Що не так зі скандальним польським законом про Інститут національної пам'яті

1 березня 2018, 12:10
913
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Польський закон, що встановлює кримінальне покарання за "неправильну" інтерпретацію історії, викликав багато критики

Сьогодні, 1 березня, в Польщі набув чинності резонансний закон про Інститут національної пам'яті.

НВ нагадує, за що його критикують.

Кримінальна відповідальність за неправильні висловлювання

Поправки до польського закону про Інститут національної пам'яті вводять кримінальну відповідальність за публічні висловлювання про причетність поляків до Голокосту в роки Другої світової війни. Зокрема, мова йде про використання формулювання "польські табори смерті".

Крім того, вводяться штрафи й тюремні терміни за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків. Ця норма стосується Волинської трагедії, яку Варшава раніше визнала геноцидом.

Критики закону побоюються, що він буде загрожувати свободі слова.

Закон також викликав різку реакцію з боку Ізраїлю і негативну реакцію українських політиків.

В Україні цей закон часто називають "законом про заборону бандеризму" або "бандерівської ідеології". Ймовірно, ця "назва" з'явилася після твіта Павела Кукіза, лідера партії Кукіз'15, яка ініціювала прийняття закону.

Коментуючи голосування Сейму за закон, Кукіз заявив, що він "забороняє пропаганду бандеризму".

Проте, в самому законі "бандеризм" або "бандерівська ідеологія" не згадуються. У ньому йдеться про "дії, вчинені українськими націоналістами в 1925-1950 роках, що полягають у використанні насильства, терору та інших форм порушення прав людини щодо окремих осіб і груп людей".

У законі також зазначено, що такими злочинами були "участь українських націоналістів у знищенні євреїв і вчинені ними вбивства громадян ІІ РП на Волині і в Східній Малопольщі".

Варто відзначити, що президент Польщі Анджей Дуда, який підписав закон про Інститут національної пам'яті 6 лютого 2018 року, вже 15 лютого зробив подання до конституційного суду, в якому опротестував низку формулювань закону, в тому числі формулювання про "українських націоналістів" і "східну Малопольщу".

Подразник для Ізраїлю

З найбільш різкою критикою польського закону і заяв польських політиків про історію виступив Ізраїль.

Ще до остаточного прийняття польського закону про Інститут національної пам'яті в парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким, його прирівнювали до заперечення Голокосту.

"Багато поляків знали і допомагали машині знищення нацистів. Польська спроба переписати історію, закрити роти тим, хто пережив Голокост, є шокуючою і гідною презирства", – заявив один із ініціаторів ізраїльського законопроекту Іцик Шмуль.

Ізраїльський закон 1986 року про захист від заперечення Голокосту передбачає до п'яти років позбавлення волі для тих, хто заперечує або ідентифікує себе зі злочинами проти єврейського народу.

Багато ізраїльських політиків висловилися проти польського закону, а 1 лютого з ініціативи Ізраїлю було відкладено на невизначений термін візит до Єрусалима глави Бюро національної безпеки (BBN) Польщі Павла Солоха.

В кінці лютого напруга в стосунках Польщі та Ізраїлю посилилася. Це сталося після того, як польський прем'єр Матеуш Моравєцький, відповідаючи на питання журналіста, чи буде, відповідно до нового польського закону, каратися розповідь про те, як сусіди-поляки хотіли під час війни видати його мати німцям, заявив: "не вважатимуться кримінальним правопорушенням заяви про те, що були винуватцями поляки, так само як євреї, росіяни, українці та німці".

Після цього прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу під час телефонної розмови з Моравєцьким назвав його слова про причетність до Голокосту деяких представників єврейського народу неприйнятними.

А президент Ізраїлю Реувен Рівлін заявив, що висловлювання прем'єр-міністра Польщі про причетність євреїв до Голокосту є "черговим дном".

19 лютого лідер найбільшої польської опозиційної партії Громадянська платформа Гжегож Схетина повідомив, що його політсила має намір подати в Сейм проект змін до резонансного закону про Інститут нацпам'яті.

"Написання закону про ІНП міністром Які (заступник міністра юстиції Патрік Які) і фатальні тлумачення прем'єра (Матеуша Моравєцького) призвели до дипломатичної катастрофи", – підкреслив він.

Критика України

Українські політики критикують польський закон більш стримано, ніж ізраїльські, підкреслюючи, що він політизує історію.

Президент України Петро Порошенко заявив, що оцінки, які містяться в ухваленому документі, "є абсолютно необ'єктивними і категорично неприйнятними".

"Жодне політичне рішення не може замінити історичну правду. Ухвалений законопроект не відповідає проголошеним принципам стратегічного партнерства між Україною та Польщею", – зазначив він.

А Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що рішення польського парламенту спрямоване не на дискусію про історичну правду, а на побудову історичної міфології .

Директор Інституту Національної пам'яті України Володимир В'ятрович, коментуючи закон, написав на своїй сторінці в Facebook, що в Україні його сприймають позитивно виключно проросійські сили.

НВ

Головне

Події

Вчора, 18:53

article_img
На Донбасі внаслідок обстрілів поранено двох українських бійців
Футбол

Вчора, 13:13

article_img
Коли і де дивитися матч Ліги Європи Айнтрахт - Шахтар
Футбол

Сьогодні, 01:07

article_img
Визначилися всі учасники 1/8 фіналу Ліги Європи

Вибір редакції

Made in Ukraine

Вчора, 12:00

article_img
Harley, стережися. В Україні розробили електричний мотоцикл
Політика

Вчора, 13:45

article_img
Особистий кабінет. Як перевірити себе в Державному реєстрі виборців
Фінанси

Вчора, 10:15

article_img
Катерина Рожкова: Власники більше 10 банків не розуміють, що з ними робити. У них є три варіанти