Як Лукашенко і Меркель. На яку зовнішню політику розраховують українці від майбутнього президента

15 лютого, 16:45
484
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Як Лукашенко і Меркель. На яку зовнішню політику розраховують українці від майбутнього президента - фото

Pixabay/TeroVesalainen

Майже 54% українців вважають важливим, щоб майбутній президент продовжував євроінтеграцію України

Більшість українців вважають, що майбутній президент повинен продовжувати європейську інтеграцію країни.

Про це свідчать результати соціологічного опитування про очікування українців щодо окремих аспектів зовнішньої політики глави держави. Опитування проводилося компанією GfK Ukraine на замовлення Pact та центру Нова Європа.

При цьому майже 13,5% громадян вважають, що майбутній президент має наслідувати стиль прийняття рішень і політичної поведінки з президента Білорусі Олександра Лукашенка. Близько 50% так і не визначились із лідером, з якого має брати приклад український глава держави. Детальніше про результати дослідження – у сюжеті Радіо НВ.

Майже 65% відповіли, що не відчувають позитивного ефекту від зближення з Євросоюзом

Майже 54% українців вважають важливим, щоб майбутній президент продовжував євроінтеграцію України. Більше 35% питання інтеграції вважають важливим, але не принциповим для свого рішення на виборах. П’ята частина респондентів заявили, що продовження євроінтеграції буде вирішальним фактором при голосуванні за кандидата у президенти і партій. Стільком же все одно. 15% не змогли відповісти на це питання. 10% проголосують за людину, яка припинить європейську інтеграцію. Найбільше противників євроінтеграції у південних областях.

На питання, чи відчувають респонденти позитивний ефект від зближення з Євросоюзом, майже 65% відповіли, що не відчувають. Інша аудиторія фактично рівномірно розподілилася на тих, хто відчуває, і тих, кому складно відповісти на питання. 

Серед тих, хто відчуває позитивний ефект від зближення з ЄС, більше 30% бачить його в тому, що громади самі вирішують проблеми населених пунктів і не чекають, що це зробить держава. Більше чверті респондентів вказали на поліпшення транспортної інфраструктури. Стільки ж – на те, що місцева влада прислухається до громади, та на те, що місцеві виробники почали експортувати товари в ЄС. 20% позитивно оцінили той факт, що місцева влада демонструє прозорість і підзвітність.

20% відзначають поліпшення стану справ з навколишнім середовищем, майже стільки ж – поліпшення обслуговування в закладах соціальної інфраструктури, появу нових робочих місць і прихід іноземних інвесторів, менше бюрократії на місцях.

Приклад міжнародного лідера

Майже половина українців не змогли відповісти на питання, з якого міжнародного лідера повинен брати приклад майбутній президент країни, зазначив під час презентації дослідження перший заступник директора центру Нова Європа Сергій Солодкий.

Проте серед тих, хто визначився, найбільше прихильників набрав стиль прийняття рішень та політична поведінка президента Білорусі. Далі йдуть канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент Литви Даля Грибаускайте.

Це своєрідний запит на рішучого керівника

"Якщо раніше, у попередніх опитуваннях, Лукашенко отримував під 60% схвальних оцінок українців, то наразі лише 13% українців сказали, що майбутній лідер україни має брати приклад з президента Білорусі. 9%, майже 10%, українців вважають, що має брати приклад з канцлера Німеччини. І Далі Грибаускайте (президентки Литви – ред.) майже 5%. Мені здається, що це своєрідний запит на рішучого керівника в першу чергу, не обов’язково авторитарного", – повідомив Солодкий.

Також більше ніж по 4% вважають, що приклад потрібно брати з президента Польщі Анджея Дуди та президента США Дональда Трампа. Майже по 3% – з президента Росії Володимира Путіна, президента Франції Емануеля Макрона.

Безпечне лідерство

Українці шукають безпечне лідерство, зазначив член Нестірвської групи Євген Глібовицький. Модель Білорусі для України здається саме безпечною, але передусім через незначння ситуації.

Є острах того, що сильна держава може бути загрозою

Він нагадав, що Україна виходить з тоталітарної травми, де держава була найбільшою загрозою на цій території впродовж останніх ста років.

"Є острах того, що сильна держава може бути загрозою. У зв’язку з цим, мені здається, що ці 49% невизначених є дуже показовими. Ми не бачимо, як має виглядати українська модель лідерства, а з інших моделей, які ми бачимо за кордоном, ми обираємо безпечні. І модель Лукашенка відносно України є безпечною. Я думаю, що дуже невелика кількість українців знає, що, наприклад, у Білорусі досі є розстріли. Дуже невелика кількість українців розуміє як саме функціонує білоруське КГБ", – зауважив Глібовицький.

Європейській вибір

Україні разом з її партнерами та донорами потрібно розробляти програми грамотності, зазначив голова ради Незалежної асоціації банків України, колишній голова Національного агентства з питань розвитку і європейської інтеграції Роман Шпек.

Влада повинна виконувати покладені на нею завданням

Європейській вибір є стимулом для України в процесі побудови демократичного суспільства та конкурентноспросможної економіки.

"Кожна європейська країна, яка має спільні історичні, культурні цінності, може стати членом Європейського Союзу, якщо відповідає критеріям. Влада країни-апліканта повинна бути здатною виконувати покладені на нею суспільством завданням. Влада не готова наша до цього. Нам важко у корумпованих судах, корумпованих правоохоронних органах захистити своє право на правду, справедливість. Європейський вибір нам допоможе цього позбутися", – зазначив Шпек.

Зближення з ЄС

Опитуванняв країнах ЄС в питанні позитивного ефекту від зближення з Євросоюзом показують схожі з Україною результати, зазначив прес-аташе Представництва ЄС в Україні Давід Стулік.

За його словами, дуже важко відокремити, які саме зміни в країні є наслідком такого процесу. Але молодь більше відчуває зближення з ЄС через вільні подорожі – безвіз.

Європейська інтеграція – це цінування європейських стандартів в Україні

"Наступна річ. Європейська інтеграція – це цінування цих стандартів, законів тут в Україні. Це угода про асоціацію. 52% всіх забов’язань було виконано у минулому році. Тобто трішки більше, ніж половина. І тут треба пояснювати людям зв’язок між цим законодавством, яке стосується охорони прав споживачів, охорони довкілля. Що всі інші такі побутові справи регулюються через закони. І ці європейські норми, стандарти і законодавство треба втілювати у життя, щоб людям тут стало жити краще", – наголосив Стулік.

Крім того, згідно опитування, майже 20% українців вважають, що майбутній президент повинен вирішувати конфлікт з Росією з припинення бойових дій на Донбасі через переговори "будапештському форматі" за участі Великої Британії, США, Росії, Франції та Китаю.

12% виступають за те, що конфлікт потрібно вирішувати через взяті зобов'язання в рамках діючих переговорних ініціатив – Мінський процес, Нормандський формат. Стільки ж вважають це внутрішнім конфліктом і дотримуються думки, що вести переговори потрібно з представниками непідконтрольних територій Донбасу.

Більше 11% респондентів за те, що задіяти Збройні сили України для поновлення контролю над окупованими територіями.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською