Засудження анексії Криму та підтримка Євромайдану. Топ цитат Збігнєва Бжезінського про Україну

27 травня 2017, 08:52
Уночі в п'ятницю, 26 травня, помер Збігнєв Бжезінський - американський політолог, соціолог і державний діяч, колишній Радник з національної безпеки Президента Джиммі Картера та радник Центру стратегічних і міжнародних студій. Його вважали одним з найвпливовіших геостратегів США

У своїх публічних виступах, працях та інтерв'ю Бжезінський неодноразово згадував Україну. НВ зібрало найяскравіші цитати американського політолога, який також у 2006 році став почесним доктором НаУКМА (Києво-Могилянська академія).

Відео дня

Він активно підтримував Україну та її європейський курс й засуджував анексію Криму Росією.

  • Я не знаю (Чи втрачено Крим для України?), але до цього питання слід повернутися, коли відносини між Україною і Росією знову стануть хоч в якійсь мірі раціональними і стабільними. Росіяни принесли в ці відносини ірраціональність і емоційність, вони провели бандитську атаку на Крим, замаскувавши її, як це зробила б мафія. Але їм слід остерігатися застосовувати такий підхід до всієї України — це призведе до куди більш потужного вибуху в серці Європи, до конфлікту, якого не бачив світ з 1939 року.
Бжезінський також виступав проти Путіна, назвавши його "ірраціональним лідером з манією величі".
  • Великий ризик полягає в тому, що Росією управляє ірраціональний лідер з манією величі. Це хвилює багатьох росіян. Припустимо, що Путіну вдасться назавжди відокремити Крим від України: він отримає Крим, але втратить Україну на багато десятиліть, тому що викличе потужну націоналістичну реакцію проти Москви! Українці визначають свою ідентичність через свою землю. Путін здійснює жахливу помилку.
В одному з інтерв'ю він припускав спільну діяльність України з РФ у майбутньому, але лише теоретично.
  • Вважаю, що теоретично можна уявити варіант стабілізації України діючи спільно з Росією. Але ми маємо справу з лідером, який не може раціонально прорахувати, що буде корисно для Росії. Він воліє закликати до примітивного націоналізму і спирається на молодь з навичками хуліганів, яка лупцює всіх, хто з нею не згоден.

На конференції з безпеки в Мюнхені (Munich Security Conference) 1 лютого 2014 року Бжезінський підтримав Євромайданівців. Тоді ж він досить скептично оцінив обороноздатність України.

  • У Криму з 20 тисяч українських військових жоден не вистрілив з власної ініціативи. Я сам родом з Європи так от, коли я думаю про батьківщину моїх батьків, то не можу уявити, щоб з 20 тисяч польських солдат при спробі зовнішньої сили захопити владу жоден не вистрілив. Я думаю, була б величезна бійка. Те, що в Україні все відбувалось по іншому - про щось говорить. Свої висновки зробив і Путін. Зрозумів, що все навіть легше ніж він очікував.

У жовтні 2014 в інтерв'ю українській програмі Подробности-ТВ він уже набагато оптимістичніше оцінив європейське майбутнє України, відзначивши дух і рішучість українців у протидії зазіханням Росії.

  • Українці не лише заслуговують бути в Європі, вони вже є європейцями і доб'ються свого, за умови, що здолають корупцію, яка деморалізує державу, суспільство і навіть збройні сили. Росія змушена буде змиритись і також пройти шлях очищення, інакше її очікує доля "задвірків Китаю".

Ще у 2015 році на засіданні сенатського комітету з озброєнь США Бжезінський закликав надати Україні зброю.

  • В Європі Путін грає з вогнем. Він озброює та фінансує місцевих повстанців. Одне з його завдань – дестабілізувати Україну. Таким чином Росія зазіхає на суверенітет та незалежність України і, власне, встигла вже це зробити. В цей самий час НАТО і особливо США повинні дати Україні дати зброю для захисту.

Нагадаємо, екс-радник з нацбезпеки колишнього президента США Джиммі Картера (1977-1981) Збігнєв Бжезінський помер у віці 89 років.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X