Світ озброюється. Військові витрати побили рекорд холодної війни, лідери зростання – Близький Схід і Центральна Європа

6 травня 2018, 07:10
Сюжет

Світові військові витрати сягнули максимальної позначки з часів холодної війни і становили $1,73 трлн у 2017 році. Про це йдеться в новій доповіді Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI) за минулий рік, який було опубліковано 2 травня.

НВ розповідає про найцікавіші тенденції і факти, оприлюднені в цьому документі, де враховано всеосяжні витрати країн на військові сили, включно з витратами на діючу армію, зарплати, закупівлю зброї та обладнання, військове будівництво, дослідження і розробки, оперативні витрати, а також витрати на систему управління армією.

Відео дня

Азія озброюється

Військові витрати у країнах Азії та Океанії зростають уже 29 років поспіль і багато в чому забезпечують глобальний приріст витрат у цій сфері. Китай, який посідає друге місце у світі за обсягом військових витрат, минулого року став світовим лідером зростання витрат в абсолютних цифрах (збільшення на $12 млрд). Офіційний Пекін не збавляє обертів два останні десятиліття, зазначають автори доповіді.

Помітними темпами озброюється і Близький Схід, де сукупні витрати на військові витрати зросли на 6,2% за рік (у світі – на 1,1%). Саудівська Аравія за підсумками 2017 року увійшла до трійки світових лідерів за цими витратами з показником $69,4 млрд (після США і Китаю). Значне зростання витрат продемонстрували також Іран (на 19%) та Ірак (на 22%).

Крім того, саме в країнах Близького Сходу найвищого показника на планеті (5,2%) досягає так званий "військовий тягар" – співвідношення військових витрат і ВВП. Жоден інший регіон у світі не виділяв більше ніж 1,8% свого ВВП на ці витрати минулого року.

"Незважаючи на низькі ціни на нафту, збройні конфлікти та протистояння на Близькому Сході підштовхують військові витрати в регіоні", - пояснює Пітер Веземан, старший науковий співробітник SIPRI.

Загроза війни. Яким ядерним потенціалом володіють США, КНДР та інші країни. інфографіка

Росія скорочує військові витрати вперше за 20 років

Вперше після дефолту 1998 року військові витрати Росії перестали зростати і просіли відразу на 20% за підсумками минулого року – до $66,3 млрд. У підсумку Росія вибула з трійки світових лідерів за цим показником, поступившись місцем Саудівській Аравії, яку випереджають лише США і Китай.

"Військова модернізація залишається пріоритетом у Росії, проте оборонний бюджет скорочується на тлі економічних проблем, які країна відчуває з 2014 року", - пояснює Веземан.

Росія демонструє найвищий в Європі обсяг військових витрат щодо ВВП

Зокрема, експерти SIPRI вказують на значне падіння російських доходів від продажу нафти протягом останніх років і "серію труднощів" в економіці, маючи на увазі санкції світової спільноти проти Росії.

Водночас РФ демонструє найвищий в Європі обсяг військових витрат щодо ВВП, хоча він також скоротився (до 4,3% у 2017 році з 5,5% у 2016-му).

Частка НАТО – більше половини світових військових витрат

52% світового обсягу військових витрат ($900 млрд) припадає на країни Північноатлантичного альянсу. Абсолютним лідером планети залишаються США з показником $610 млрд – країна витрачає на військові потреби більше, ніж сім наступних за списком держав сукупно. Нинішнього року витрати Вашингтона лише зростуть, прогнозують експерти.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Тенденція до скорочення військових витрат у США, що почалася в 2010 році, підійшла до кінця, - аналізує Оді Флеран, директор програми SIPRI AMEX (Arms and Military Expenditure). - Військові витрати США у 2018 році значно зростуть, щоб підтримати збільшення військового персоналу і модернізацію звичайних озброєнь і ядерної зброї".

Країни Західної Європи також нарощують військові витрати – вони зросли на 1,7% за рік. Багато в чому це зростання обумовлене зобов'язанням багатьох західних країн – членів НАТО збільшити свої військові витрати до 2% ВВП до 2024 року.

На сьогодні 4 західноєвропейські країни входять у топ-15 країн світу за обсягом військових витрат. Це Франція (6-те місце на планеті), Велика Британія (7-ме місце), Німеччина (9-те місце) та Італія (12-те місце). На їхню спільну частку припадає 10% світових оборонних витрат.

Центральна Європа реагує на російську загрозу

Після кількох років скорочення військових витрат у 2008-2013 роках країни Центральної Європи, відчуваючи загрозу, що йде від Росії, знову почали нарощувати військові витрати, зазначають автори доповіді.

Ці витрати в регіоні зростають 4 останні роки поспіль (з 2014-го), що збігається з анексією Криму та початком вторгнення російських військ на Донбасі.

Військові витрати Румунії за рік зросли на 50%, що стало найвищим показником у всьому світі

Найбільше на військові цілі витрачає Польща, на частку якої припадає 42% витрат регіону. Водночас Румунія минулого року продемонструвала найпомітніший стрибок у відносних цифрах: її військові витрати протягом року зросли на 50%, що стало найвищим показником у всьому світі. Настільки різке зростання обумовлене тим, що у 2016-2017 роках Румунія почала втілювати військову реформу, що включає в себе модернізацію армії та військового постачання.

Знаходять кошти на військові витрати також Латвія і Литва – обидві країни наростили їх на 21% за підсумками минулого року.

Україна полегшила "військовий тягар"

Військові витрати України у 2017 році становили $3,6 млрд, підрахували фахівці Стокгольмського інституту дослідження проблем миру. Вони вказують, що цей показник виріс протягом року на 10% у номінальних цифрах, проте через високу інфляцію впав на 2% у реальному значенні. Така ситуація повторює підсумки 2016 року і різко відрізняється від помітного зростання в реальних показниках за 2014-2015 роки, підкреслюють автори доповіді.

Водночас поліпшення економічної ситуації в Україні після 2016 року привело до того, що її "військовий тягар" – відношення військових витрат до ВВП – скоротився з 4% у 2015 році до 3,4% у 2017-му.

Редактор: Інна Семенова
Показати ще новини
Радіо NV
X