«Країни Заходу, не бійтеся Путіна!». Війна в Україні змінить світ більше, ніж теракти 11 вересня — інтерв'ю з Павлом Клімкіним
Повномасштабна російсько-українська війна, яка триває вже 11 добу, змінить світ більше, ніж теракти, вчинені у США 11 вересня 2001 року, переконаний колишній міністр закордонних справ Павло Клімкін.
В інтерв'ю Радіо НВ дипломат розповів, що НАТО може зробити замість закриття неба над Україною, чому результат війни Росії проти України має вирішальне значення для існування Заходу та хто може стати перемовником з президентом РФ Володимиром Путіним.
— Чи ви бачите політичних «яструбів» на Заході, які можуть жорстко відповісти на ядерний шантаж Путіна?
— Технічно цього досягти поки що НАТО не може. Це ж не Єнс Столтенберг керує Альянсом. Він менеджер, а керують Альянсом Сполучені Штати. Або вони приймають рішення на основі консенсусу, або їм потрібно знайти цей консенсус. Як ми знаємо, цей консенсус у [2008] році у Бухаресті не знайшовся. Цей консенсус обійшовся Європі сьогоднішньою війною.
Можна нескінченно їх звинувачувати, можна потім говорити, хто і що зробив і ні. Але давайте зараз зробим все, щоб захистити Україну. Технічно закрити небо — це питання не одного дня. Тим більше, на сході України це технічно для Альянсу буде дуже важко. це теж потрібно чесно сказати.
— Але хоча б прикрили столицю і ядерні об'єкти.
— 100%. Якщо ви не можете зробити все, зробіть необхідне. Я їх довбаю останні дні. Прогрес є, але, на жаль, суперповільний. Вони починають розуміти, що з Путіним так розмовляти не можна.
Що мене дратує? Що західний бізнес швидше розуміє необхідність ізоляції Росії, ніж політики. Політики настільки обережні, вигадують ризики. Як казав Черчілль, політики визначають пріоритети і визначають під них ресурси. Щоб бути політиком, не потрібно бути менеджером. Менеджери не можуть бути політиками. Про що я їм і кажу: «Не можете зробити все, зробіть початок — закрийте частину. Дайте нам те, що потрібно в режимі реального часу». А вони починають надавати Стінгери тільки після того, як на нас напали. Розуміючи, що встановити технічно таку зону над всією Україною буде складно, Альянс міг би зробити більше, говорити більш послідовною, чіткою і жорсткою мовою, оскільки Путін розуміє тільки мову сили і тоді він починає розмовляти.
Нам потрібно говорити американцям, що вони мають зробити абсолютно все, що в їхніх силах, щоб нас підтримати. Якщо політично не готові закрити небо, зробіть все інше, але не на 100%, а на 1000%.
— Чи нададуть нам країни Заходу сучасні системи протиповітряної оборони і винищувачі, щоб Путін не знищував наші міста?
— Потрібно з них вибивати. Я дуже на це сподіваюся і цим займаюся останні дні. З літаками теж історія: то дають, то не дають. Вони дуже бояться Путіна. Я їх закликаю припинити Путіна боятися. Колись Іван Павло ІІ сказав фразу, яка, як на мене, має пройти через кожне життя і зараз проходить через життя кожного українця. Він сказав: «Не бійтеся!». Він перестав боятися і через нього пів Європи звільнилося. Зараз потрібно припинити боятися Путіна. Це головне, що має змінитися в головах західних політиків.

— Цю фразу Іван Павло ІІ взяв зі Святого Письма.
— Ми читали, коли були малими, але для Івана Павла ІІ це стало гаслом. Одна справа, коли ти це читаєш, а інша — коли робиш це за принцип життя. Зараз світ змінюється. Війна російсько-українська змінить світ (не жартую, не перебільшую) більше, ніж 9/11 — теракт в 2001 році. Зараз все буде змінюватися. Хтось цього боїться. Ми, українці, вже нічого не боїмося, тому не бійтеся, вилізайте зі своїх теплих ванн, інакше історія вас з цих теплих ванн повисмикує. Це ми маємо також говорити нашим партнерам, інакше вони намагатимуться рахувати і реагувати на дії Путіна. Врешті решт, вони мають докорінно змінити свою поведінку і починати робити все проактивно: спочатку вони, а потім Путін. Зараз вони намагаються реагувати.
— Путіну не подобається поведінка української влади. Це сюрреалізм. Він збожеволів у бункері чи продовжує ядерний шантаж?
— Він абсолютно щиро вірить в те, що робить. У нас вважають, що він намагається піднімати ставки, але він абсолютно щиро вірить, що він останній, хто збирає російські землі в імперію, що він останній рятівник, інакше Росію зруйнують. Він вигадує історії про ракетний потенціал, про ядерний, що ми хочемо йому загрожувати ядерною зброєю і всю цю маячню нескінченну, але всім уже, на жаль, не смішно. Тим не менше, всі прекрасно розуміють, що всі ці загрози — це тотальна маячня, ніяких загроз немає. Колись Бісмарк сказав, що превентивна війна — це, як скоїти самогубство, коли ти побоюєшся смерті. Цей шлях — це до самогубства Росії, але нам від цього не легше.
— Вчора президентський борт РФ через Ісландію летів у Вашингтон. Що це може означати і хто на борту?
— Чесна відповідь: я не знаю. Я знаю, що у них є багато каналів розмовляти, для цього не потрібно піднімати урядовий літак. Якщо його підняли, вони хочуть сказати, що переговори ведуть через нашу голову. Я завжди кажу всім партнерам (тим, кого я люблю, тим, кого я критикую, тим, до кого я ставлюся по-іншому): за всі ці роки ви мали навчитися, що «одягнути» щось на голову українцям неможливо. Я не вірю, що американці нас кинуть, оскільки інакше американці зрадять самі себе і зрадять Захід. Якщо Путін переможе в Україні навіть частково, це буде для Заходу фундаментальною поразкою. Це для Заходу буде не меншою поразкою, аніж для України. Захід тоді може сказати, що його історична ера закінчилися.
— З президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом має бути у Путіна розмова. Прем'єр Ізраїлю Нафталі Беннет відвідав Москву. Про що це свідчить?
— Нафталі Беннет — дуже цікава особистість і якщо він візьметься за справу — це було б дуже добре. Мені все одно, хто буде нам допомагати: чи це будуть турки, чи це будуть ізраїльтяни. Важливо, щоб вони переконали Путіна, що у нього немає перемоги у цій ситуації.