Створили історію. Як лідери Сеула та Пхеньяна зробили крок назустріч миру

27 квітня 2018, 14:12
1813
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Голови КНДР Кім Чен Ин та Південної Кореї Мун Чже Ін оголосили про примирення двох країн

Знакова зустріч лідера КНДР Кім Чен Ина та південнокорейського президента Мун Чже Іна стала історичною віхою: керманич Північної Кореї ступив на землю Південної вперше з 1953 року. Подія відбулася в п'ятницю, 27 квітня, у демілітаризованій зоні між двома країнами.

Її найважливішим підсумком стала спільна заява двох лідерів, які домовилися про підписання пізніше в цьому році офіційного мирного договору між Сеулом і Пхеньяном, який формально покладе край Корейській війні 1950-1953 років. Досі між сторонами існувало лише перемир'я, підписане в 1953-му.

Президент Південної Кореї також підтвердив намір вирушити з візитом до Пхеньяну восени 2018 року.

НВ розповідає про всі подробиці зустрічі та переговорів Кім Чен Ина і Мун Чже Іна.

Рукостискання, якого чекав увесь світ

Коли під прицілом десятків об'єктивів Кім Чен Ин підійшов до демаркаційної лінії між Північчю і Півднем, де його вже чекав президент Південної Кореї Мун Чже Ін - "це був момент, якого чекав увесь світ", підкреслює CNN.

Лідери двох держав обмінялися привітаннями і рукостисканнями, а потім разом символічно перетнули кордон в північному напрямку і знову повернулися на південнокорейську територію.

"Чи складно було дістатися сюди?" - запитав свого північнокорейського колегу Мун Чже Ін. "Анітрохи", - відповів йому Кім Чен Ин, додавши: "Я по-справжньому радий і схвильований нашою зустріччю на цьому історичному місці. І я був дуже зворушений тим, що ви подолали такий шлях, щоб зустріти мене тут, біля демаркаційної лінії в Пханмунджомі".

"Це ваше сміливе і мужнє рішення дало нам змогу просунутися так далеко", - повернув йому дипломатичний комплімент Мун Чже Ін.

Після того, як керівник Пхеньяна зробив крок на територію Південної Кореї, Мун Чже Ін запитав свого візаві: "Ви перейшли на південну сторону, а коли мені можна буде вирушити на Північ?"

"Можливо, якраз зараз чудовий момент, щоб і ви ступили на територію Північної Кореї", - посміхнувся у відповідь Кім Чен Ин, провівши свого колегу за демаркаційну лінію.

Потім перші особи двох Корей повернулися на південну частину села Пханмунджом, де в Будинку миру відбулися їхні прямі переговори.

На обід кортеж Кім Чен Ина вирушив на сторону КНДР, причому його супроводжували 12 охоронців, які бігли слідом за автомобілем.

Після обідньої перерви голови Сеула та Пхеньяна зробили ще один символічний жест: на лінії розмежування вони разом посадили сосну на знак нової епохи у відносинах між країнами. Як повідомляється, грунт і вода, використані для посадки дерева, були взяті з обох сторін кордону та змішані.

Сосна датується 1953 роком, коли було підписано перемир'я у Корейській війні 1950-1953 років. Офіційно ця війна ще не завершена: мирного договору між країнами не існує.

Потім Кім Чен Ин та Мун Чже Ін продовжили переговори тет-а-тет, прогулявшись у навколишньому парку. У підсумку обидва лідери підписали та озвучили спільну заяву.

День зустрічі завершився урочистою спільною вечерею за участю перших леді двох держав, які також зустрілися вперше

Головні заяви лідерів

Про фінал Корейської війни

Кім Чен Ин та Мун Чже Ін підписали спільну Декларацію Панмунджома за мир, процвітання і об'єднання на Корейському півострові. Відповідно до неї Сеул і Пхеньян повинні до кінця року підписати мирний договір, який покладе край Корейській війні.

"Обидва лідери урочисто заявляють... що на Корейському півострові більше не буде війни, і почалася нова епоха миру", - йдеться в заяві.

У декларації зазначено, що Південна Корея і КНДР припиняють будь-які ворожі дії одна до одної.

Їх розділяє паралель. Коротка історія протистояння і відносин двох Корей

"Я сподіваюся, ми не повторимо помилок минулого. [...] Сподіваюся, двом корейським народам це дасть можливість вільно пересуватися між Північчю і Півднем. Нам потрібно взяти на себе відповідальність за нашу власну історію", - заявив Кім Чен Ин.

"Ми не повинні протистояти один одному... ми повинні жити в єдності, - додав лідер КНДР. - Ми довго чекали, щоб цей момент настав. Всі ми".

До процесу підготовки мирного договору сторони планують залучити США і, можливо, Китай.

[Gallery]

Історична зустріч: глава КНДР вперше за 65 років прибув на переговори до Південної Кореї

[/Gallery]

Про ядерне роззброєння КНДР

Керівники двох Корей домовилися про спільну роботу з денуклеаризації Корейського півострова, заявив президент Південної Кореї Мун Чже Ін на прес-конференції за підсумками саміту.

"Сьогодні Кім Чен Ин і я - ми домовилися про те, що повна денуклеаризація Корейського півострова буде досягнута - це наша мета", - підкреслив президент Південної Кореї.

"Південь і Північ домовилися активно діяти для співпраці з міжнародним співтовариством у питанні денуклеаризації Корейського півострова", - йдеться також у спільному документі, підписаному обома лідерами.

Крім того, на самому початку зустрічі Кім Чен Ин в жартівливій формі пообіцяв, що його країна більше не буде проводити випробування ракет.

"Я буду стежити за тим, щоб не будити вас рано", - звернувся глава КНДР до президента Південної Кореї, маючи на увазі ракетні запуски, які північнокорейська сторона зазвичай проводила рано вранці.

ЗМІ віднесли цю заяву до обіцянки Пхеньяна припинити ядерні випробування.

Про відновлення комунікацій між країнами

Під час переговорів лідерів Південної Кореї і КНДР йшлося про об'єднання залізниць двох країн.

За словами представника президента Південної Кореї, з відповідною пропозицією виступила Кім Є Чжон - сестра Кім Чен Ина.

Обговорюючи можливий візит південнокорейського лідера в КНДР, Кім Чен Ин зазначив, що північнокорейські дороги перебувають не в найкращому стані.

Я сподіваюся, ми не повторимо помилок минулого. Сподіваюся, двом корейським народам це дасть можливість вільно пересуватися між Північчю і Півднем

У відповідь президент Південної Кореї зазначив, що якщо країни поліпшать відносини і об'єднають свої транспортні системи, жителі КНДР зможуть пересуватися на швидкісних поїздах.

Лідери також домовилися про прокладання двосторонньої "гарячої лінії", яка дозволить їм регулярно контактувати між собою, а також про організацію спільних пунктів оперативного зв'язку.

Крім того, Кім Чен Ин і Мун Чже Ін висловили готовність "терміново вирішувати" двосторонні гуманітарні питання, включно з проблемою возз'єднання корейських сімей, розділених війною.

Уже в травні буде проведена зустріч міністрів оборони двох країн, а з 1 травня Сеул і Пхеньян домовилися відмовитися від інструментів пропаганди, включно з гучномовцями та поширенням інформаційних листівок, звернених до жителів країн.

Мун Чже Ін має намір поїхати з візитом до Пхеньяну восени 2018 року.

Світова реакція

27 квітня історичні переговори перших осіб Сеула і Пхеньяна стали головною темою світових ЗМІ, а також інформаційних агентств Північної та Південної Корей.

ЦТАК, державне агентство КНДР зазвичай підтверджувало важливі візити Кім Чен Ина з істотною затримкою - так було у випадку його нещодавньої поїздки до Китаю, яку тримали в суворій таємниці.

Однак 27 квітня на сайті ЦТАК ще зранку з'явилося повідомлення про те, що "дорогий лідер" Кім Чен Ин відбув на південну територію для "історичного возз'єднання" Півночі і Півдня.

Світові ЗМІ називають підсумки зустрічі однією з найбільш значущих дипломатичних подій у новітній історії / Фото ЕРА

Як найважливішу спецтему висвітлює міжкорейський саміт і південнокорейське агентство Ренхап.

У Південній Кореї цю зустріч визнали настільки значущою, що пряму трансляцію події показували навіть ув'язненим південнокорейських в'язниць, які зазвичай дивляться лише спеціально відредаговані програми. Про це повідомило південнокорейське міністерство юстиції.

"Ми дозволили всім ув'язненим, яких тримають під вартою в місцях позбавлення волі по всій країні, приєднатися до нації в історичний момент саміту між Півднем і Північчю", - підкреслили в міністерстві.

У свою чергу, британська газета The Guardian відзначає, що зустріч лідерів двох Корей стала "одним з найбільш різких і швидких дипломатичних переворотів" у новітній історії.

Гнів Пекіна. Чому Китай незадоволений зближенням КНДР і США

У своїх перших реакціях світові держави також вітають історичну зустріч Кім Чен Ина і Мун Чже Іна.

Президент США Дональд Трамп в своєму Twitter так відреагував на подію: "Після неймовірного року ракетних запусків і ядерних випробувань проходить історична зустріч між Північною і Південною Кореями. Відмінні події, але лише час покаже [їх результативність]!"

Раніше в США позитивно відгукнулися про зближення двох Корей і підтвердили майбутню зустріч лідера КНДР з Трампом.

"Ми бажаємо корейському народу всього найкращого. Ми сподіваємося, що переговори досягнуть прогресу і в майбутньому принесуть мир і процвітання всьому Корейському півострову, - йдеться в офіційній заяві Білого дому з нагоди саміту. - США високо цінують тісну співпрацю з нашим союзником, Південною Кореєю, і з нетерпінням чекають продовження активних дискусій в рамках підготовки до запланованої зустрічі президента ДональдаТрампа і Кім Чен Ина в найближчі тижні".