Небезпечна ідея. Чому задобрювати Путіна безглуздо, а світ зобов’язаний допомогти Україні його здолати — редакційна стаття Economist

27 травня, 13:25
Акція на підтримку України в румунському Бухаресті (Фото:Inquam Photos/Octav Ganea via REUTERS)

Акція на підтримку України в румунському Бухаресті (Фото:Inquam Photos/Octav Ganea via REUTERS)

На тлі дискусії про те, чи має Захід підштовхувати Україну до пошуку миру з Росією за будь-яку ціну, журнал The Economist оприлюднив редакційну статтю, в якій доводить небезпеку такої ідеї для всього світу.

Війна Росії проти України — головні події 3 червня

Ключова думка, висловлена в цій колонці, контрастує з нещодавньою резонансною редакційною статтею The New York Times, де звучав заклик до Білого дому попередити Україну про межі допомоги США, і таким чином підштовхнути Київ до пошуку компромісу з Москвою вже найближчим часом.

Відео дня

Чому такі ініціативи, які звучать також з Італії, Франції та Німеччини, не врятують Україну від загрози війни з боку РФ, The Economist пояснює у редакційній статті під назвою Україні потрібна підтримка, а не боязкі поради. Умиротворення Володимира Путіна не принесе міцного миру. У свіжому друкованому номері журналу ід 28 травня) вона вийшла під назвою Не зупиняйтеся зараз.

НВ пропонує ознайомитись із повним перекладом цього тексту.

***

Кажуть, [прем'єр-міністр Великої Британії] Маргарет Тетчер застерігала Джорджа Буша-старшого про те, що «нині не час вагатися», коли обидва лідери планували відповідь на вторгнення Саддама Хусейна в Кувейт. Якби Тетчер ще була жива, сьогодні вона могла б виразно відчути необхідність повторити своє попередження.

Пішов уже четвертий місяць війни в Україні, і неспровокована агресія Володимира Путіна отримала відсіч, який мало хто міг уявити — особливо з боку відважних українців, але також і з боку західних країн, які надали їм політичну, економічну та матеріальну підтримку. Величезна, але невміла російська армія була витіснена з північних районів країни, не зумівши взяти Київ, також її відтіснили від Харкова, другого за розміром міста України на північному сході. Проте вона, як і раніше, утримує суттєві завоювання на Донбасі та на півдні, де захопила «сухопутний міст», який з'єднує раніше «вкрадений» Кримський півострів із самою Росією. У міру продовження боїв моральний дух українців є стримано оптимістичним, потік зброї із Заходу наростає, а Конгрес США нещодавно затвердив пакет підтримки на 40 мільярдів доларів.

Однак серед європейців і деяких американців шириться думка про те, що настав час розглянути питання про припинення вогню і про мирні переговори. Деякі стверджують, що війна могла б закінчитися раніше, якби Путіну надали можливість «з'їхати», дозволивши проголосити певну  "перемогу" для внутрішньої аудиторії. Такі аргументи апелюють до емоцій. Ніхто не хоче нескінченної війни. Чим довше вона продовжуватиметься, тим більше людей загине, тим більше будинків буде зруйновано, тим більше буде розорено економіку України і тим суттєвіше буде порушено світові поставки зерна. Якщо, дозволивши Путіну «зберегти обличчя», можна врятувати життя, хто може заперечувати?

Однак наївно вважати, що Путін готовий укласти мир. Президент України Володимир Зеленський попередив цього тижня, що переговори лише дадуть Росії час «окопатися» і перегрупуватися (як це вже відбувалося у минулому), перш ніж атакувати знову. Метою України залишається прагнення повернути сю свою територію", заявив Зеленський. Він знову благає Захід — що наполегливо робить від початку конфлікту — відправити більше сучасної зброї, аби його країна могла дати відсіч загарбникам. І він заявив про своє занепокоєння тим, що Захід по-справжньому поки що так і не об'єднався у своїй підтримці України.

Зеленський має рацію по всіх пунктах. Світ опиниться у великій небезпеці, якщо агресія Путіна буде винагороджена, тобто, якщо він отримає ту землю, яку зайняв. Згадайте, що сталося у 2014 році. За малозначущої на практиці підтримки Заходу Україні фактично довелося стояти осторонь, тоді як Росія анексувала Крим, а потім підтримала сепаратистське захоплення східної частини Донбасу. Через вісім років Україні нічого не повернули назад; і Путін, підбадьорений такою жалюгідною реакцією, вирішив відкусити другий, і набагато більший, шмат країни, яку він неодноразово називав нічим іншим, як адміністративною вигадкою 20-го століття.

Якщо Захід зараз послабить підтримку Зеленського та підштовхне його до передчасних переговорів, який буде результат? Швидше за все, Росія закріпить свої завоювання; вона швидко порушить будь-які дані зобов'язання; а становище Путіна всередині країни зміцниться завдяки його "перемозі". Зрештою, це те, що вже сталося раніше. І рано чи пізно у нього виникне спокуса спробувати втретє атакувати Україну чи якусь іншу країну — наприклад, Грузію, Молдову або навіть одну з країн Балтії.

https://www.youtube.com/watch?v=tLOrZEgEHGM&feature=emb_imp_woyt

Щобільше, інші деспоти в інших частинах світу дійшли б висновку, що розпалювання війни може окупитися, якщо ви довго гнете свою лінію. Зіткнувшись із невдоволенням вдома, вони шукатимуть бойової слави десь за кордоном, щоб відволікти свій народ, упевнені в тому, що будь-який опір демократичного світу буде недовгим.

Жодне рішення не може бути нав'язане Україні без згоди українців. Зеленський навряд чи залишиться на своїй посаді, якщо він в якості запобіжного кроку здасть територію в марній спробі «утихомирити» свого жадібного сусіда. Не скорилися б гніту російського правління і жителі таких територій: вони вели б партизанську війну, яка може тривати роками.

Наразі ситуація нестабільна. Відступивши з півночі та північного сходу, росіяни наростили темп атак на сході. Вони націлилися на утримуване Україною місто Сєвєродонецьк на Донбасі, з явною метою відрізати українські сили та просунутися до Слов'янська та Краматорська у спробі взяти під контроль весь регіон. Де зупиниться Путін — неясно, проте якщо він не зазнає нищівної поразки, то продовжить робити все можливе, аби скалічити Україну .Він вважає відкриту, орієнтовану на Захід демократію біля свого порога викликом тієї замкненій всередину автократії, яку Путін нав'язав Росії. Він не дасть українцям жити у мирі, тому їм нічого не залишається, окрім як протистояти йому. Захід повинен продовжувати допомагати їм, доки справу не буде зроблено.

Редактор: Інна Семенова
Показати ще новини
Радіо НВ
X