Сербського політика застрелили в день, коли Косово та Сербія мали розпочати переговори: усі подробиці

17 січня, 14:46
786
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Олівер Іванович за чотири дні до вбивства заявляв, що боїться за свою безпеку

Вранці 16 січня одного з лідерів косовських сербів Олівера Івановича застрелили біля його будинку, де також знаходиться офіс його партії, в Косовській Митровиці – місті в Косово, яке розділене між албанцями та сербами.

НВ зібрало інформацію про вбивство, що зірвало перемовини між Сербією та Косово.

Ким був сербський політик Іванович

64-річний Олівер Іванович обіймав посаду міністра у справах Косово в уряді Сербії у 2008-2012 роках, а також був лідером партії Свобода, демократія, справедливість.

Політичну кар'єру Іванович почав під час війни в Косово у 1999 році, коли його призначили главою Сербської національної ради Північного Косово та Метохії. Він займав цю посаду до 6 червня 2001 року. Обіймав і інші посади, зокрема був президентом ради муніципалітету, членом Координаційного центру з Косово і Метохії, міністром в Асамблеї Косово.

У 2009 році Іванович сформував громадянську ініціативу Свобода, демократія, справедливість.

Офіс партії Івановича, біля якого відбулося вбивство/Фото: EPA

У січні 2014 року Івановича арештували за підозрою в скоєнні військових злочинів проти албанців. Сам політик відкидав всі звинувачення. 21 січня 2016 року судді Місії Європейського союзу з питань правопорядку в Косово засудили його до дев'яти років позбавлення волі. 12 лютого 2017 року апеляційний суд в Пріштіні анулював обвинувальний вирок і призначив новий судовий розгляд, а Івановича звільнили з-під варти.

Після звільнення Іванович заявив, що в населеному переважно сербами Північному Косово бояться не косовських албанців, а злочинців-сербів, які, ймовірно, пов'язані зі структурами безпеки. У 2017 році невідомі спалили автомобіль Івановича. Цього ж року, балотуючись на місцевих виборах в Косово, Іванович публічно критикував уряд Сербії і правлячу сербську прогресивну партію за те, що вони схвалили тільки сербський список сербських партій.

Поліція шукає докази на місці вбивства Івановича/Фото: EPA

12 січня 2017 року, за чотири дні до свого вбивства, Іванович заявив ЗМІ, що не впевнений у своїй безпеці.

Як сталося вбивство Івановича

DW з посиланням на адвоката Івановича Небойса Влажіча повідомило, що вбивця п'ять разів вистрілив в Івановича з пістолета. Інші джерела заявили виданню, що вогонь відкрили з рухомого транспортного засобу. Пізніше місцеві ЗМІ написали, що поліція знайшла автомобіль нападників.

Місцеві жителі приносять свічки і квіти на місце вбивства Олівера Івановича/Фото: EPA

Пораненого Івановича відразу ж доставили в лікарню, але лікарям не вдалося його врятувати.

Мотиви вбивства політика на даний момент невідомі.

Поліція Косово оголосила нагороду в 10 тисяч євро за інформацію про вбивство Івановича.

Вихід Сербії з переговорів з Косово

Вбивство Івановича відбулося в день, коли в Брюсселі після 13-місячної перерви повинні були початися перемовини делегацій Косово та Сербії, ставши причиною їх зриву.

Після того, як про вбивство стало відомо, Сербія вийшла із перемовин.

Президент Сербії Олександр Вучич пообіцяв, що вбивці Івановича будуть затримані/Фото: EPA

"Вбивство Олівера Івановича є терористичним актом, спрямованим на дестабілізацію ситуації в Косово, і нападом на всіх сербів. Ми припиняємо перемовини, – заявила сербська делегація перед поверненням з Брюсселя в Белград. Коли переговори можуть відновитися, на даний момент невідомо.

Президент Сербії Олександр Вучич в зв'язку з убивством Івановича скликав екстрене засідання Ради з питань надзвичайних ситуацій. "Злочинці будуть спіймані, і якщо вони [уряд Косова] не зроблять цього, то ми це зробимо", – пообіцяв він.

Реакція Євросоюзу на вбивство Івановича

Високий представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і безпеки Федеріка Могеріні "рішуче засудила" вбивство Івановича.

Федеріка Могеріні закликала якнайшвидше знайти вбивцю Івановича і притягнути його до відповідальності/Фото: EPA

Про це вона сказала під час телефонної розмови з президентом Сербії Олександром Вучичем і главою Косово Хашимом Тачі.

Під час бесіди Федеріка Могеріні закликала обидві сторони до спокою і стриманості. Вона також закликала якнайшвидше знайти вбивцю і притягнути його до відповідальності.

НВ