Небезпечна гра Путіна. Чим тактична ядерна зброя відрізняється від стратегічної і чи готова Росія її застосувати — The Washington Post
Занепокоєність світової спільноти можливістю використання Росією ядерного заряду під час нападу на Україну перевищує реальні ризики, пише американське видання The Washington Post. Проте РФ нагромадила величезну кількість тактичних ядерних боєголовок, що не регулювалося договорами про нерозповсюдження зброї масового знищення.
Наводимо переклад публікації WP Чому світ так стурбований тактичною ядерною зброєю Росії.
Війна в Україні відродила побоювання щодо застосування ядерної зброї
Росія озброєна до зубів ядерними боєголовками, які, побоюються деякі аналітики, зможе використати для ескалації конфлікту, якщо відчує, що програє. Західні партнери України також мають ядерну зброю, а це означає, що конфлікт — якщо він вийде за межі України — зіштовхне між собою ядерні держави.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив минулого тижня, що Росія має припинити свою «небезпечну безвідповідальну ядерну риторику», і попередив, що вона «ніколи не зможе виграти ядерну війну».
Лише нещодавно Росія спробувала розвіяти побоювання: прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив у понеділок, що «ніхто не думає» про застосування ядерної зброї. Але навіть незважаючи на те, що мирні переговори несуть оптимізм, довіра до російських заяв залишається низькою після неодноразових тверджень Москви про те, що вона не вторгатиметься в Україну.
Це виглядає як відлуння холодної війни, але стратегічний ландшафт відтоді змінився. Рівняння тих часів щодо ризику взаємного застосування ядерної зброї (які ніколи були простими) ускладнилися наявністю тактичних боєголовок, які накопичила Росія. Вони набагато менш потужні, ніж бомби, скинуті Сполученими Штатами на японські міста Хіросіму та Нагасакі під час Другої світової війни. Експерти побоюються, що і невеликі боєголовки можуть зруйнувати всесвітнє ядерне табу.
Сара Бідгуд, директорка Євразійської програми в Центрі досліджень проблем нерозповсюдження зброї імені Джеймса Мартіна, вагається з оцінкою того, чи Росія застосує тактичну ядерну зброю в Україні. Але зрозуміло, що Росія покладалася на свій ядерний арсенал, включно з тактичним, щоб отримати гнучкість в управлінні ризиками ескалації.
«Це означає, що Росія може долучити ядерну зброю до конфлікту, коли відчує, що в неї закінчилися звичайні варіанти, і вона зіткнулася з загрозою своєму існуванню, — сказала Бідгуд. — Важко міркувати, оскільки ми не маємо чіткого уявлення про те, де саме знаходяться червоні лінії Путіна або що він вважає екзистенційною загрозою».
Що таке тактична ядерна зброя?
Стратегічні боєголовки мають величезну потужність і здатні зрівняти з землею ціле місто. Нестратегічна, або тактична боєголовка менша за розміром, але все ж таки здатна завдати значної шкоди і викликати масову загибель людей.
Крім розміру та потужності, ключова відмінність полягає у призначенні цих двох типів зброї. Стратегічна призначена для завдання нищівного удару в межах великої війни. На цьому ґрунтувалися традиційні ядерні страхи як у Вашингтоні, так і в Москві — сценарій ядерного апокаліпсису в стилі доктора Стрейнджлава.

Тактична ядерна зброя призначена для використання на полі бою. Деякі її типи мають змінну потужність, що дозволяє відкалібрувати їхню вибухову силу для конкретної атаки; інші, відомі як «нейтронні бомби», були розроблені для поширення радіації за мінімальної сили вибуху.
Що відомо про тактичний ядерний арсенал Росії?
Сполучені Штати та Радянський Союз в односторонньому порядку скоротили свої ядерні програми після розпаду останнього.
Договір про контроль над озброєннями СНО-3, укладений президентами Бараком Обамою та Дмитром Медведєвим у 2010 році, обмежує розміщення обома країнами ядерних боєголовок на балістичних ракетах і бомбардувальниках — їх має бути не більше 1550. Проте тактична зброя не регулюється ні цією, ані жодною іншою міжнародною угодою.
У звіті, опублікованому в лютому Федерацією американських науковців (ФАН), йдеться, що в Росії, за приблизними підрахунками, 4477 ядерних боєголовок. З цього числа 1588 стратегічних боєголовок було розгорнуто, а 977 перебували на зберіганні, але готові до використання. Також у Росії на зберіганні 1912 нестратегічних боєголовок. ФАН зазначає, що місця зберігання можуть знаходитися поряд із базами оперативних сил. Ще 1500 боєголовок вважалися списаними, але все ще «значною мірою непошкодженими».
Натисніть, щоб збільшити зображення

Тим часом Сполучені Штати розгорнули 1644 стратегічних ядерних боєзаряди, а також 100 одиниць тактичних озброєнь на чергуванні в Європі. На зберіганні знаходиться ще 1984 боєголовки, з яких 130 тактичних.
«Інструмент слабких», або яке значення має для Росії тактична ядерна зброя
Наприкінці 1990-х років, зіткнувшись з економічними проблемами, через які армія виявилася зруйнована вщент, і принизливим глухим кутом у війні із сепаратистськими лідерами Чечні, російські лідери, напевно, перемкнули свою увагу на ядерні технології. 1999 року Володимир Путін, який тоді був головою Ради безпеки РФ, заявив після зустрічі з тодішнім президентом Борисом Єльциним, що той схвалив «план розробки та застосування нестратегічної ядерної зброї».
Західні аналітики стверджують, що останніми роками Путін сповідував доктрину «ескалації заради деескалації», хоча в російських офіційних документах цю фразу не використовували. У звіті Конгресу, опублікованому на початку березня, є опис цієї ймовірної доктрини: «Російські заяви у поєднанні з військовими навчаннями, які, очевидно, імітували застосування ядерної зброї проти членів НАТО, змусили багатьох повірити в те, що Росія може загрожувати застосуванням своєї нестратегічної ядерної зброї для примусу або залякування країн-сусідів».
Адам Маунт, директор проєкту у Федерації американських учених, уважає, що слабкість російських систем звичайних озброєнь може пояснити схильність до загроз застосувати атомну бомбу.
«Якщо країна може досягти своєї мети без ядерної зброї, вона так і робить. Ядерна зброя — інструмент слабких», — сказав він.
Чи можуть скинути ядерну бомбу на Україну?
Жодна країна не застосовувала ядерну зброю у війні з 1945 року. Проте російські офіційні особи неодноразово згадували про цей потенціал. Путін оголосив 27 лютого, що російські сили ядерного стримування переведено у бойову готовність.
Росія також продемонструвала нові ракетні технології під час вторгнення в Україну, серед іншого й балістичну ракету повітряного базування Кинжал, яка здатна досягати гіперзвукової швидкості, а також крилату ракету великої дальності Калібр.
Обидві вважаються ракетами подвійного призначення, пояснює Маунт. Тобто, вони можуть нести як звичайну, так і ядерну боєголовку. У цьому полягає серйозна проблема для західних військових, оскільки ніхто не може знати, чи завдається ядерний удар, поки якась із ракет не вибухне. Утім, поки що немає жодних ознак того, що Росія вивела свої тактичні боєголовки зі сховищ, додав представник ФАН.
Бідгуд оцінює ризик застосування нестратегічної ядерної зброї в Україні як низький, але зростальний.
«Путін, схоже, упевнений, що може використати завуальовані загрози та сигнали про ескалацію та деескалацію для своїх цілей. Але це дуже небезпечна гра, вона може легко призвести до непорозуміння та неправильного тлумачення», — сказала аналітикиня.
Маунт уважає, що занепокоєння світової спільноти щодо застосування ядерної зброї в Україні «набагато перевищує реальний ризик», принаймні, на цей момент. «Ризик зростає тією мірою, якою Путін стає все більш відчайдушним, але факт залишається фактом: використання ядерної зброї не допоможе йому виграти війну і не змусить Вашингтон припинити підтримку Києва», — зазначив він.
Поки що незрозуміло, як США відреагують, якщо Росія застосує тактичну ядерну зброю. Україна не є союзником НАТО, і договір про колективний захист не поширюється на неї. Проте офіційні особи США попереджали, наскільки серйозно вони сприймуть такий інцидент.
У 2017 році тодішній генерал ВВС Джон Гайтен заперечував твердження, що тактична ядерна зброя насправді є чимось іншим, ніж стратегічна. Гайтен, який на той час був главою Стратегічного командування США, описував можливу реакцію на застосування таких озброєнь.
«Це не тактичний ефект. І якщо хтось застосує нестратегічну або тактичну ядерну зброю, Сполучені Штати дадуть відповідь стратегічно, а не тактично, бо це означатиме перехід риски, яку не перетинали з 1945 року», — говорив генерал.