Словесний дрейф на Захід: Лукашенко критикує російський союз і бачить перспективи з ЄС

2 коментувати
Олександр Лукашенко бачить перспективи співпраці з Євросоюзом

Олександр Лукашенко бачить перспективи співпраці з Євросоюзом

Президент Білорусі Олександр Лукашенко на початку червня розкритикував Євразійський економічний союз, в який входить його країна, і висловив зацікавленість у поглибленні співпраці з Європейським Союзом

Проблеми в ЄАЕС

Критика ЄАЕС прозвучала від білоруського лідера 2 червня на засіданні Вищої економічної ради цього союзу, яка відбулася в столиці Казахстану Астані. Лукашенко акцентував на тому, що після підписання договору про ЄАЕС внутрішній торговий оборот союзу тільки падає.


Його слова підтверджуються відкритими даними щодо обсягу взаємної торгівлі, опубліковані на сайті ЄАЕС. Цей показник за січень-листопад 2015 року становив $14,9 млрд, впавши на 26,3% порівняно з відповідним періодом попереднього року.

ЄАЕС був створений у розпал агресії Росії проти України в травні 2014 року і є "наступним етапом розвитку" Митного союзу - проекту Москви з економічної та політичної інтеграції Росії, Білорусі і Казахстану. Кремль розглядає його як противагу Заходу. Згодом до ЄАЕС приєдналися Вірменія та Киргизстан.


Александр Лукашенко и Владимир Путин

Олександр Лукашенко і Володимир Путін


Сигнал про небажання Білорусі сильніше входити в орбіту впливу Росії Лукашенко давав у квітні 2016 року. Тоді він заявив, що в Росії повинні розуміти небажання білорусів бути "хлопчиками на побігеньках", підкресливши, що Білорусь є самостійною і суверенною державою.

Перспективи з ЄС

Вже 6 червня Лукашенко заявив про зацікавленість Білорусі в поглибленні співпраці з Європейським Союзом.

"Безумовно, ми зацікавлені в максимальному поглибленні взаємозв'язків з ЄС, підтримці наростаючої динаміки нашого співробітництва", - сказав білоруський президент.

Одним з найважливіших завдань він назвав налагодження добросусідських відносин з Польщею, з якою у країни "не лише спільний кордон, розвинута торгово-економічна, регіональна кооперація, але і загальна відповідальність за безпеку в регіоні".

Також, за його словами, перспективним для Білорусі партнером в ЄС є і Словаччина. Він розраховує, що країна під час свого головування в Раді ЄС у другому півріччі 2016 року допоможе розвинути зв'язку Білорусі з Євросоюзом.

Потепління

У лютому 2016 року ЄС відмовився від продовження економічних санкцій відносно 170 громадян Білорусі, в числі яких був і Лукашенко. Офіційно таке рішення було прийнято у відповідь на звільнення Мінськом політв'язнів. Міжнародні оглядачі також вказували на роль "посередника-миротворця", яку зіграв Лукашенко, надавши Мінськ як майданчик для переговорів по врегулюванню ситуації в Донбасі.

"Євросоюзівці - молодці, вони зрозуміли, що є момент і вчасно треба відійти від цього блокового мислення і протистояння з Білоруссю. Вони прийняли рішення, яке абсолютно задовольняє нас", - зазначав тоді Лукашенко.

Вже 20 травня Лукашенко прибув із візитом в Італію і Ватикан, почавши свій перший після зняття санкцій візит в Євросоюз.


Александр Лукашенко на встрече с Папой Римским Франциском

Олександр Лукашенко на зустрічі з Папою Римським Франциском


Вибір між Європою і Росією

Сам Лукашенко запевняє, що для Білорусі питання вибору між Сходом і Заходом та між Росією і Євросоюзом є неспроможним.

"Ставити нас перед таким вибором, нам така позиція не підходить. Я абсолютно переконаний, що вона сьогодні не потрібна", - розповів Лукашенко на зустрічі з главою МЗС Польщі Вітольдом Ващиковским у березні.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Геополітика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: