"Заклинач" Трампа: Навіщо Макрон приїхав з історичним візитом до США

24 квітня 2018, 13:50
1253
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дональд Трамп вперше прийняв зарубіжного лідера на такому високому рівні

Президент Франції Еммануель Макрон 23 квітня разом із дружиною Бріжит прибув до США з державним візитом. Перше подружжя Франції пробуде в гостях у Дональда та Меланії Трампів до 25 квітня включно.

З моменту свого обрання Трамп вперше приймає зарубіжного лідера на такому високому рівні. НВ розповідає, через що візит Макрона такий важливий і чому кожну його деталь пильно аналізують світові ЗМІ.

Як проходить візит

У дипломатичній практиці державний візит триває довше і відрізняється від офіційного або робочого високою церемоніальністю та урочистістю. У випадку США в програму, наприклад, включають вечерю-прийом у Білому домі. Макрон і Трамп зі своїми дружинами повечеряли 23 квітня в історичному маєтку Джорджа Вашингтона, першого всенародно обраного президента США. Як повідомляють американські ЗМІ, у меню подавали зокрема каре ягняти із золотистим рисом, а на десерт – нектариновий тарт.

До цього президенти встигли здійснити церемоніальну прогулянку знаковими місцями столиці США, включно з будиномк-музеєи Вашингтона.

Крім того, на галявині перед Білим домом Трамп і Макрон посадили "дуб дружби" - подарунок французького лідера, який він привіз із собою з Нормандії на ознаменування довгих і міцних відносин двох країн.

В інтерв'ю американському телеканалу Fox News напередодні візиту Макрон розповів про цей символічний жест, згадавши висадку союзних військ у Нормандії в 1944 році. "Коли наша свобода була атакована, тисячі ваших молодих людей прибули сюди і загинули тут за мою країну. Це історія наших відносин, - нагадав Макрон американським глядачам. - Тому я подарую вашому президентові дуб, який взятий у дуже символічному, особливо для ваших морпіхів, місці - на півночі Франції. Ми разом посадимо дерево в його саду, тому що для мене це символ наших довгострокових відносин".

У середу, 25 квітня, президент Франції виступить з промовою перед обома палатами Конгресу. Ця дата символічна: 58 років тому з аналогічним виступом до американських конгресменів звертався перший президент французької П'ятої республіки Шарль де Голль.

Крім того, головною подією візиту повинні стати двосторонні переговори Трампа і Макрона.Що на порядку денному і чому візит такий важливий

Високий рівень почестей, якими Трамп вшановує Макрона - не тільки своєрідна відповідь на візит американського лідера до Франції в липні 2017 року, а й свідчення особливого статусу відносин між двома президентами, вважають аналітики.

"Державний візит Еммануеля Макрона до США продемонструє дуже особисті відносини, які французькому президентові вдалося встановити із Дональдом Трампом, відтоді як обидва прийшли до влади", - підкреслює в своєму матеріалі П'єр Вімон, експерт із зовнішньої політики Франції та аналітик центру Carnegie Europe.

Макрон - один із небагатьох лідерів, здатний "достукатися" до американського президента, а значить їх зустріч можна розглядати як спробу знайти значущі рішення із нагальних проблем, з якими зіткнулися обидва світові лідери, вважає Вімон.

Макрон розраховує на свою дипломатичність, особистий шарм і силу умовлянь у спробі вплинути на позиції американського президента

Серед таких проблем є питання світового значення - зокрема, ситуація навколо угоди щодо ядерної програми Ірану, яку Трамп має намір розірвати. У свою чергу, Макрон сподівається переконати лідера США зберегти цей договір, підписаний у 2015 році в період президентства Барака Обами між Іраном і шістьма державами - США, Росією, Китаєм, Великою Британією, Францією і Німеччиною.

Як нагадує Deutsche Welle, у Європі угоду вважають великим успіхом у сфері нерозповсюдження ядерної зброї, тоді як Трамп багаторазово називав договір "найгіршою операцією в історії".

Меркель і Макрон попросять Трампа не виходити з ядерної угоди з Іраном

Ще однією важливою темою переговорів Трампа і Макрона стане ситуація в Сирії, зокрема можливість дипломатичного врегулювання конфлікту силами західної коаліції. Раніше в квітні США, Велика Британія і Франція завдали спільного удару по об'єктах в Сирії після того, як в сирійському місті Дума було проведено хімічну атаку.

Крім того, під час переговорів лідери США і Франції, напевно, торкнуться відносин Америки з ЄС, а також Заходу із Росією.

Як "глибоко символічний" характеризує візит Макрона і британська The Guardian, вважаючи що Макрон - якого називають "заклиначем Трампа" - розраховує на свою дипломатичність, особистий шарм і силу умовлянь у спробі вплинути на позиції американського президента.

Видання також зазначає, що Франція під керівництвом Макрона претендує на роль головного партнера США в нинішню епоху. Відносини між країнами процвітають, у той час як позиції традиційних союзників США ослабли: Німеччина довго була зосереджена на проблемі формування нового уряду, а прем'єр Великої Британії Тереза ​​Мей поки що ніяк не використовує традиційні "особливі відносини" між Лондоном і Вашингтоном, нагадує The Guardian.

Франція під керівництвом Макрона претендує на роль головного партнера США в нинішню епоху

"Макрон переконаний, що світопорядку, де в основі лежить дотримання правил і домінує Захід, кинуто виклик, а тому Франція - ядерна держава і постійний член Ради Безпеки ООН - має бути готова відповісти на це", - підкреслює британська газета.

А телеканал Euronews нагадує, що Макрон - "виняток з довгої низки французьких лідерів", оскільки він володіє англійською в достатній мірі, щоб не вдаватися до допомоги перекладача при спілкуванні із президентом США.

Що сказав Макрон напередодні

Незадовго до візиту Макрона до США в ефірі американського телеканалу Fox News вийшло інтерв'ю з французьким президентом, у якому він окреслив свою позицію із низки стратегічних переговорних тем.

Про ядерну угоду з Іраном

Чи є ця угода досконалою? Ні. Але чи є у нас краща альтернатива? Я її не бачу.

Про Володимира Путіна

Я думаю, він дуже сильна людина. Він сильний президент. Він хоче великої Росії. [...] Але він дуже жорстокий щодо меншин і своїх опонентів, а його ідея демократії не відповідає моїй. Не будемо наївними. Він одержимий втручанням у наші демократії. Ось чому я вважаю, що нам ніколи не можна бути слабкими із президентом Путіним. Коли ви слабкі, він використовує це. Але нехай, така гра.

Про війну в Сирії

У той день, коли ми закінчимо війну проти ІДІЛ, якщо ми підемо - остаточно і повністю, навіть з політичної точки зору, - ми залишимо поле іранському режиму Башара Асада і його хлопцям, а вони підготують нову війну. Вони будуть підживлювати нових терористів.

Тому навіть після закінчення війни проти ІДІЛ США, Франція, наші союзники, всі країни регіону, навіть Росія і Туреччина  відіграватимуть важливу роль, щоб створити нову Сирію і забезпечити сирійському народові можливість визначати своє майбутнє.