13 листопада 2018, вівторок

Вони порозуміються: експерти про переговори Порошенка і Трампа

0 коментувати
Вони порозуміються: експерти про переговори Порошенка і Трампа
Чого чекати від зустрічі президентів України та США ? ВВС Україна запитала про це українських експертів

Анатолій Баронін, директор аналітичної групи "Da Vinci AG":

Це перша зустріч Петра Порошенка з президентом США. Вона відкриває шлях до подальшої співпраці України з адміністрацією Дональда Трампа.

Зважаючи на психологічні характеристики обох президентів, можна прогнозувати, що зустріч буде успішною. Головне її завдання - встановлення прямого, безпосереднього контакту з очільником Білого дому.

Досягнення цієї мети і буде серйозним результатом, який у подальшому набуватиме конкретного змісту. Зважаючи на серйозну підтримку України як в таборі демократів, так і республіканців, існує добрий фундамент для цього.

Але слід зважати на те, що перша зустріч не може мати наслідком якісь радикальні зміни та знакові домовленості.

Це візит-знайомство, який здатен запустити потужніший механізм співпраці зі США. Тому найважливішим результатом будуть заяви американської адміністрації після зустрічі.

Щодо кризи на Донбасі, то до зустрічі президентів позиція Дональда Трампа формувалася його командою та радниками. Зараз на неї впливатиме президент України. Якщо йому вдасться встановити особистий контакт з американським лідером, я не виключаю нових пропозицій США щодо Донбасу.

Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова:

Є сподівання, що двом президентам вдастся встановити контакт, оскільки вони можуть говорити однією мовою як люди, що прийшли до влади із бізнесу. Схожі бекграунди можуть допомогти їм порозумітися. Двом колишнім бізнесменам домовитися легше, аніж, скажімо, колишнім бізнесмену і кадебісту.

Зараз українська сторона, на мою думку, не може запропонувати чогось принципово нового у темі подолання конфлікту на Донбасі.

Але зміна формату переговорів замість Мінська, яку допускають зокрема і у США, була б бажана. Але у цій темі має йтися не лише про входження нових учасників, наприклад, США до групи переговорників.

Ключовим за умови нового формату має стати зміна статусу Росії. Зараз мінський формат - це, фактично, шлях врегулювання кризи як внутрішнього українського конфлікту.

Якщо уявити неможливе і Росія отримає статус однієї зі сторін конфлікту, це би була ефективна зміна формату. Але наразі я не бачу, як це можна реалізувати, зважаючи на позицію Росії.

Друге актуальне питання для України - пошук зовнішніх гарантій безпеки, і ця тема має обговорюватися під час переговорів.

Потрібна реанімація, оновлення Будапештського меморандуму, який був порушений.

Другим механізмом закріплення гарантій безпеки могло б бути означення чіткої перспективи членства України в НАТО.

Зараз обговорюється іще один статус для України, названий у нещодавній постанові Верховної Ради - це статус "основного союзника НАТО без членства". Як на мене, це проблематично і суперечить законодавчо проголошеному курсу на вступ України до альянсу.

Імовірно, на переговорах ітиметься про надання Україні летальної зброї. Це рішення практично готове, усе залежить від політичної волі Дональда Трампа, який має його схвалити.

Але загалом щодо Донбасу вважаю, що можуть бути досягнуті домовленості, реалізація яких буде досить складною або й взагалі неможливою.

Інтереси США багато у чому перетинаються з інтересами Росії, тому рішення Білого дому щодо України, швидше за все, будуть "в одному пакеті" із домовленостями по лінії США-Росія.

Не виключаю, що через це Україні запропонують піти на якісь поступки, на які вона не зможе погодитися.

Сергій Таран, політолог:

Після виборів у США лунали доволі апокаліптичні сценарії розвитку україно-американських відносин. Очікували, що США зніматимуть санкції з Росії, а Україна взагалі не посідатиме помітного місця у зовнішній політиці Білого дому.

Але цього не сталося, навпаки, ми бачимо, що Росія навряд чи отримає друга в особі США, на якого сподівалася, а до України у нової влади - особлива увага.

Зовнішня політика у діяльності Дональда Трампа посідатиме помітніше місце, ніж він говорив про це під час виборчої кампанії. Зокрема тому, що він не може швидко виконати обіцянки, приміром, про створення робочих місць завдяки перенесенню підприємств із Мексики та Китаю до США, про величезне економічного зростання.

А зовнішня політика - це та сфера, де можна показати швидкий результат, і допомога у розв'язанні кризи в Україні може бути для Трампа доброю нагодою продемонструвати цей результат.

Щодо Донбасу, то я вважаю, що США приєднаються до нового формату переговорів про подолання україно-російського конфлікту або ж активніше впливатимуть на хід мінських переговорів.

Але це станеться після того, як на рівні політичних консультацій буде вироблено ефективні пропозиції. Переговори двох президентів - це старт обговорення таких механізмів.

Однак я не думаю, що приєднання США до якогось нового формату допоможе у подоланні конфлікту на сході України, оскільки Володимир Путін не має наміру йти ані з Донбасу, ані з Криму, бо це б означало для нього дуже серйозну політичну поразку всередині країни.

Попри це, Україна має тримати дипломатичний фронт разом із Заходом, щоб санкції проти Росії залишалися, допоки Мінські угоди не будуть виконуватися.

І ця стратегія має передбачати якомога ширше залучення Сполучених Штатів до цього фронту.

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Геополітика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: