«Розпалюють апетит Путіна». Кулеба відреагував на ультиматум Кремля щодо НАТО і дав пораду країнам Заходу
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав країни Заходу не потурати вимогам Росії щодо гарантій нерозширення НАТО на схід. Про це йдеться у статті міністра для Foreign Affairs.
Кулеба пише, що президент РФ Володимир Путін нещодавно зажадав від США надати «юридичні гарантії» розширення НАТО на схід і в його оточенні натякали, що інакше Росія вторгнеться в Україну.
Глава МЗС України зазначив, що вимога глави Кремля «може здатися привабливою пропозицією для Заходу: завершити смертоносну війну в Європі і запобігти ще більш руйнівному конфлікту в обмін на лише закріплення статусу-кво Альянсу». Але насправді, додав Кулеба, такі гарантії не знизять рівень агресії Путіна:
«Історія доводить, що запевнення у позаблоковості України чи будь-якої іншої країни регіону ніяк не втамовують апетити Путіна: навпаки, вони їх ще більше розпалюють. Найкращий спосіб відповіді на подібні ультиматуми — взагалі їх ігнорувати».
Міністр наголосив, що Захід не має потурати Росії та погоджуватись на переговори щодо НАТО або відхиляти її ультиматуми, і що найкращою стратегією буде ігнорування вимог Кремля.
На думку Кулеби, США та їхні європейські союзники мають активізувати зусилля зі стримування РФ, зокрема надіслати Москві чіткі політичні сигнали та підтвердити, що Україна в майбутньому вступить до ЄС і НАТО. Також міністр вважає за потрібне розробити серйозні санкції, з якими Росія стикнеться у разі вторгнення в Україну. Крім цього, потрібно збільшити військову допомогу Україні, зокрема надати протиповітряну та протиракетну оборону.
10 грудня в МЗС РФ заявили, що зближення України з НАТО створює загрозу масштабного конфлікту в Європі. Відомство вимагає скасувати рішення Бухарестського саміту НАТО 2008 року про те, що Україна і Грузія стануть членами НАТО.
7 грудня відбулися відеопереговори Джо Байдена із Володимиром Путіним. Глава Білого дому висловив стурбованість США та їх європейських партнерів нарощуванням РФ сил біля кордонів України і «чітко дав зрозуміти, що США та союзники відреагують рішучими економічними та іншими заходами в разі військової ескалації».
Глава Кремля у відповідь на попередження Байдена про загрозливі пересування російських військ поблизу українських кордонів заявив, що «не слід перекладати відповідальність на плечі Росії», і звинуватив НАТО в «нарощуванні військового потенціалу біля кордонів РФ».
Президенти домовилися розпочати переговори з великими союзниками США щодо НАТО і Росією щодо «побоювань» Москви, пов’язаних з Альянсом.
У Білому домі наголосили, що Байден відмовився давати гарантії Путіну про невступ України до НАТО. Також там запевнили, що підтримують прагнення України набути членства в Альянсі.
