Туреччині і переказ коштів у Гонконг були стандартними методами обдурити правоохоронні органи для тих, хто прагнув приєднатися до ІДІЛ.

Але Саллі наполягала, що не розуміла, що відбувається, поки вони не приїхали до турецького прикордонного міста Шанілурфа. Саме там Ельхассані не дозволив їй виходити з готельного номера, заявивши, що місто було "занадто небезпечне".

"Щойно ми дісталися до Шанілурфи, все змінилося, - каже вона, - я була схожа на полонянку в кімнаті".

Пояснюючи, як вона, жінка досить рішуча, щоб розлучитися з чоловіком у 20 з гаком, стала настільки покірною у жвавому турецькому місті, вона сказала: "На це пішли роки. Він відділив мене від моєї родини. Я не могла бачити, що він помиляється. Мені завжди здавалося "ні, мій чоловік має рацію".

Кілька днів по тому вони опинилися на кордоні, і Саллі зіткнулася з болісним вибором. Вона наполягає на тому, що перетин був вимушеним.

"Люди можуть думати все, що захочуть, але вони не були в ситуації, коли можна ухвалити таке рішення", - говорить вона.

Купівля рабів на ринку

Усередині так званого "Халіфату" її стосунки з Ельхассані змінилися. "До цього він балував мене." Я кохаю тебе ". Ми були дуже закохані. Романтика ніколи не зникала. Щойно прибули сюди, він змінився: я була собакою, у мене не було вибору. Він був дуже жорстоким, і я нічого не могла з цим вдіяти. Нічого".

Саллі говорить, що вона боялася розлучитися з ним, оскільки це поставило б її та її дітей у ще більш вразливе становище в суспільстві ІДІЛ. Вона розповіла, що одного разу її посадили до в'язниці ІДІЛ на три місяці, коли вона була вагітна, за спробу втекти і за ймовірне шпигунство для Сполучених Штатів. За її словами, в цій в'язниці її утримували в одиночній камері, катували і вчиняли сексуальне насильство. Саллі говорить, що згодом її звільнили, і вона повернулася в маленький будинок, де вона жила зі своєю сім'єю на околиці Ракки, куди Ельхассані періодично повертався з лінії фронту і між нападами насильства зачав з нею двох дітей.

Саманта Саллі приїхала до Сирії з двома дітьми і народила там ще двох / кадр відео CNN

Самотність її домашнього існування змусила Ельхассані запропонувати доповнення до їхнього будинку, яке, за збоченим стандартом "Халіфату", було звичайною справою. У 2014 році терористична група захопила сотні єзидів, коли завоювала в Іраку гору Синджар, і багатьох із молодих жінок продавали як рабів, а деяких - винятково з метою сексуального насильства. Ельхассані припустив, що деякі раби-єзиди допоможуть скласти компанію Саллі під час його відсутності, і він привів її на ринок рабів. Там вона побачила Соад.

"Коли я побачила Соад, я не могла думати про гроші, мені треба було допомогти їй", - згадує Саллі. 17-річна дівчинка коштувала їй $10 тисяч, половину грошей, які вона незаконно ввезла з собою зі своїх заощаджень у США. Вона привезла Соад додому, і незабаром її чоловік Ельхассані почав гвалтувати її.

Але цього було недостатньо. Ельхассані незабаром вирішив "купити" свою власну рабиню, використавши ще $7 500 з їхніх заощаджень, щоб придбати Бедрін, яка була ще молодшою. Її також зґвалтував Ельхассані. Пізніше сім'я купила хлопчика Аама за $1500.

Ніхто ніколи не дізнається, як це - дивитися, як твій чоловік ґвалтував 14-річну дівчинку

Саллі захищає рішення про купівлю дівчаток, заявивши, що запропонувала їм захист і турботу, які б вони не мали в інших будинках.

"Я намагалася триматися за ці гроші, оскільки в якийсь момент я зрозуміла, що він (Ельхассані) помре, і мені знадобляться ці гроші. Це не був план".

На запитання, чи відчуває вона, що зробила можливим серійне зґвалтування дівчаток, вона сказала: "У кожному будинку, в якому вона була раніше, була така ж ситуація, але у неї не було підтримки когось на кшталт мене. Ми постійно говорили про те, щоб побачити її маму, я збиралася витягнути її, і вона збиралася повернутися додому".

Саллі продовжила: "І ні, ніхто ніколи не дізнається, як це - дивитися, як твій чоловік ґвалтував 14-річну дівчинку. Ніколи. І потім вона приходить до вас - до мене - після криків, і я тримаю її і кажу, що все буде гаразд. Усе буде добре, просто будь терплячою".

"Я б ніколи не стала просити вибачення за те, що привела цих дівчат до себе додому. У них була я, а у мене були вони. І ми знали, що, якщо ми будемо просто терплячими, ми будемо трималися разом. Ви розумієте? У будь-якій іншій ситуації вони б були замкнені у спальні. А в тій ситуації я була з ними, ми куховарили разом, ми прибирали разом. Пили каву разом. Спали в одній кімнаті разом. Я була як їхня мати".

Саллі не виглядає як благочестива дружина з ІДІЛ. У неї велике синє татуювання підібганих губ на правому боці шиї і кільце в носі

Саллі не виглядає як благочестива дружина з ІДІЛ. У неї велике синє татуювання підібганих губ на правому боці шиї і кільце в носі. Вона палить і виразно зневажливо ставиться до припущення, що вона мала більше знати про плани її чоловіка приєднатися до "Халіфату", ніж визнає. Насправді її допитало ФБР, і визнання добровільного приєднання до ІДІЛ юридично ускладнило б її ситуацію, якщо не призвело б до обвинувачень.

CNN поспілкувався з кількома друзями Саллі з її рідного міста, які стверджують, що не було ніяких явних ознак її радикалізації, і говорять про неї як про вірну самотню розлучену жінку, яка вважала Ельхассані великодушною людиною, яка зловживає наркотиками.

"Вона була дивовижною, чудовою, щедрою людиною, дійсно хорошим другом і прекрасною матір'ю для Метта і Сари, - каже подруга Саллі Ендрю Лайтер, - я вірю всім серцем, що вона ніколи б не захотіла відвезти своїх дітей, щоб приєднатися до ІДІЛ".

Близький друг в Індіані, який говорив на умовах анонімності, сказав, що Саллі стала менш доступною перед від'їздом і дивним чином не утаємничила своїх друзів у те, що збирається переїхати до Марокко.

Вона пішла з роботи, оголосивши, що збирається вирушити у відпустку в Гонконг, але друг описує їхнє останнє прощання як звичайнісіньке: "Це було: "я не можу дочекатися, коли ви повернетеся додому" і "скоро побачимося", - говорить її друг, - вона була звичайною, нормальною Сем".

Кадр з відеоролика Соад, в якому вона звертається до Саманти Саллі / кадр відео CNN

CNN також відстежив Соад, старшу з трьох дітей-єзидів, яких купили Саллі й Ельхассані. Зараз їй 17 років, вона перебуває в таборі для біженців в Іраку, возз'єдналася зі своєю сім'єю і не відчуває нічого, крім вдячності до американської домогосподарки, яка придбала її для життя з повторюваними зґвалтуваннями. Вона надіслала відеоролик Саллі, в якому говорить: "Я дійсно хочу тебе побачити, навіть якщо це востаннє. Мені так не вистачає тебе і твоїх дітей. Я зроблю все, що зможу, щоб допомогти тобі вибратися. Я так люблю тебе".

Крім того, власні діти Саллі стали жертвами. Її син Метью, громадянин США, був цінним як актор для ІДІЛ, члени якої дедалі частіше намагалися залучити дітей до їхніх моторошних і огидних пропагандистських відео. До Меттью прийшов бойовик ІДІЛ, який був пов'язаний із пропагандистським крилом. Він підійшов до Саллі і Метью зі сценарієм, частково арабською мовою, частково англійською, для ролі Метью.

"Коли я побачила сценарій, - каже Саллі, згадуючи своє звертання до чоловіка, - я сказала "це абсолютно неприйнятно". Все, що я могла зробити, - це говорити. Він став дуже жорстоким і налякав мого сина. У підсумку в мене було два зламані ребра через це відео. Я боролася. Я боролася. це було через три дні після моєї операції через неї, - сказала Саллі, вказавши на свою молодшу дочку, - Я не народжувала у природний спосіб, це було кесареве. Я навіть не могла чинити опір. Я нічого не могла зробити ".

Метью, який сидить поруч з матір'ю протягом усього інтерв'ю, зазначає: "Це було дуже погане побиття".

Саллі додала: "Вони вивчили сценарій, але це було виснажливо. Його дні були довгими, і він приходив додому, плачучи щодня про те, як він втомився".

Кадр із пропагандистського відео ІДІЛ із сином Саманти Саллі Метью / кадр відео CNN

Це одне з найбільш сумно відомих відео ІДІЛ, в якому Метью проходить по пошкодженій мечеті і вулицях, вигукуючи обітниці помсти президенту США Дональдові Трампу та обіцянки атакувати Захід.

Його рот періодично сповнений цукерок, які дають йому його сирійсько-курдські тюремники, Меттью каже: "Це було дуже напружено і важко. Я повинен був сказати одне слово, а потім вони змушували мене сказати інше по-арабськи. Я раніше ніколи не знав арабської. Я не хотів цього робити. Він бив мене і тиснув на мене".

На запитання, куди він хоче податися зараз, Метью відповів: "Повернутися в мою країну. Повернутися в Америку".

ІДІЛ - купка "головорізів, які вживають наркотики"

Втеча сім'ї з Ракки стало болісно ближчою, коли в середині минулого року внаслідок атаки дрона було вбито Ельхассані. "Я змогла дихати, - згадує Саллі, - я подумала - ОК - ми можемо почати другу фазу. Принаймні, тепер ми всі можемо дихати".

Американська коаліція в Сирії повільно затягувала зашморг навколо Ракки, але Саллі каже, що не бачила можливості втекти з тисячами мирних жителів, які втекли з міста під час штурму.

"Все, що я знала, - це те, що, якщо хтось намагається піти, у снайперів - що було роботою мого чоловіка - був дозвіл убивати. Тому я думаю, що, якби я спробувала піти, я б ризикувала підірватися на мінах, якби я зійшла з дороги, і ризикувала б, що мене вб'ють снайпери".

Вони залишалися в Рацці до найостанніших днів, звільнені, за словами Саллі, як частина останніх сотень бійців ІДІЛ - безлічі іноземних прихильників жорсткої лінії, чий від'їзд з міста обговорювався з підтримуваними США сирійсько-курдськими бійцями, які вели облогу ІДІЛ. Вона пішла з цим конвоєм на схід, а потім попрямувала на північ, де її і затримали.

Якщо мені доведеться провести 15 років у в'язниці - це краще, ніж що завгодно тут

Час, який Саллі провела в так званому "Халіфаті" з його найбільш брутального початку існування в 2015 році і до найостанніших його моментів, - це те, що ускладнює її захист, ставлячи під сумнів твердження, що вона була невинним свідком.

Саллі говорить: "Мені все одно, що люди думають і що люди говорять. Коли я пішла, я була дуже рада, я не могла зітхнути три роки до цього. Все, що я бачила, була купка головорізів, які вживають наркотики, у яких не було місця. Вони створили свою державу і назвали його ім'ям Бога".

Від правдоподібності її історії - про гнучку, а потім ображену домогосподарку, що перетворилася на рятівницю трьох рабів-дітей - залежить її доля і доля її дітей, оскільки влада США ухваоить рішення про свої подальші кроки.

"Я зроблю все, щоб повернути моїх дітей туди, де вони повинні бути, - каже Саллі, - Якщо мені доведеться провести 15 років у в'язниці - це краще, ніж що завгодно тут".

Вони мріють повернутися додому, але агенти ФБР, які відвідують їх в ув'язненні, щоб поговорити, ще не висунули обвинувачень і не принесли квитки на літак додому.

"Я і мої діти, ми говоримо про бажання їсти в Макдональдсі, - сказала Саллі, - Ми хочемо знову жити нормальним життям".

Переклад НВ