«Розмова була не дипломатичною — називали лопату лопатою». Джонсон, королівська сім'я і крісло Черчилля — підсумки візиту Зеленського в Лондон
7−8 жовтня президент Володимир Зеленський відвідав з офіційним візитом Велику Британію. Україна стала першою країною, з якою офіційний Лондон підписав двосторонню торговельну угоду після Brexit.
Підбиваючи підсумки цього візиту, Зеленський назвав його «новою главою в стосунках між Україною та Великою Британією». За його словами, «у наш час вкрай важко знайти справжніх друзів», однак відносини України та Британії - стратегічні, діалог — щирий, а домовленості країн «відображають дійсно близьку дружбу».
Український президент назвав честю для України свою зустріч з герцогом і герцогинею Кембриджськими, а прем'єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона — неординарною людиною, з якою вони провели «абсолютно чудову і дуже продуктивну зустріч».
НВ розповідає про найбільш значущі підсумки та моменти візиту Зеленського до Лондона.
Зустріч з принцом Вільямом і Кейт Міддлтон
7 жовтня в Букінгемському палаці Володимира та Олену Зеленських приймали від імені королівської родини герцог та герцогиня Кембриджські.
Кейт Міддлтон і принц Вільям, як і перше подружжя України, були без масок — хоча обидві пари трималися на відстані. «Президент України говорив про важливість відносин між нашими народами та подякував їхнім королівським високостям за теплий прийом», — йдеться про цю зустріч в офіційному повідомленні Офісу президента.

Британська преса особливо звертає увагу на той факт, що це була перша офіційна аудієнція за участю членів королівської сім'ї за довгий час після карантину.
Відтоді, як у березні британська королева Єлизавета II прийняла двох членів Королівського військово-морського флоту, Букінгемський палац не проводив офіційних дипломатичних зустрічей. Тоді ж навесні було скасовано поїздку до Великої Британії імператора Японії Нарухіто та його дружини Масако. Їх прийом у Букінгемському палаці мав би стати першим закордонним візитом нового імператора після інтронізації, проте відтоді ніхто з членів королівської сім'ї не давав аудієнцій.
Таким чином, герцог і герцогиня Кембриджські стали першими, хто відновив дипломатичні зустрічі офлайн, прийнявши президента України з дружиною. Єлизавета II, яка від початку карантину жила у своєму маєтку в Норфолку, в дні візиту Зеленського також повернулася до Лондона (у Віндзорський замок), проте планує відновити свою роботу та аудієнції пізніше.
Зустріч Зеленських з Кейт Міддлтон і принцом Вільямом порадувала в першу чергу світських хронікерів. Фешн-критики обговорювали вбрання обох жінок, а британські ЗМІ - довіру королеви до герцогів Кембриджських та зростання їхньої роль у монаршій родині.

Переговори Зеленського з Джонсоном та угода про вільну торгівлю з Лондоном
8 жовтня Володимир Зеленський побував на Даунінг-стріт 10, де його прийняв прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.

Найважливішим підсумком цієї зустрічі стало підписання між Києвом і Лондоном Угоди про політичну співпрацю, вільну торгівлю та стратегічне партнерство між Україною і Великою Британією.

Як нагадав голова МЗС України Дмитро Кулеба, який назвав документ «історичним» та «символічним», це перша подібна двостороння угода, яку Британія уклала після Brexit та виходу з ЄС.
Документ встановлює відносини стратегічного партнерства та закріплює основні напрямки співпраці двох держав.

Зеленський і Джонсон обговорили можливості розширення торгівлі між двома країнами, залучення британських інвестицій в Україну, співпрацю в галузі безпеки, а також проблему боротьби з COVID-19 та доступ країн до майбутньої вакцини, переказав головні теми Кулеба. Окремо Зеленський порушив питання щодо ймовірності членства України в НАТО та необхідності надання Києву відповідного плану дій.
Характеризуючи тональність розмови лідерів України та Британії, Дмитро Кулеба описав її як «дуже успішну, теплу і щиру». «Ну, ви знаєте: дуже харизматичний Борис Джонсон, харизматичний Володимир Зеленський. Вони відразу встановили живий і щирий зв’язок, взаєморозуміння», — зазначив очільник МЗС.

Український міністр зробив окремий акцент на тому, що вдячний британській стороні за пряме визнання агресії Росії в Україні. Згадавши англійську ідіому to call a spade a spade (заклик називати речі своїми іменами, дослівно — «лопату лопатою»), Кулеба дав зрозуміти, що Джонсон та Зеленський також обговорювали експансію Кремля: «Розмова не була дипломатичною, а відповідно до ідіоми — називали лопату лопатою. І в цьому є повне взаєморозуміння».

Зеленський на BBC HardTalk, Єрмак у Chatham House — що ще встигла українська делегація в Британії
У рамках дводенного офіційного візиту члени української делегації провели низку окремих і спільних зустрічей — ось результати деяких з них.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся зі своїм британським колегою Домініком Раабом: запросив Британію до участі в Кримській платформи (міжнародному майданчику з проблеми деокупації Криму), подякував Лондону за незмінну підтримку Києва, обговорив необхідність подальшого санкційного тиску на РФ.

Міністр оборони України Андрій Таран і його колега Бен Уоллес підписали меморандум про посилення співпраці країн у військовій і військово-технічній сферах. Документ передбачає співпрацю в оборонній галузі, а також залучення фінансування Британського експортно-кредитного агентства в розмірі 1,25 млрд фунтів стерлінгів, що має скоротити терміни реалізації спільних проектів в оборонній сфері.
Зеленський зустрівся з найбільшими інвесторами в українські державні цінні папери. Президент спробував запевнити їх у тому, що Національний банк України «був, є і буде незалежним», а Київ робить все для захисту інвесторів, для «розвитку потенціалу і нових проектів». «Ми розраховуємо, що економічно Україна буде стійкішою, ніж інші країни, оскільки ключові галузі, зокрема агропромисловість та IТ, зазнали меншого удару та сприятимуть відновленню економіки», — зазначив президент України.
Президент України зустрівся з лорд-мером лондонського Сіті та керівництвом Лондонської фондової біржі. Зеленський обговорив перспективи залучення британських інвесторів до реалізації проекту Київ-Сіті. «Ми хотіли б побудувати Київ-Сіті - живий фінансовий центр, фінансове серце, а також район, в якому хочеться працювати та жити. Досвід, експертиза та допомога лондонського Сіті як провідного світового фінансового центру були б для нас надзвичайно корисними», — цитує ОП українського президента. Зеленський також закликав британські фінансові кола «активно використовувати нові можливості для інвестування в Україну».

Зеленський зустрівся зі спікером Палати громад сером Ліндсі Хойлом, у розмові брали участь глави українсько-британських міжпарламентських груп дружби. Президент подякував британським парламентаріям за підтримку України в протистоянні з РФ.

Україна підписала меморандум з британським експортно-кредитним агентством UK Export Finance. Документ підписаний між департаментом щодо забезпечення експортних кредитів (UK Export Finance, UKEF) і урядом України. Відповідно до нього, UKEF готова надати кредитні гарантії в розмірі до 2,5 млрд фунтів стерлінгів для британсько-українських торгових контрактів. «Рішення про залучення UK Export Finance на український ринок і підписання цього меморандуму є знаком довіри та підтримки з боку Великої Британії», — вважає міністр фінансів України Сергій Марченко, який підписав документ.

Зеленський дав інтерв'ю програмі ВВС HardTalk — його розмова з британським тележурналістом Стівеном Сакуром, який відомий прямими та гострими запитаннями, вийде в ефір 12 жовтня.
Олена Зеленська додала Тауер до програми українських аудіогідів. Дружина президента України відвідала музей Лондонського Тауера, де з її ініціативи було підписано меморандум про запуск першого на території Великої Британії україномовного аудіогіда. Перша леді ініціює аналогічні програми у багатьох країнах світу.

Глава ОП Андрій Єрмак виступив у Королівському інституті міжнародних справ Chatham House. У своєму виступі він, як і Зеленський, намагався переконати аудиторію, що сьогодні влада в Україні «є абсолютно прозорою і безпрецедентно відкритою для діалогу з бізнесом». Нову угоду між Києвом і Лондоном глава ОП назвав амбітнішою за попередні та «безпрограшною для обох сторін». «Ми разом поділяємо розуміння всіх глобальних загроз: які вони, звідки походять і як з ними боротися. Ми дуже чітко розуміємо і прагнемо бути партнерами у вирішенні глобальних викликів», — заявив Єрмак.

Зеленський в кріслі Черчилля: церемоніальна частина візиту
Під час візиту до Лондона Володимир і Олена Зеленська також взяли участь у церемонії покладання вінка до пам’ятника безневинним жертвам на території Вестмінстерського абатства. Меморіал вшановує пам’ять загиблих усього світу — зокрема жертв утисків, насильства та воєн.

Крім того, президент України відвідав базу Королівських ВМС у Портсмуті. Зеленському провели екскурсію по авіаносцю Королівських ВМС Prince of Wales і показали зразки озброєнь британського оборонно-промислового комплексу.


Програма візиту містила також відвідування Музею військового штабу Вінстона Черчилля — про закулісну частини цієї події розповів глава МЗС України Дмитро Кулеба.
«День ми почали сьогодні у військовій кімнаті Черчилля. В офісі, з якого Вінстон Черчилль керував війною. Війною, в якій переміг. Переміг того, кого, здавалося, неможливо було перемогти. Президенту запропонували посидіти в кріслі Черчилля та оглянути його кімнати. І знаєте, ми там набралися дуже важливого і позитивного духу для перемоги», — сказав Кулеба.



Український міністр зізнався, що сам він звернув найбільшу увагу на сигару Черчилля. «У мене була одна спокуса. Там на столі біля крісла Черчилля досі лежить сигара. Очевидно не та, яку залишив недопаленою сам Вінстон Черчилль, але дуже красивий символ. Хотілося б викурити переможну сигару за перемогу України у війні з Росією», — розповів глава МЗС України, висловивши впевненість, що така перемога обов’язково настане.
«Ну і сигара, звичайно, буде. Куди ж без неї», — резюмував Дмитро Кулеба.