Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

РФ прохала НАТО натиснути на Україну щодо зміни статті освітньої реформи. Чи вплине це на стосунки з Альянсом

1 червня, 15:16
1031
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Президент Росії Володимир Путін раніше обурювався, що переважна більшість країн Європи не засудили Закон про освіту в Україні

Російська Федерація звернулась до Північноатлантичного альянсу з проханням натиснути на Україну задля зміни мовної статті освітньої реформи. Це відбулося на засіданні Ради НАТО-Росія у Брюсселі. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Росіяни посилаються на те, що українським законом незадоволений також один із членів НАТО - Угорщина. Проте старший науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Каракуц вважає, що Угорщину в цьому контексті згадувати вже і не варто. Просто Російська Федерація нарешті продемонструвала те, що вона зацікавлена у зміні українського закону Про освіту.

Поліпшенню відносин Києва та Будапешта сприятиме зустріч американського держсекретаря Майка Помпео з главою МЗС Угорщини Сіярто

 “Що робить РФ всередині своєї держави? Чи є там умови для українців вивчати рідну мову? Там працює велика кількість заробітчан, проживають етнічні українці. Наша відповідь була б такою, що Росія сама б мала зробити симетричні умови. Вона була якщо не замовником, то адресантом цієї ситуації”, -зазначив Каракуц.

Він додав, що є незрозумілим те, чому Росія порушила це питання так пізно.

Як відомо, Будапешт від минулого року блокує проведення міністерських зустрічей Ради Україна-НАТО. Угорці вимагають від Києва змінити окремі норми закону "Про освіту".

Що передбачала мовна реформа у Законі про освіту

28 вересня минулого року в Україні набув чинності Закон про освіту. Документ визначає, що вводиться 12-річна середня освіта. Мовою навчального процесу є державна мова - українська. Відповідно до освітньої програми, можуть викладатися одна або кілька дисциплін на двох та більше мовах.

Угорщина та мовне божевілля

Мовні положення закону викликали занепокоєння Польщі, Румунії, Греції та Болгарії. Згідно з висновком Венеційської комісії, українській владі рекомендували збалансувати положення 7 статті. 14 лютого 2018 року Кабмін схвалив законопроект, яким передбачається продовжити перехідний період імплементації мовної статті закону до 2023 року. Нині цей проект перебуває на розгляді парламентських комітетів.

Рада НАТО-Росія зберігається у якості важливого форуму

Передбачається, що діти нацменшин спочатку вивчатимуть предмети рідною для себе мовою. У 5-9 класах буде вводитися кілька предметів українською. Загалом кількість предметів, які вивчатимуться українською, буде поступово збільшуватися. В 11 класі вона досягне пропорції 60% предметів українською, а 40% - мовою нацменшини.

Нещодавно міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто провів переговори з українським колегою Павлом Клімкіним. Після тривалих відмов Угорщина погодилась на проведення двосторонніх консультацій за участі угорської громади Закарпаття.

Окрім того, покращенню відносин Києва та Будапешта може сприяти зустріч американського держсекретаря Майка Помпео з Сіярто. Під час зустрічі Помпео наголосив на невідкладній необхідності допомогти Україні через загрозу російської агресії.

Країни НАТО закликали Росію припинити втручання в Україну. Про це написала посол США в НАТО Кей Бейлі Гатчісон у своєму Twitter: “США підтримують політику стримування оброни та діалогу стосовно Росії. Протягом сьогоднішнього засідання союзники НАТО звернулися до Росії зі спільним посланням: припиніть втручатися до України, зловмисну діяльність і намагання розділити наш альянс”.

На сайті НАТО також оприлюднили офіційну заяву, де зазначається: “Ми заморозили практичну співпрацю у 2014 році через агресивні дії Росії в Україні. Водночас канали для політичного діалогу залишаються відкритими, Рада НАТО-Росія зберігається як важливий форум”.

Головне

article_img
Європарламент підтримав закриття портів для російських суден й запропонував ввести нові санкції

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися