Світ пожинає плоди помилки, допущеної після розвалу СРСР – американський економіст

15 квітня 2018, 07:14
3464
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Економіст Гаррі Джейкобс (крайній праворуч) пропонує Україні вчитися на помилках Європи і світу

Україна має можливість "повчитися на помилках, які вже допустили США і багато європейських країн", одна з них – перенасичення бізнесу фінансами, відчуженими від реальної людини. Про це в інтерв'ю журналу Новое Время розповів відомий американський економіст Гаррі Джейкобс, інтелектуальна знаменитість Америки, консультант з глобального управління і головний виконавчий директор Всесвітньої академії мистецтва і науки (WAAS).

"На початку 90-х, після кінця холодної війни і краху комуністичної системи, світ вдарився в екстремальну ідеологію капіталізму", - зазначає Джейкобс. Він нагадує, що довгі роки комуністична ідеологія в глобальних масштабах стримувала цей процес.

"Наприклад, після Великої депресії в США багато було зроблено для того, щоб гуманізувати капіталістичну етику. Зробити не такими привабливими романтичні ідеї комуністів, яких тоді підтримували багато інтелектуалів як у США, так і в Європі", - констатує відомий економіст.

Однак з крахом СРСР "західний світ опинився на самоті і сплутав вільний ринок з демократією", продовжує він. "Сьогодні ми всі пожинаємо плоди цієї помилки. Тоді ж, в 90-і ми відкрили глобальний ринок, де великі компанії стали функціонувати незалежно від держав, а тому стикаємося з перенасиченням бізнесу фінансами, відчуженими від реальної людини", - говорить Джейкобс.

Фінанси стали важливішими, ніж реальна економіка, хоча вони тільки її засіб

Хорошим прикладом цієї тенденції він називає фінансову кризу 2008 року. "Більшість математичних моделей тоді показували, що все в порядку, хоча насправді ми опинилися на межі величезного фінансового колапсу. Фінанси стали важливішими, ніж реальна економіка, хоча вони тільки її засіб. У свою чергу це вплинуло і на політичну систему", - робить висновок американський інтелектуал.

У підсумку, за його словами, надлишок грошей, концентрація їх в руках корпорацій або окремих людей сьогодні безпосередньо визначають політичну систему в багатьох країнах.

"Думаю, і в Україні це відчутно. Коли великий бізнес управляє медіаресурсами і платить за підтримку своїх або потрібних їм кандидатів на виборах – це вже не демократія, а тому ми повинні зупинитися і багато чого змінити", - резюмує Джейкобс.

Читайте повний текст матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №14 від 12 квітня 2018 року

Головне

Геополітика

Сьогодні, 08:05

article_img
Kyodo: Японія погодиться на мирний договір із РФ у разі гарантованої передачі двох островів
Політика

Сьогодні, 16:11

article_img
Партія Зеленського висунула його кандидатом у президенти
Геополітика

Сьогодні, 18:47

article_img
Клімкін: Газпром відмовляється від рішень Стокгольмського арбітражу та нового газового законодавства

Вибір редакції

Події

Сьогодні, 16:27

article_img
Не може не скорочуватися. В Україні підрахували зменшення кількості населення
Мистецтво

Сьогодні, 11:01

article_img
Свідоме споживання та інклюзія. Найкращі екологічні та соціальні ініціативи на фестивалі Sziget
Країни

Сьогодні, 13:48

article_img
Запитав про дружину президента. Справа блогера, який викривав корупцію в Азербайджані, призвела до масових протестів