Що станеться, якщо Путін вирішить застосувати ядерну зброю проти України — аналіз AFP

Росія може підірвати ядерну бомбу над водою або в повітрі над Україною (Фото:kremlin)
Росія може застосувати одну або кілька тактичних ядерних бомб потужністю від 0,3 до 100 кілотонн, підірвавши їх над водою або в повітрі над Україною, щоб створити електромагнітний імпульс, який виведе з ладу електронне обладнання, йдеться в аналізі AFP.
Журналісти французької агенції поговорили з кількома експертами та офіційними особами про можливі сценарії того, що може статися, якщо Росія вирішить застосувати ядерну зброю.
21 вересня російський диктатор Володимир Путін на тлі планів анексувати окуповані українські території на сході та півдні вкотре пригрозив західним країнам застосуванням ядерної зброї, підкресливши, що цього разу він не блефує.
«У разі загрози територіальній цілісності нашої країни, для захисту Росії й нашого народу ми, безумовно, використаємо всі наявні в нашому розпорядженні засоби. Це не блеф», — сказав він.
Однак аналітики не впевнені, що російський президент хоче стати першим, хто використає ядерну зброю відтоді як США скинули атомну бомбу на Японію в 1945 році.
Як може виглядати російська ядерна атака?
Аналітики, з якими поспілкувалась AFP, вважають, що Москва, найімовірніше, може розгорнути одну або кілька «тактичних» ядерних бомб.
Це зброя потужністю від 0,3 до 100 кілотонн — «маленька» у порівнянні з 1,2 мегатонни найбільшої стратегічної боєголовки США або 58-мегатонної бомби, випробуваної Росією в 1961 році. Тактичні бомби створені для обмеженого впливу на поле бою у порівнянні зі стратегічною ядерною зброєю.
Але, як зазначається, слова «маленький» і «обмежений» відносні: атомна бомба, скинута США на Хіросіму в 1945 році, мала потужність лише 15 кілотонн.
Куди могла б поцілити Москва?
Аналітики кажуть, що метою Росії при застосуванні тактичної ядерної бомби в Україні було б змусити її здатися, а також розділити західних партнерів Києва.
Марк Канчіан, військовий експерт із програми міжнародної безпеки CSIS у Вашингтоні, сказав, що Росія, швидше за все, не використовуватиме ядерну зброю на лінії фронту. За його словами, щоб захопити 20 миль (32 кілометри) території, може знадобитися 20 невеликих ядерних бомб — це незначна перевага при величезних ризиках наслідків використання ядерної зброї та ядерних опадів.
«Просто однієї [бомби] буде недостатньо», — сказав Канчіан.
Натомість Москва могла б надіслати сильний сигнал і уникнути значних втрат, підірвавши ядерну бомбу над водою або в повітрі над Україною, щоб створити електромагнітний імпульс, який виведе з ладу електронне обладнання, припускають експерти.
Або ж Путін може вибрати більші руйнування та смерті й атакувати українську військову базу або вдарити по міському центру, наприклад у Києві, спричинивши масові втрати та, можливо, ліквідувавши політичне керівництво країни.
«Такі сценарії, ймовірно, були б спрямовані на розкол альянсу НАТО та глобального консенсусу проти Путіна», — вважає Джон Вольфшталь, колишній експерт з ядерної політики Білого дому.

Але «незрозуміло, чи матиме такий крок успіх, і чи не буде це розглядатися не як рішучість, а як відчай», додає експерт.
Чи повинен Захід відповісти ядерною зброєю?
AFP зазначає, що позиція Заходу залишається неоднозначною щодо того, якою повинна бути відповідь на тактичний ядерний удар, і вибір є складним.
США та НАТО не хочуть здаватися слабкими перед неявною ядерною загрозою. Водночас вони хотіли б уникнути можливості того, що війна в Україні, яка не є членом НАТО, може перерости у набагато ширшу, руйнівну глобальну ядерну війну.
Експерти кажуть, що у Заходу не буде іншого виходу, як відповісти, і що відповідь має дати НАТО, а не тільки Сполучені Штати.
Вольфшталь зазначає, що будь-яка відповідь повинна «забезпечити як те, що військова ситуація для Путіна не покращиться внаслідок такого удару, так і те, що його політичне, економічне та особисте становище внаслідок цього постраждає».
Видання нагадує, що США розмістили близько 100 одиниць власної тактичної ядерної зброї в країнах НАТО і можуть відповісти подібним чином російським військам.
Це продемонструвало б рішучість і нагадало б Москві про небезпеку її дій, вважає Метью Кроніг з Atlantic Council.
Однак, за його словами, «це також може спровокувати російську ядерну відплату, що підвищить ризик більшого ядерного обміну та подальшої гуманітарної катастрофи».
Інший ризик полягає в тому, що деякі члени НАТО можуть відмовитися від ядерної відповіді, обслуговуючи цілі Путіна щодо послаблення Альянсу.
Дати Україні можливість напасти на Росію?
Деякі експерти припускають, що більш ефективною відповіддю на російську ядерну атаку буде зростання військової та дипломатичної підтримки України і постачання Києву більшої кількості летальної зброї для атак на РФ.
«Використання ядерної зброї Росією може дати можливість переконати деякі країни, які досі не виявляли бажання — наприклад, Індію та, можливо, навіть Китай — взяти участь у посиленні санкцій проти РФ», — сказав Кроніг.
Крім того, Сполучені Штати могли б запропонувати Україні літаки НАТО, сучасні протиракетні комплекси Patriot і THAAD, а також ракети великої дальності ATACMS, які могли б використовуватися українськими силами для ударів углиб Росії.
«Які б обмеження ми не встановлювали щодо українських сил — а я думаю, що у нас є певні обмеження — я думаю, що ми знімемо їх усіх», — підсумував Марк Канчіан.