Пропозиція від президента Чехії продати Крим: що на нього відповіли

2 коментувати
Земан (праворуч в синьому кріслі) заявив, що Україна повинна продати Крим під час звернення до депутатів ПАРЄ

Земан (праворуч в синьому кріслі) заявив, що Україна повинна продати Крим під час звернення до депутатів ПАРЄ

10 жовтня відомий своїми проросійськими поглядами президент Чехії Мілош Земан під час звернення до депутатів ПАРЄ запропонував "узаконити" анексію Криму, виплативши Україні компенсацію

"Крим – це анексія, без сумніву. Це завершена справа (fait accompli). На мою думку, буде якась компенсація для України – або в фінансовій формі, або нафтою і газом", – сказав він, визнавши разом з тим незаконність анексії української території.

За його словами, відмова України від подібних пропозицій нібито може привести до "європейської війни".

Крім цього, Земан також закликав скасувати антикремлівські санкції, введені проти РФ за її агресію в Україні, заявивши, що протистояння з Москвою потрібно замінити на "дружбу" і висловив думку, що обмежувальні заходи нібито не завдають Росії жодної шкоди, а шкодять лише Європі.

НВ розповідає про реакцію на пропозицію "продати Крим".

Спокійна реакція представників ПАРЄ і ненадання слова Україні

ЗМІ повідомили, що присутні під час скандальної заяви Земана представники ПАРЄ спокійно відреагували на його слова.

Після глави Чехії виступали депутати з Вірменії, Британії, Франції та Сербії, але жоден із них не торкнувся теми анексії Криму та агресії РФ і всі вони ставили інші питання чеському лідеру. Деякі доповідачі підкреслили "мудрість" Земана.

Зокрема, головувальник у ПАРЄ Роджер Гейл також виступив з компліментами на адресу Земана і закрив сесію, щойно питання вирішив поставити представник України Владислав Голуб.

Коли Голуб уже встав, Гейл оголосив, що сесію закрито, хоча до її закінчення ще залишалося близько п'яти хвилин.

У зв'язку з цим Голуб на своїй сторінці в Facebook написав два питання, які хотів би поставити, порівнявши анексію Криму Росією з анексією Судетів Гітлером.

"Коли Гітлер анексував Судети, його підтримка в Німеччині становила 90%, а населення Чехії, яке не погодилося з анексією, провело решту життя в концентраційних таборах", – зазначив Голуб.

Він також запитав Земана, чи вважає він Росію країною-агресором і скільки б він узяв грошей, нафти або газу у нацистів за анексовані Судети, якби був президентом Чехії в той час.

Ірина Геращенко: жахливий у своєму цинізмі виступ

Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко назвала виступ Земана "жахливим в своєму цинізмі".

"Україна не буде торгувати своїми громадянами, територією, суверенітетом, честю і гідністю. Це не продається", – підкреслила вона на своїй сторінці в Facebook.

Віце-спікер Ради також охарактеризувала виступ Земана як "політичну деградацію".

"Сьогодні в Страсбурзі ми бачили антигавела... Це так сумно – бачити повну політичну деградацію. І так шкода було чеську делегацію, яка почувала себе ніяково і незручно під цим потоком безпринципності і відсутності моралі та принципів", – зазначила Геращенко.

Вона додала, що її засмутили оплески "деяких європейців" під час виступу Земана.

"Свідчення, що в Європі є певна кількість політиків, для яких принципи мають ціновий еквівалент – не новина. Це ще і ще раз підкреслює, як непросто дається нашим дипломатам і всім нам боротьба за санкціі проти РФ, скільки охочих є їх зняти", – написала віце-спікер Ради.

Клімкін: Земана не виправити

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив на своїй сторінці в Twitter, що Земана потрібно залишити в спокої, а боротися треба з тими, хто запросив його виступати."Залиште Земана, його не виправити. У театрі є режисери, і є актори. Ті, хто запросили його виступати, знали, що він скаже. З ними і треба боротися", – написав глава МЗС.

Кулеба: Крим не продається

На заяву Земана відповів також постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба.

Він написав у Facebook, що чеський лідер завжди підтримував позицію країни-агресора РФ, а сьогодні прокремлівські сили вивели його на "авансцену, щоб створити правильну атмосферу і мобілізувати людей, які ще не визначилися щодо повернення росіян" до ПАРЄ.

"Відповідь йому одна: Крим не продається", – підсумував Кулеба.

МЗС України: це відвертий цинізм

Земану відповіли і в МЗС України. У заяві відомства сказано, що слова Земана про продаж Криму в Україні сприйняли з обуренням.


В МЗС України наголосили, що заява Земана

В МЗС України наголосили, що заява Земана "виходить за політичні рамки" і нагадали про позицію уряду Чехії / Фото: Brian Woychuk / Flickr


"Спроба запропонувати не лише вмиротворення агресора, а й легітимізацію анексії АР Крим шляхом "продажу" частини нашої території, є абсолютно прийнятною для сучасної Європи. Важко повірити, що ми це чуємо від президента країни, яка стільки страждала від Мюнхенської змови", - наголосили в українському зовнішньополітичному відомстві.

У МЗС України додали, що ця пропозиція "виходить за політичні рамки і є відвертим цинізмом".

"Україна ніколи не буде торгувати своїми територіями, своїми цінностями і своєю свободою", - сказано також у заяві.

У заяві відзначається підтримка та солідарність з позицією України уряду та народу Чехії і згадується нещодавній візит делегації Сенату Чеської Республіки на Донбас.

Прем'єр Чехії: заяву Земана різко розходиться із зовнішньополітичним курсом уряду

Прем'єр-міністр Чехії Богуслав Соботка написав на своїй сторінці у Twitter, що заява Земана різко розходиться з тим курсом зовнішньої політики, якого дотримується уряд країни."Виступ Земана в Раді Європи різко контрастував з нашою зовнішньою політикою, і у президента не було мандату від чеського уряду", - написав Суботка.

Чубаров: пропозиція Земана образлива

Депутат Верховної Ради і голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що пропозиція Земана є неприйнятною та образливою.


Чубаров закликав чеських політиків засудити висловлювання Земана

Чубаров закликав чеських політиків засудити висловлювання Земана


"Одна з версій щодо пана Земана - він залежний від Москви, друга версія ... він хоче вирішувати проблеми з майбутніми виборами президента шляхом відволікання уваги на якісь проблеми, які чеського виборця менше хвилюють. Його пропозиція (щодо Криму - ред.) не те що неприйнятна, воно є образлива", - заявив Чубаров ЗМІ.

Кримськотатарський лідер також закликав чеських політиків засудити такі висловлювання Земана.

Посол України в Чехії: в посольство приходять вибачення від громадян країни

Посол України в Чехії Євген Перебийніс повідомив на своїй сторінці у Facebook, що в українське посольство в цій країні надійшли письмові вибачення від численних громадян у зв'язку із заявами Земана.

"Хочу подякувати десяткам чехів, часто зовсім незнайомим людям, які сьогодні надіслали посольству слова підтримки і ... вибачень. Я добре знаю, що мільйони чеських друзів солідарні з українцями в нашій боротьбі проти російського агресора і окупанта. Інакше й бути не може в країні, народ якої дав світу Вацлава Гавела", - сказано в заяві дипломата.

Порошенко: рішуче відкидаю твердження про Крим як про завершену справу


Порошенко під час виступу на пленарному засіданні ПАРЄ / Фото: @STsegolko

Порошенко під час виступу на пленарному засіданні ПАРЄ / Фото: @STsegolko


11 жовтня, президент України Петро Порошенко на пленарному засіданні Парламентської Асамблеї Ради Європи у Страсбурзі відкинув ініціативу Земана про "продаж" Криму.

"Я рішуче відкидаю твердження тих, хто говорить про Крим, як про "завершену справу", - сказав він.

Порошенко наголосив, що трибуна ПАРЄ була створена не для закликів про умиротворення, "як і не для закликів торгуватися територіями за гроші, нафту чи газ".

"Ця трибуна була створена для захисту наших основ, наших цінностей і наших принципів, і, найголовніше, для їх захисту в разі необхідності. Така необхідність настала сьогодні", – сказав президент.

Порошенко процитував колишнього прем'єр-міністра Великої Британії Вінстона Черчилля: "Або ми доведемо своє значення, вагу і цінність для Європи, або ми зазнаємо поразки", зазначивши, що сьогодні Москва підштовхує Європу до тієї ж реальності, яка так хвилювала Вінстона Черчилля майже 70 років тому.

"Саме тому запорукою нашого успіху залишається збереження і зміцнення нашої єдності, солідарності та стійкості. Лише на основі поваги суверенітету і територіальної цілісності України ми можемо досягти миру і стабільності в Європі. Україна, як, вірю, і кожен у цій залі, хоче миру. Я як глава держави хочу миру для України і Європи", – сказав президент.

Сенат Чехії: заява Земана легітимізує російську агресію у Криму, яка суперечить міжнародному праву

12 жовтня Сенат Чехії ухвалив постанову, у якій сказано, що заява президента цієї країни Мілоша Земана про компенсацію за анексію Криму легітимізує російську агресію у Криму, яка суперечить міжнародному праву.Прес-секретар Земана відкинула претензії Сенату, назвавши заяву президента "збалансованою та реалістичною думкою", яке не йде врозріз із зовнішньою політикою Чехії.

Гройсман: здорова людина ніколи такого не скаже

12 жовтня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман в інтерв'ю каналу 112 Україна коментуючи заяву Земана наголосив, що "здорова людина ніколи цього не заявить, а глибоко психічно хвора - можливо".

Заява Гройсмана про Земана звучить з 12 хвилини 18 секунди


"Але я точно знаю, що чехи абсолютно прекрасні розумні люди, наші друзі і партнери. Думаю, серед такої прекрасної націй є ті, хто іноді дозволяє собі божевільні заяви, свідками яких ми є сьогодні", - зазначив прем'єр.

Гройсман також додав, що заява чеського президента не відображає настрій громадян країни.

Козел під посольством Чехії

12 жовтня у відповідь на заяву Земана активісти привели під посольство Чехії в Україні козла. Вони також принесли з собою іронічні плакати з обличчям Земана.


Чеські дипломати, які вийшли до активістів, поставилися до акції з розумінням.


"Ставлення нашого прем'єр-міністра і нашого сенату ви знаєте. Посольство є частиною уряду", - сказав їм прес-секретар посольства Давид Машек.

НВ


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Геополітика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: