У російській зброї в Україні виявили понад 450 компонентів західного виробництва — Reuters

Чип Texas Instruments виробництва 1988 року, знайдений усередині російської ракети 9M727 (Фото:REUTERS/Valentyn Ogirenko)
У зброї, яку російські окупанти використовують в Україні, виявили понад 450 компонентів іноземного виробництва, — про це йдеться у звіті британського аналітичного центру Royal United Services Institute (RUSI), який отримало агентство Reuters.
Як пише Reuters у понеділок, 8 серпня, після аналізу зброї, яку захисники України захопили або вивезли з поля бою з початку повномасштабної війни, з’ясувалося, що 27 одиниць зброї та військових систем — від крилатих ракет до систем ППО — переважно залежать від західних компонентів.
За даними RUSI, близько двох третин компонентів вироблені американськими компаніями. Майже чверть західних компонентів створили американські виробники мікросхем Analog Devices і Texas Instruments. Інші компоненти виготовлені компаніями з Японії, Південної Кореї, Великої Британії, Німеччини, Швейцарії та Нідерландів.
«Російська зброя, що практично повністю залежить від західної електроніки, призвела до загибелі тисяч українців», — заявив фахівець RUSI Джек Вотлінг.
Британські аналітики припускають, що після посилення експортних обмежень країні-агресору Росії буде складніше поповнювати свій арсенал озброєнь, зокрема крилатих ракет.
У RUSI встановили, що одна з найсучасніших російських крилатих ракет 9М727 містить 31 іноземний компонент, виготовлений американськими компаніями Texas Instruments Inc і Advanced Micro Devices Inc (AMD), а також компанії Cypress Semiconductor, яка зараз належить німецькій Infineon AG. 31 іноземну деталь, зокрема від компаній Intel та Xilinx (належить AMD), також виявили в російській крилатій ракеті Х-101.

На запитання про те, яким чином їхні чипи потрапили до російської зброї, у компанії заявили, що дотримуються торгових обмежень і більше не продають комплектуючі Росії.
Analog Devices заявила, що зупинила бізнес у Росії і доручила припинити постачання в країну. У Texas Instruments сказали, що дотримуються законів країн, де працюють, і що деталі, знайдені в російській зброї, призначені для комерційних продуктів. В Intel повідомили, що не допускають використання своєї продукції для порушення прав людини. AMD відповіла журналістам, що суворо дотримується всіх заходів експортного контролю, а Infineon — що «глибоко стурбована», якщо її комплектуючі використовуються з метою, для якої не призначені.
Аналітична група зазначає, що російські компанії могли купити багато іноземних компонентів до початку вторгнення в Україну через місцевих або міжнародних дистриб’юторів, оскільки їх можна використовувати з невоєнною ціллю. Водночас із 2014 року понад 80 вироблених на Заході мікрочипів підпадали під експортний контроль США, і для їхніх поставок у Росію потрібна була ліцензія, а компанії-виробники мали провести перевірку й переконатися, що їхня продукція не буде використана російською армією.
Згідно з висновками RUSI, воєнна машина країни-агресора досі залежить від іноземних мікрочипів, а західні країни не поспішали обмежувати доступ Росії до цих технологій після окупації Криму в 2014 році. Reuters зазначає, що після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року США, Японія, Тайвань, Південна Корея та європейські країни запровадили заборону на продаж Росії мікрочипів.

У звіті також сказано, що зараз Росія намагається отримати доступ до західних мікрочипів іншими шляхами, наприклад, через дистриб’юторів в Азії, таких як Гонконг.
У червні газета The Washington Post повідомляла, що керівництво низки західних технологічних компаній розпитують про комп’ютерні чипи, знайдені в дронах, танках, радіостанціях і залишках крилатих ракет, які РФ використовувала при вторгненні в Україну.
У матеріалі йшлося про те, що знайдені в Україні електронні компоненти були здебільшого виготовлені багато років тому, перш ніж США посилили експортні обмеження у зв’язку з окупацією Росією Криму в 2014 році, але деякі зробили лише у 2020 році.