Як Лондон відповість Москві на отруєння Скрипаля - 10 версій від The ​​Guardian

13 березня, 20:31
1918
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Тереза ​​Мей: Британія готова звинуватити РФ у "незаконному застосуванні сили"

Британське видання The Guardian оприлюднило 10 можливих кроків стосовно Росії, до яких може вдатися Велика Британія у зв'язку зі справою про отруєння Сергія Скрипаля.

У відповідь на отруєння екс-розвідника Сергія Скрипаля Велика Британія може ініціювати зближення НАТО з Україною, вважає британська газета The Guardian.

Політики, громадськість і ЗМІ Великобританії активно обговорюють можливі заходи стосовно Росії у зв'язку зі справою Скрипаля.

12 березня британський прем'єр-міністр Тереза Мей виступила у палаті громад парламенту Великої Британії і заявила про високу ймовірність причетності РФ до отруєння Скрипаля. Мей також зазначила, що в разі відсутності адекватних пояснень з боку Москви Лондон визнає цей інцидент "незаконним застосуванням сили Росією проти Сполученого Королівства", і заявила про готовність вжити відповідних заходів.

The Guardian проаналізувала, якими можуть бути ці заходи у своїй статті 10 можливих британських відповідей Росії у  зв'язку зі справою Сергія Скрипаля. НВ наводить переклад матеріалу.

1. Висилка дипломатів

Мінімальний варіант, реалізований урядом Девіда Кемерона після отруєння Олександра Литвиненка полонієм у 2006 році. Висилка посла була б серйозним кроком, але залишить Велику Британію без каналу зв'язку з Москвою на вищому рівні. Росія, швидше за все, вдасться до симетричних заходів, включно із висилкою посла Великої Британії, що призведе до глибокого заморожування двосторонніх відносин.

2. Позбавлення ліцензії російських медіа, включаючи Russia Today

Громадським діячам, у тому числі членам тіньового уряду Великої Британії та футбольному менеджеру Жозе Моурінью, можуть запропонувати розірвати контракти з RT. (Британські лейбористи нерідко з'являються в ефірі RT, а Моурінью погодився бути експертом RT під час Чемпіонату світу з футболу 2018 року, який пройде в Росії. За цю роботу наставник Манчестер Юнайтед отримає 1 млн фунтів, за даними The Times - прим.ред.) Такий крок, напевно, будуть вітати у Франції, де вже прийняли серйозні заходи проти фейкових новин після звинувачень Росії у втручанні у вибори президента Франції.

3. Звернення до спортивних чиновників ЄС із закликом бойкотувати Чемпіонат світу з футболу

Цей крок не передбачає бойкот з боку футболістів, але, у будь-якому випадку, навряд чи багато країн візьме приклад з Великої Британії.

Висилка посла Великої Британії з Росії призведе до глибокого заморожування двосторонніх відносин.4. Внесення поправок до законопроектів про санкції та боротьбу з відмиванням грошей

До законодавства можуть внести поправки, які дозволяють більш серйозні санкції проти порушників прав людини, за аналогією до заходів проти переслідувачів Сергія Магнітського. Російський аудитор помер у в'язниці в Росії після того, як розкрив подробиці масштабних фінансових махінацій і розкрадань з боку російських чиновників.

5. Заморожування активів російських олігархів, які не зможуть пояснити джерела своїх майнових володінь у Лондоні

Це був би ризикований крок з юридичної точки зору, який зачепив би як опонентів, так і прихильників Володимира Путіна.

Путін вперше прокоментував отруєння екс-полковника ГРУ Скрипаля

6. Вимога подальших санкцій ЄС щодо Росії

За винятком КНДР, Росія - країна, відносно якої сьогодні діють найсерйозніші санкції в світі, проте вона виявилася стійкою до каральних заходів. Часто доводиться боротися, щоб переконати Німеччину, Італію або Грецію зберегти діючі санкції проти РФ через події в Україні. У той же час, вважає більшість експертів, ці заходи лише на 1% скоротили темп економічного зростання в Росії за минулий рік. У нещодавній доповіді естонського Департаменту зовнішньої розвідки відзначається, що Путін "використовує санкції Заходу, щоб захистити себе від критики за провали в економічній політиці", а також що санкції "до певної міри допомагають зменшити [в очах суспільства] фундаментальні економічні проблеми".

7. Посилення присутності НАТО поблизу російського кордону

Британська армія на чотирирічній ротаційній основі вже присутня в регіоні [в Естонії], проте наближення НАТО до Білорусі могло б стати помітним сигналом.

Альянс може посилити стратегічний тиск на Москву, надавши Україні План дій щодо членства в НАТО

Адміністрація Дональда Трампа вже попросила збільшити на $ 2 млрд фінансування Європейської ініціативи стримування - це програма часів Барака Обами, покликана зміцнити оборону НАТО проти Росії. Білий дім також надав українській армії додаткове озброєння у зв'язку з конфліктом на сході України.

Альянс може також посилити стратегічний тиск на Москву, надавши Україні План дій щодо членства в НАТО і, таким чином, прискорити процес отримання Україною попереднього членства.

Аналогічні заохочувальні заходи можуть бути запропоновані Балканам, ключовий зоні протистояння НАТО з Росією. Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики Федеріка Могеріні на цьому тижні відвідує Україну в четверту річницю анексії Криму.

8. Проголошення Росії державним спонсором тероризму

У США подібна міра означає цілий ряд односторонніх санкцій, включаючи заборону на експорт і продаж зброї, обмеження економічної допомоги та інші кроки.

9. Відключення російських банків від системи SWIFT

Деякі російські банки, пов'язані з Іраном, були відрізані від міжнародної системи платежів і передачі фінансових даних SWIFT. Подібні заходи можуть послабити позиції Росії в міжнародній торгівлі, проте російські банки вже переходять на російську платіжну систему SPFS, створену спільно з іншими великими країнами, що не входять до G7.

10. Публікація або зумисний витік матеріалів про масштаби можливого відмивання грошей Путіним та його оточенням

Розвідувальні структури Великої Британії мають доступ до значного обсягу матеріалів, у яких йдеться про те, де за кордоном розмістили свої кошти Путін, його сім'я і бізнес-оточення. Британський уряд міг би офіційно санкціонувати розголошення цієї інформації. Зворотний бік такого заходу в тому, що він може трактуватися як спроба втрутитися у поточну президентську кампанію в Росії. Публікація особистих даних про політичних лідерів лежить на межі політичної етики і може лише спровокувати небажані репресії щодо британських політиків.