Загроза з боку Росії та розширення потенціалу. Про що йдеться в новій ядерній доктрині США

5 лютого 2018, 17:55
315
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Міністр оборони США Джеймс Меттіс і президент США Дональд Трамп 18 січня 2018 року

2 лютого адміністрація президента Дональда Трампа оприлюднила нову ядерну доктрину США.

НВ розповідає, чим вона відрізняється від попередньої і кого США вважають потенційними супротивниками.

Розширення ядерного потенціалу

2 лютого на сайті Пентагону було опубліковано документ під назвою Огляд ядерної політики. Коментуючи нову ядерну доктрину, президент США Дональд Трамп заявив, що вона спрямована на розробку можливостей, які роблять застосування ядерної зброї менш імовірним.

У документі зазначено, що, хоча США виступають за повне й остаточне знищення ядерної зброї в усьому світі, з 2010 року, коли була опублікована попередня ядерна доктрина, ситуація в плані все більш явних загроз помітно погіршилася.

У зв'язку з цим, у США, зокрема, мають намір розширити ядерний арсенал малої потужності.

Нова програма передбачає збільшення витрат на оборону – протягом 30 років вони повинні сягнути $1,2 трлн.

Пентагон має намір розширити ядерний арсенал малої потужності/Фото: pixabay.com

У довгостроковій перспективі планується розробка нової крилатої ракети морського базування з ядерною бойовою частиною. Як зазначають американські військові чиновники, її розробка може зайняти до 10 років.

Пропонується також модернізувати ядерну тріаду, що до складу якої входять атомні підводні ракетоносці, стратегічна авіація та міжконтинентальні балістичні ракети.

Відповідно до огляду, наразі у США є 14 атомних підводних човнів класу Огайо, які повинні замінити на 12 підводних човнів класу Колумбія.

США також мають 46 стратегічних бомбардувальників B-52H, здатних нести ядерну зброю, і 20 ядерних бомбардувальників B-2A. На даний момент розпочато реалізацію програми створення і розгортання бомбардувальника наступного покоління, B-21 Raider. В межах цієї програми передбачено посилення і подальшу заміну елементів звичайних і здатних нести ядерну зброю бомбардувальників, починаючи із середини 2020-х років. У 2020 році на озброєнні повинна з'явитися і нова бомба вільного падіння В61-12.

Арсенал міжконтинентальних балістичних ракет складається з 400 ракет Minuteman III з моноблочною бойовою частиною, розміщених у шахтних пускових установках на території декількох штатів. У 2029 році має розпочатися їхня заміна, а також модернізація 450 пускових установок.

Крім того, США планують модернізувати системи управління ядерною зброєю.

Коментуючи нову ядерну доктрину, New York Times пише, що США почали нові перегони озброєнь, які, на відміну від перегонів озброєнь часів холодної війни, орієнтуються не на кількість зброї, а на нові методи й технології, орієнтовані на те, щоб перехитрувати і випередити супротивника.

Потенційні ядерні супротивники США

Причиною зміни ставлення до ядерної зброї в документі називають те, що Росія та Китай рухаються в напрямку, протилежному скороченню кількості та зниження значимості ядерної зброї.

Крім того, беруться доуваги незаконні дії Північної Кореї та збереження Іраном технічних можливостей для створення ядерної зброї протягом року з моменту прийняття відповідного рішення.

У документі підкреслюється, що Росія може зіткнутися зі "згубними витратами", якщо буде погрожувати навіть обмеженим ядерним нападом у Європі.

"США і Росія в не так давно мали постійний діалог з приводу ядерних ризиків. Але після окупації Криму конструктивна співпраця різко знизилася. США розраховують на те, що в майбутньому Росія буде відкрито взаємодіяти зі Сполученими Штатами та їхніми союзниками", – також говориться у документі.

Автори нової ядерної доктрини США зазначають, що у Росії є впевненість, що, використавши зброю першою, вона отримає перевагу, тому "стратегічним завданням першочергової важливості" вони вважають "змусити Росію відмовитися від таких ілюзій".

Північну Корею визначено як "серйозну загрозу". У документі стверджується, що будь-яке застосування ядерної зброї проти США або їхніх союзників будет згубним для північнокорейського режиму.

"Не існує жодного варіанту, за яким режим Кім Чен Ина зміг би задіяти ядерну зброю і вижити", – говориться в документі, підготовленому Пентагоном.

У МЗС Росії вже відреагували на нову ядерну доктрину США, заявивши, що документ має "конфронтаційний заряд та антиросійську спрямованість".

"Нам, звісно, доведеться враховувати підходи, запроваджені тепер в обіг у Вашингтоні, і вживати необхідних заходів щодо забезпечення власної безпеки", – заявили в російському зовнішньополітичному відомстві.

Російське МЗС заперечує всі звинувачення, викладені в документі.

Китай закликав Вашингтон відмовитися від "мислення часів холодної війни".

"Мир і розвиток – це незворотні глобальні тенденції. Сполучені Штати, країна з найбільшим у світі ядерним арсеналом, повинна взяти на себе ініціативу і слідувати цій тенденції замість того, щоб йти проти неї", – зазначено в опублікованій 4 лютого заяві Міноборони КНР.

Президент Ірану Хасан Роухані звинуватив США в погрозах Росії за допомогою ядерної зброї.

"Американці безсоромно погрожують Росії новою ядерною зброєю. Ті самі люди, які нібито вважають використання зброї масового ураження злочином проти людства... говорять про нове озброєння, щоб пригрозити своїм противникам або ж використовувати його проти ни ", – заявив Роухані під част телевізійного виступу 2 лютого.

А міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф написав на своїй сторінці у Twitter, що американська політика "наближає людство до знищення".

Міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель заявив, що рішення Вашингтона розвивати нову тактичну ядерну зброю є свідченням розкручування нової спіралі перегонів озброєнь.

За його словами, стан справ у сфері міжнародної безпеки останніми роками різко змінився.

"Розвиток подій в Східній Європі у зв'язку з анексією Криму призвів до серйозної втрати довіри до Росії. Дані про те, що Росія озброюється не тільки традиційним, але і ядерними озброєнням, очевидні", – заявив Габріель.

Міністр підкреслив, що розвиток нової зброї подає неправильні сигнали і створює "загрозу спіралі перегонів озброєнь", тому існуючі договори про контроль над озброєнням повинні бути обов'язково збережені.

У той же час, глава японського МЗС Таро Коно заявив, що Токіо підтримує нову ядерну доктрину США у зв'язку з погіршенням ситуації з міжнародною безпекою, зокрема, у зв'язку із тривалим розвитком ядерної та ракетної програми КНДР.

Умови нанесення ядерного удару

У новій ядерній доктрині США зазначено, що Штати залишають за собою право застосувати ядерну зброю у відповідь на атаку великої руйнівної сили на критично важливі об'єкти інфраструктури. Причому така атака не обов'язково повинна бути ядерною.

У той же час, підкреслюється, що США готові розглядати можливість застосування ядерної зброї тільки у виняткових обставинах для захисту життєво важливих інтересів країни, її союзників та партнерів.

НВ

Головне

Фінанси

Сьогодні, 07:55

article_img
Курс валют від НБУ: долар і євро продовжують зростати
Політика

Сьогодні, 11:00

article_img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Тимошенко, Ляшка, Вілкула, Мураєва та Шевченка
Теніс

Сьогодні, 14:10

article_img
Світоліна, Цуренко і Костюк поліпшили свої позиції в рейтингу кращих тенісисток світу

Вибір редакції

Події

Вчора, 19:43

article_img
Джокер Зеленський, похорон марсохода і шановні знавці. Краще за тиждень за версією головного редактора NV.ua
Події

Вчора, 21:01

article_img
Перше місце України. Чому ми очолили рейтинг країн з найвищою смертністю через неправильне харчування
Гаджети

Сьогодні, 15:00

article_img
Великий і гнучкий. Все, що відомо про майбутні смартфони Samsung