Росія продовжує купувати американські чипи в обхід санкцій — розслідування Reuters

13 грудня 2022, 23:42
Чип Texas Instruments виробництва 1988 року, знайдений всередині російської ракети 9M727 (ілюстративне фото) (Фото:REUTERS/Valentyn Ogirenko)

Чип Texas Instruments виробництва 1988 року, знайдений всередині російської ракети 9M727 (ілюстративне фото) (Фото:REUTERS/Valentyn Ogirenko)

Незважаючи на західні санкції, країна-агресор Росія продовжує імпортувати напівпровідники через фірми-прокладки, зареєстровані у Туреччині, Гонконгу та Естонії.

Про це йдеться в розслідуванні агентства Reuters та британського аналітичного центру Royal United Services Institute (RUSI), опублікованому у вівторок, 13 грудня.

Зареєстрована в Туреччині в березні 2022 року фірма Azu International вже за тиждень почала постачати РФ американські комплектуючі, а за наступні сім місяців експортувала в країну-агресор технології на 20 млн доларів. Співзасновник компанії, турецький бізнесмен Гоктюрк Агваз також керує німецькою фірмою Smart Impex. До початку повномасштабної війни вона постачала товари країні-агресору, але після запровадження санкцій перейшла на експорт у Туреччину, яка не входить до ЄС.

Відео дня

За даними російської митниці, за сім місяців о 31 жовтня) країна-агресор отримала електронні компоненти на суму не менше 2,6 млрд доларів, у тому числі чипи на 777 млн доларів виробництва західних фірм - Intel Corp, Advanced Micro Devices (AMD), Texas Instruments, Analog Devices, Infineon - які виявили в російській зброї.

Деякі з фірм-прокладок пов'язані з росіянами. Так, за даними журналістів, до постачання західних технологій РФ причетна зареєстрована в Гонконгу фірма Pixel Devices, пов'язана з росіянином Кирилом Носовим ам він заявив Reuters, що допоміг створити компанію, але не працює там). Головним клієнтом Pixel Devices в Росії є петербурзька фірма КомпЛіга, яка з 1 квітня імпортувала електроніки на суму не менше 210 млн доларів, у тому числі продукцію Intel і AMD щонайменше на 50 млн доларів.

Автори розслідування також звернули увагу на московську логістичну фірму Novelco, яка у вересні організувала семінар на тему "пошуку альтернативних способів доставки товарів" в країну-агресор. Керівники компанії зокрема радили перевозити товари через треті країни.

Гендиректор Novelco Григорій Григор'єв у LinkedIn повідомляв, що компанія відкрила філію у Стамбулі та переправляє товари з Туреччини в Росію, чим порушує торгові обмеження США та ЄС. У березні Григор'єв зареєстрував у Стамбулі компанію Smart Trading, яка, за даними російської митниці, встигла поставити росіянам напівпровідники американських виробників на суму щонайменше 660 тисяч доларів.

Зареєстрована в столиці Естонії Таллінні компанія Elmec Trade з 1 квітня по 31 жовтня відправила в Росію товар на суму не менше 17 млн доларів, у тому числі продукцію американського виробника мікросхем Analog Devices. Гендиректор фірми Олександр Фоменко заявив Reuters, що нібито довиконує замовлення, зроблені минулого року, які не встигли виконати через пандемію.

Також, за даними розслідувачів, компанія Titan-Micro з квітня 2022 імпортувала в РФ електронних компонентів щонайменше на 9,9 млн доларів. Фірма зареєстрована в дерев'яному будинку посеред лісу на околиці Москви, а її фактичний офіс, судячи з усього, розташований там же, де й головний офіс компанії ГК Радіант — відомого російського дистриб'ютора мікросхем та інших електронних компонентів, який у липні 2021 року потрапив під санкції США.

Раніше газета The New York Times із посиланням на британську групу з дослідження озброєнь Conflict Armament Research повідомила, що Росія використовує для ударів по цивільній інфраструктурі України крилаті ракети, зроблені за кілька місяців після впровадження Заходом санкцій.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У серпні британські аналітики RUSI вже заявляли, що російські крилаті ракети і системи ППО, які вони змогли дослідити, переважно залежать від західних компонентів. Близько двох третин компонентів вироблені американськими компаніями, а майже чверть усіх західних компонентів створили американські виробники мікросхем Analog Devices і Texas Instruments.

Показати ще новини
Радіо NV
X