Ісландія готова першою в Європі заборонити чоловіче обрізання. Мусульманські та єврейські лідери виступили проти

19 лютого, 18:46
1170
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Традиційна іудейська церемонія обрізання проводиться на восьмий день після народження дитини

Єврейські та мусульманські лідери засуджують першу європейську країну, яка пропонує заборонити чоловіче обрізання, пише The Guardian.

Ісландія готова стати першою європейською країною, яка заборонить чоловіче обрізання, це говорить про те, що ритуал, загальний для іудаїзму та ісламу, може стати новим полем битви за свободу релігії.

Законопроект, який наразі розглядає парламент Ісландії, передбачає покарання у вигляді шести років позбавлення волі за обрізання без медичних показань. Критики законопроекту стверджують, що цей крок, який стурбував релігійних лідерів по всій Європі, зробить життя євреїв і мусульман в Ісландії неприйнятним.

Кожен третій чоловік у світі ймовірно обрізаний, переважно з релігійних або культурних причин. Багато євреїв і мусульмани побоюються, що проблема обрізання може стати ґрунтом для антисемітизму та ісламофобії, вказуючи на аналогічні проблеми, пов'язані з релігійним одягом і ритуальним забоєм тварин на м'ясо.

Мусульманські та єврейські лідери виступають проти пропозиції заборонити обрізання, водночас кардинал Ренхард Маркс, голова католицької церкви в Євросоюзі, заявив, що законопроект є "небезпечною атакою" на свободу віросповідання. "Криміналізація обрізання – дуже серйозний захід, який викликає глибоку занепокоєність", – сказав він.

У ісландському законопроекті зазначено, що обрізання хлопчиків порушує їхні права і несумісне з конвенцією Організації Об'єднаних Націй про права дитини. Законопроект проводить паралель з операціями на жіночих статевих органах, що калічать і вже заборонені в більшості європейських країн.

У ньому стверджується, що обрізання роблять без анестезії і процедура часто проводиться "в будинках, які не є стерильними, і не лікарями, а релігійними лідерами. Існує високий ризик зараження в таких умовах, що може привести до смерті".

Законопроект визнає, що, хоча батьки мають право давати релігійні вказівки своїм дітям, "таке право ніколи не може перевищувати права дитини". Хлопчики, які хочуть пройти обрізання з релігійних або культурних причин, можуть зробити це, досягнувши віку, коли вони "розуміють, що беруть участь у таких діях", – припускає він.

Кожний третій чоловік у світі імовірно обрізаний

Населення Ісландії становить 336 тисяч чоловік, воно включає в  себе невеликі іудейські та мусульманські громади. Імовірно в країні проживає близько 250 іудеїв і близько 1500 мусульман.

Силья Дегг Гуннарсдоттір з правоцентристської Прогресивної партії заявила, що внесла законопроект після того, як дізналася, що заборони на чоловіче обрізання не існує, хоча жіноче обрізання було заборонено в Ісландії з 2005 року. "Якщо у нас є закони, що забороняють обрізання для дівчаток, ми повинні прийняти такі й для хлопчиків", – сказала вона.

"Ми говоримо про права дітей, а не про свободу переконань. Кожна людина має право вірити в те, у що хоче, але права дітей вищі за право на віру".

За її словами, скандинавські країни мають заслужену репутацію у зв'язку з просуванням прав людини. "Якщо Ісландія підтримає це, я думаю, інші країни за нею підуть".

Питання про обрізання піднімали і в інших європейських країнах, але ніде воно не було заборонено.

Згідно з Milah UK, єврейською групою, що захищає право на обрізання, процедура проводиться тільки висококваліфікованими і контрольованими фахівцями-практиками, яких називають мохели. Хлопчикам зазвичай роблять обрізання у вісім днів.

Прес-секретар Milah UK заявив: "Іудейське чоловіче обрізання новонароджених, відоме як брит-мила, – це незаперечний елемент іудейської ідентичності, загальний для всіх іудеїв будь-якого походження та шанований в ліберально-демократичних країнах. Коли така країна як Ісландія, яка вважає себе ліберальною демократією, хоче заборонити його, що унеможливлює стабільне юдейське життя в країні, це викликає серйозне занепокоєння".

Паралелі з жіночим обрізанням необґрунтовані, заявили в Milah UK. Часткове або повне видалення жіночих геніталій може зробити секс складним і болючим і може викликати серйозні медичні ускладнення. Водночас чоловіче обрізання – це незначне втручання.

Права дітей вищі за права на віру

"не виявлено тривалого негативного впливу на дитину. Мільйони чоловіків – іудеїв та людей інших віросповідань по всьому світу – були обрізані і не відчувають наслідків проходження цієї процедури у повсякденному житті. Проведення брит-мила новонародженим хлопчикам – це центральна вимога іудейського закону", – заявив представник прес-служби.

Моше Кантор, президент Європейського єврейського конгресу, закликав поважати цінності відкритості і терпимості та додав, що немає доказів того, що обрізання шкідливе.

"Ми можемо тільки припустити, що ця спроба заборонити основну практику іудейських громад виникає з неуцтва щодо практики та її впливу на єврейських дітей, а не для того, щоб подати знак, що євреї більше небажані в Ісландії", – сказав він.

Ахмад Седдек, імам Ісламського культурного центру Ісландії, заявив, що законопроект суперечить свободі віросповідання. "Обрізання практикується століттями, воно глибоко вкорінене в культурних і релігійних традиціях", – сказав він.

Седдек додав, що на початку цього місяця відбулася зустріч релігійних організацій, які збираються виступити з опозиційною заявою.

Мусульмани в Ісландії вже їздять у сусідні країни, щоб провести процедуру обрізання немовлятам через небажання місцевих лікарів його робити. Але, за словами Седдека, "медичні переваги цієї практики набагато перевищують ризики".

Іудейські та мусульманські громади попереджають, що якщо обрізання буде оголошено поза законом, ця практика піде в підпілля або релігійні меншини будуть їздити для цього або переїжджати в країни, де це дозволено.

У Німеччині в 2012 році було прийнято закон, що дозволяє проводити обрізання тільки навченим практикам. Цей закон був прийнятий після спірної постанови німецького суду, в якому говориться, що обрізання "назавжди і непоправно змінило" тіло дитини і відняло право людини "приймати власне рішення про свою релігійну приналежність".

Медичні переваги цієї практики набагато перевищують ризики

Наступного року Рада Європи прийняла резолюцію, що закликає 47 держав-членів регулювати практику обряду обрізання, щоб "подолати деякі з переважаючих традиційних методів, які не враховують найкращі інтереси дитини і сучасний стан медицини". Ізраїль заявив, що резолюція сприяла "ненависті та расистським тенденціям у Європі".

Два роки тому суддя Британського суду у сімейних справах заявив, що маленьким дітям не слід робити обрізання, поки вони не стануть достатньо дорослими, щоб самостійно прийняти рішення про це. Рекомендація Національної служби здоров'я свідчить, що "ризики, пов'язані з обрізанням, коли його проводять кваліфіковані та досвідчені лікарі, невеликі".

Ісландський законопроект з'явився на фоні низки європейських країн, що забороняють ісламський релігійний одяг, зокрема нікаб або бурку. Навесні цього року парламент Данії обговорить законопроект, що забороняє носити публічно  вуалі, що повністю приховують обличчя.

Минулого року Бельгія проголосувала за заборону халяльного і кошерного м'яса, посилаючись на права тварин. Уряд Польщі запропонував закон, що забороняє кошерний забій тварин, проти чого рішуче виступає єврейська громада.

Ісландський законопроект про обрізання має міжпартійну і широку суспільну підтримку, заявила Гуннарсдоттір. Якщо він пройде перше читання, то перейде на стадію розгляду в комітеті. Ця стадія триватиме кілька місяців, перш ніж законопроект стане законом.

Переклад НВ