Республіканські правила гри: що несуть Україні результати проміжних виборів у США

Після підбиття остаточних підсумків виборів баланс сил у Конгресі США, швидше за все, зміниться на користь Республіканської партії (Фото:REUTERS/Joshua Roberts)
Хоча ймовірний перехід більшості в Палаті представників США до республіканців провокує дискусію щодо стабільності американської підтримки України, політологи зі США вважають, що обидві партії усвідомлюють необхідність боротьби з Володимиром Путіним і продовжать допомагати Україні.
Кореспондентка НВ розповідає про те, як пройшли знакові проміжні вибори у США та що вони несуть Україні.
Автор тексту: Вероніка Мелкозьорова, НВ, Нью-Йорк
Вранці 8 листопада невелика група людей зібралася біля однієї з виборчих дільниць на Манхеттені, розташованої в скляній офісній будівлі з гарним внутрішнім садом. Тоді як деяким людям знадобився певний час, щоб проголосувати в день виборів, Філіп Кляйнер, імміграційний адвокат з Нью-Йорка з українським корінням, віддав свій голос досить швидко. Кляйнер, який з гордістю почепив на куртку наклейку «Я проголосував», зупиняється, щоб поговорити з НВ.

«Я збирався голосувати за [Лі] Зельдіна [член Палати представників США від Республіканської партії], тому що мені не подобається та інша жінка, як би її не звали. Але потім я з’ясував, наскільки життя Зелдіна залежить від того, що каже Трамп, — сказав Кляйнер. — Американці припустилися помилки, проголосувавши за Трампа шість років тому. Він зруйнував країну. Його варто було б тримати подалі від Білого дому. Навіть не тому, що він погана людина, він просто ідіот. Але тим не менш».
У перегонах за посаду губернатора Нью-Йорка конгресмен-республіканець Лі Зельдін є головним суперником демократки Кеті Хокул, яка зараз обіймає цю посаду. Опитування прогнозували, що Хокул переможе Зельдіна. Однак перегони цього року дуже напружені [згідно з попередніми підсумками голосування, Хокул дійсно перемогла, набравши 52.8% - прим. ред].
Хоча Нью-Йорк історично голосує за демократів, навіть тут вони, як очікується, переможуть з невеликим відривом. Тоді як республіканці на проміжних виборах готувалися до великої перемоги в усій країні. З 29 жовтня громадяни США розпочали голосування на проміжних виборах у США, де на кону стоять 435 місць у Палаті представників та 35 зі 100 місць у Сенаті. Проміжні вибори визначать, яким буде 118-й Конгрес США. І більшість американських соцопитувань передбачали, що домінуватиме в ньому Республіканська партія. Республіканці можуть перемогти у Палаті представників, проте голосування за Сенат буде спірним.
Хоча вибори цього року здебільшого присвячені внутрішнім проблемам США, таким як інфляція, право на аборти та політика контролю над зброєю, поточна військова допомога США Україні також стала широко обговорюваним питанням під час виборчої кампанії. Хоча Республіканська партія запевняла Україну у двопартійній підтримці США в її захисті від російського вторгнення, а нинішній лідер меншості в Сенаті Мітч Макконнелл навіть закликав до збільшення військової допомоги Україні, все більше республіканців ставлять під сумнів допомогу США.
Лідер республіканської меншості в Палаті представників Кевін Маккарті (який, ймовірно, стане наступним спікером Палати представників, яку зараз очолює демократка Ненсі Пелосі) заявив, що «Україна більше не отримає безрозмірних чеків», якщо республіканці отримають гору в Палаті представників. А інша республіканка Марджорі Тейлор Грін 4 листопада заявила, що за республіканців Україні не дістанеться «ані копійчини».
Грін — ультраправий політик з дуже активної частини MAGA-крила Республіканської партії [прихильники Трампа, об'єднані його гаслом Make America Great Again]. Вона трампістка, яка просуває теорії змови та ізоляціонізм Сполучених Штатів. Республіканська партія продовжує використовувати її для «розігріву» натовпів своїх прихильників і, таким чином, легітимізує її в очах американського суспільства. На мітингу в Айові 4 листопада натовп зустрів оплесками її заяву про Україну. Це посилило побоювання, що проміжні результати можуть змінити підхід США до підтримки опору України російському вторгненню.

«Я завжди голосував за республіканців, бо я за надання зброї, а демократи завжди здаються партією контролю та боягузтва. Я від початку підтримував Україну і наполягав на тому, щоб дати їм зброю. Але ціна продовження [поставок України] для повної перемоги викликає занепокоєння», — сказав НВ Дерек Курсон, приватний підприємець із США.
«Я не проти, щоб Україна відвойовувала все, що хоче, але питання у тому, скільки доведеться заплатити всім нам. У певний момент доведеться прийти до врегулювання шляхом переговорів, а не витрачати трильйони на боротьбу до кінця», — додав Курсон.
США вже зобов’язалися виділити понад $18,9 млрд допомоги Україні у сфері безпеки відтоді, як президент Джо Байден обійняв посаду президента. Загалом з 2014 року США виділили Україні понад $21 млрд на витрати у сфері безпеки, а від початку повномасштабного вторгнення Росії у лютому — понад $18,2 млрд. Під час історичного голосування за надання приблизно $40 млрд допомоги Україні [не всі ці кошти призначені Києву, частина піде на посилення європейської безпеки — прим.ред.], всі 57 голосів, поданих проти цього пакету, належали республіканцям.
Обсяг допомоги безпрецедентний, і ці витрати чинять величезний тиск — особливо за часів, коли світова економіка ослаблена пандемією COVID-19 та інфляцією. Хоча більшість американців, як і раніше, підтримують допомогу Україні, все більше політиків — і не лише в республіканському таборі — ставлять питання про те, як довго вона триватиме. 24 жовтня група із 30 демократів-конгресменів прогресивного кокусу опублікувала колективний лист Байдену, в якому закликала його розпочати прямі переговори з Росією.
«Як законодавці, відповідальні за витрачання десятків мільярдів доларів платників податків США на військову допомогу в конфлікті, ми вважаємо, що участь у цій війні також накладає на Сполучені Штати відповідальність за серйозне вивчення всіх можливих шляхів, включаючи прямі контакти з Росією, для зменшення збитків і підтримки України у досягненні мирного врегулювання», — йдеться у листі.
Після того, як лист спровокував негативну реакцію в американському та українському суспільствах, конгресмени його відкликали. Деякі підписанти визнали, що листа був підписаний ще влітку, до успішного контрнаступу України, і, відповідно, застарів. Представники прогресивного кокусу пояснили, що вони аж ніяк не хотіли перекривати американську підтримку українського спротиву, проте не змогли належним чином пояснити, чому старий лист був опублікований під час передвиборчої кампанії.
Американські експерти прогнозують, що перемога Республіканської партії на проміжних виборах не призведе до суттєвих змін у питанні допомоги Україні, оскільки обидві сторони погодилися, що США мають продовжувати підтримувати Київ.
«Наша країна завжди працювала над тим, щоб підтримувати інші країни, особливо коли вони зазнають вторгнення. Україна — суверенна країна, в яку під хибним приводом вторглася Росія», — заявила фахівець із політичних комунікацій і виборець Демократичної партії з Нью-Йорка Тара Дауделл.
Проте ізоляціоністські тенденції серед багатьох республіканців та протидія будь-якому рішенню, яке приймає президент-демократ Джо Байден, можуть занурити США у глибоку внутрішньополітичну кризу та відвернути увагу від України, сказав НВ Чад Бріггс, головний консультант GlobalINT LLC та співробітник Університету Джона Хопкінса.
Експерт вважає, що у випадку перемоги республіканців у Палаті представників підтримка Збройних сил України та українського народу не буде беззастережною. «Це [сумніви у такій підтримці] знайшло відгук у багатьох сегментах Республіканської партії, особливо серед більш консервативного електорату, який досі ідеалізує російський авторитаризм», — зазначає Бріггс.
Бріггс прогнозує, що Республіканська партія ініціює слухання щодо Хантера Байдена, може спробувати оголосити імпічмент президенту Байдену і, можливо, прагнутиме скоротити соціальне забезпечення та медичну допомогу, використовуючи як зброю загрозу «стелі» держборгу.
«З огляду на ті внутрішньополітичні кризи, які почнуть розгортатися після січня і аж до весни, я боюся, що американці занадто легко закриють очі на російське вторгнення і важке становище України, через що допомога цілком може бути скорочена», — сказав Бріггс.
За його словами, так само проблематичною буде «втрата здатності Білого дому гуртувати інших союзників для забезпечення дотримання санкцій проти Росії або для координації допомоги та військової підготовки через такі організації, як НАТО».
Дж. Майлз Коулман з Політичного центру Університету Вірджинії підтвердив ізоляційні тенденції серед багатьох республіканців. Якщо за часів Рональда Рейгана Республіканська партія була відома своєю жорсткою антиросійською позицією і згодом підтримувала війни США за кордоном, а демократи закликали до виведення військ, то зараз в певному сенсі ситуація зворотня.
«Раніше саме демократи були схожі на ізоляціоністську партію. Але знаєте, у разі війни проти України всім очевидно, що це не війна за вибором [для Києва]. В Америці є багато людей, які цілком обґрунтовано вважають, що ми маємо протистояти Володимиру Путіну», — сказав Коулман.
І справді, чимало американських виборців, з якими НВ поговорив перед виборами 8 листопада, заявили, що змінили свої виборчі вподобання через війну Росії проти України. Деякі виборці-республіканці вирішили підтримати демократів через постійні новини про зв’язки республіканців із росіянами. Інші стверджували, що було б несправедливо демонізувати Республіканську партію як певну проросійську силу в США, яка кинула б Україну на поталу.
«Я думаю, що в Палаті представників і Сенаті достатньо республіканців [які є прихильниками підтримки України], щоб продовжувати надавати допомогу Україні, особливо якщо вони будуть кооперуватися з демократами, що залишилися. Багато хто з нас досить старий, щоб пам’ятати холодну війну і те, що Росія — наш ворог», — сказав прихильник Республіканської партії Тімоті Девід Керп, доцент Університету Огайо.
«Отже, я можу підтримувати і Республіканську партію, і Україну, — пояснює він. — Я сподіваюся, що українці зрозуміють, що хоча я вважаю вашу справу надзвичайно важливою, я також турбуюся про свою країну. Я не вірю, що пан Байден чи його партія здатні так дбати про силу Америки, щоб ми могли зберегти світове лідерство».
Попри те, що допомога Україні стала предметом гострих дискусій під час передвиборчої кампанії, американці дійсно загалом згодні з тим, що проміжні вибори більше стосуються економіки, інфляції та цін на газ.
«Я думаю, що це серйозніші проблеми для людей. Як і проблема зміни клімату для виборців лівого спрямування», — каже Тара Дауделл.
Багатьох виборців турбує те, що республіканці стали більш авторитарними. «Я думаю, багато в чому це пов’язано із впливом Дональда Трампа. І через його зв’язки з Росією республіканці теж ніби тягнуться до Росії», — додала Дауделл, яка сама є прихильницею демократів.
За її словами, багато членів Республіканської партії продовжують використовувати питання допомоги Україні як аргумент на користь того, що демократи нібито більше піклуються про людей поза США, ніж про самих американців.
«Ось чому я думаю, що проблема України насправді є частиною ширшого націоналістичного меседжу, який вони ( республіканці) хотіли використовувати для атак на демократів», — сказала Дауделл.