Союз із зобов’язаннями. Як Путін намагається перетворити Білорусь на свого васала

1 травня 2021, 09:30
NV Преміум

Як президент РФ Володимир Путін прагне перетворити Білорусь на свого васала, і що з цього виходить.

17 квітня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив місцевим ЗМІ, що на нього і його синів готувався замах, який нібито допомагали організовувати західні спецслужби. Того ж дня на сайті Федеральної служби безпеки Росії (ФСБ) з’явилося повідомлення, що вона спільно з білоруським КДБ припинила протиправну діяльність двох громадян Білорусі, які планували здійснити державний переворот у себе на батьківщині, — їх затримали в Москві.

Відео дня

Пізніше Лукашенко розкрив подробиці підготовки плану «перевороту і замаху», більше схожі на сценарій голлівудського блокбастера. Зловмисники нібито розробили кілька варіантів операції: ліквідація диктатора на параді 9 травня, напад на його кортеж із використанням гранатометів і знищення резиденції. «На знищення резиденції разом із керівником держави виділялося $10 млн, а наснайпера — $1 млн», — повідомив Лукашенко.

До поширення цієї інформації активно долучилася Росія, до того ж на найвищому рівні. 21 квітня під час щорічного виступу перед Федеральними зборами президент РФ Володимир Путін аж дві хвилини розповідав про «обурливі дії» щодо Лукашенка, які так званий колективний Захід не засуджує. «Що було б, якби спроба держперевороту в Білорусі була реально зроблена? Все до цього йшло. Скільки б людей постраждало? Про це ніхто не думає», — обурювався президент Росії.

Путін підтримав легенду Лукашенка про замах і згадав про Білорусь у посланні не просто так. Він хотів відповісти не тільки колективному Заходу, а й показати, що ця країна — зона інтересів Москви, зазначають експерти. «Не дарма колгоспну постановку КДБ [про підготовку замаху] підняли на найвищий російський рівень», — зазначає білоруський політолог Дмитро Болкунець.

Росія і Білорусь вже 20 років ведуть переговори про поглиблення інтеграції в межах Союзної держави, але поки Мінськ не поступався Москві з багатьох питань. Наприклад, так і не запроваджено єдину валюту і податкову систему. «Основні моменти інтеграційного торгу досі не вирішені», — пояснює Павло Свердлов, головний редактор Єврорадіо.

Водночас РФ не проти скористатися кризовою ситуацією в Білорусі, що склалася там після президентських виборів-2020. У Лукашенка, чию перемогу не визнали західні країни, на міжнародній арені залишилося зовсім небагато союзників. І головний із них — Кремль. За словами Павла Латушка, члена президії опозиційної білоруської Координаційної ради (КР), колишнього дипломата й ексміністра культури, міжнародні фінансові інститути та європейські партнери однозначно заявили, що не фінансуватимуть нелегітимну владу в Білорусі. Тому, якщо ситуація в місцевій економіці і далі погіршуватиметься, єдиним джерелом засобів існування режиму Лукашенка може бути Росія. «Зараз йде торг фактично частиною суверенітету Білорусі в обмін на фінансові вливання в економіку країни», — пояснює Латушко НВ.

Утім, 4-годинні переговори, що відбулися між Лукашенком і Путіним 22 квітня, навколо яких було багато побоювань, укотре закінчилися без підписання будь-яких документів і офіційних заяв.

Показати ще новини
Радіо NV
X