Україна може розірвати Договір про дружбу з Росією

29 березня 2018, 18:53

Договір про дружбу з Росією

В ефірі Радіо НВ Зеркаль зазначила, що останнім "брутальним" порушенням цього договору було проведення виборів президента РФ в окупованому Криму. Також вона вважає, що в нових реаліях відносин із Росією Україна має укласти договір нового формату для вирішення спорів між країнами.

Відео дня

Нагадаємо, Договір про дружбу, співробітництво і партнерство Україна та Росія уклали у 1997 році. До кінця жовтня офіційний Київ має визначитися щодо продовження дії цього документу.

"Ми маємо визначитись з позицією до жовтня цього року щодо продовження дії цього договору. Ми бачимо, що цей договір не виконується і в нових реаліях відносин з Росією ми маємо вийти на новий договір, який буде передбачати і правові інструменти вирішення спорів між країнами", - заявила Зеркаль.

Питання про денонсацію так званого Великого чи Базового договору між Україною та Росією багаторазово порушувалося в Києві після окупації Криму. У грудні 2014-го року Верховна рада спробувала ухвалити рішення про розірвання угоди, втім тоді цей проект документа підтриманий не був. Недоцільність припинення Договору аргументували тим, що в міжнародних судах триває розгляд численних справ щодо агерсії Росії проти України.

Хто підписав Договір про дружбу з Росією та які були його умови

Після розпаду Радянського союзу стосунки між Києвом та Москвою були напружені. Про необхідність укладення українсько-російського договору дипломати заговорили в середині 1990-х. А у 1995-му році президент Борис Єльцин на зустрічі із прем'єром України Євгеном Марчуком підтвердив дію парафійованого договору. Переговори політиків тоді тривали вдвічі довше від запланованого часу.

Ми маємо вийти на новий договір, який буде передбачати і правові інструменти вирішення спорів між країнами

Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією підписали президенти Леонід Кучма та Борис Єльцин у 1997 році.

В угоді прописані принципи, на яких тримаються стосунки між двома державами: стратегічне партнерство, визнання непорушності існуючих кордонів, повага до територіальної цілісності та взаємні зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного.

Згідно зі статтею 40, дія Договору автоматично продовжується на наступні десятирічні періоди, якщо жодна із договірних сторін не заявить іншій про бажання припинити його шляхом письмового повідомлення не менше, ніж за шість місяців до закінчення чергового періоду.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У 2008 році договір був продовжений на 10 років. Його дія фактично спливає у квітні 2019 року.

Коментар експерта

Відмова від продовження Договору про дружбу з Росією жодним чином не вплине ані на відносини між державами, ані на подальшу політику Москви, зазначає фахівець з міжнародного права Євген Огарков. Однак обмежувальних заходів щодо українців Москва може вжити після розірвання дипломатичних відносин, розповів спеціаліст.

"Я думаю, що насправді непродовження цього договору, враховуючи, що він не виконується з боку Російської Федерації.. Я думаю, що навряд чи це буде мати якісь додаткові наслідки, крім тих, що ми вже маємо фактично на сьогоднішній день. Стосовно непорушності кордонів, то цей принцип вже неодноразово порушувався з боку Російської Федерації. Швидше за все, ситуація принципово не зміниться", - сказав Огарков.

У Держдумі Росії теж запропонували денонсувати Договір про дружбу з Україною

лише в тій частині, де країни визнають територіальні кордони одна одної
Показати ще новини
Радіо NV
X