Узгодження формули Штайнмаєра і новий закон про особливий статус Донбасу. Що заявив Зеленський на екстреному брифінгу — головне

1 жовтня 2019, 20:30
Сюжет

1 жовтня президент України Володимир Зеленський провів екстрений брифінг за підсумками переговорів контактної групи у Мінську.

НВ наводить головні заяви президента.

Про погодження формули Штайнмаєра: Під час брифінгу Зеленський заявив, що Україна підтвердила текст формули Штайнмаєра, яка у подальшому увійде в новий закон про особливий статус Донбасу.

Відео дня

«Ми відповіли на лист пана Сайдіка, що ми узгоджуємо текст формули Штайнмаєра», — сказав український президент.

Про звільнення українських полонених: Обговорювався наступний етап звільнення українських полонених.

Про розведення військ:

Була досягнута домовленість про початок розведення військ у Петровському і Золотому. Зеленський запевнив місцевих жителів, що це не вплине на їхню безпеку.

Про зустріч у Нормандські форматі: Були усунені останні перешкоди для проведення зустрічі в Нормандському форматі. Президент пообіцяв, що скоро буде оголошена її дата.

Про те, що таке формула Штайнмаєра: «Тимчасовий» Закон про особливий статус Донбасу почне діяти, коли там відбудуться вибори за українськими законами і місія ОБСЄ опублікує звіт про те, що вибори відбулися за стандартами ОБСЄ та міжнародними стандартам демократичних виборів. Відповідаючи на питання журналіста, Зеленський зазначив, що на момент проведення виборів «ми розуміємо, що кордон має бути наш». «Якщо там хтось буде, виборів не буде. Ми ніколи не підемо на те, щоб там проводити вибори, якщо там є військові», — наголосив також він.

Про новий закон про особливий статус Донбасу: Закон про особливий статус Донбасу дійсний до 31 грудня 2019 року. Буде новий закон, який буде розробляти парламент у тісній співпраці і публічному обговоренні з суспільством. «І в цьому новому законі не буде перейдена жодна червона лінія», — пообіцяв президент.

Про терміни виведення російських військ з України: Зеленський заявив, що терміни виведення російських військових з Донбасу будуть обговорюватися в Нормандські форматі. При цьому він наголосив, що це має статися перед місцевими виборами на Донбасі.

Про Трампа і Джуліані:

«Я ніколи не відчуваю ніякого впливу на мене. Є багато людей, які хотіли б впливати на мене і на Заході, і в Україні. Але я президент незалежної України, і, мені здається, поки що мої кроки свідчать про те, що на мене впливати неможливо», — заявив Зеленський у відповідь на питання про те, чи відчував він тиск з боку президента США Дональда Трампа.

Президент також заявив, що ніколи не зустрічався з Рудольфом Джуліані і Джуліані ніколи йому не дзвонив.

Зеленський розповів, що розмовляв із Трампом під час телефонного дзвінка, стенограма якого була опублікована, українською мовою, а президент США говорив англійською.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Що таке формула Штайнмаєра

Екс-голова МЗС України Павло Клімкін наголошував, що «формула Штайнмаєра» була запропонована як спосіб реалізації Мінських домовленостей, а тому не може розглядатися у відриві від них.

У найпростішому вигляді він формулює ідею Штайнмаєра так: «особливий статус шляхом чесних, демократичних виборів відповідно до стандартів ОБСЄ».

Слова Клімкіна підтверджують роз’яснення посла Німеччини в Україні Ернста Райхеля, які він озвучив ще у грудні 2016- го, незабаром після народження на світ самої «формули Штайнмаєра».

«Ця формула, яка є предметом дискусії, передбачає, що місцеві вибори відбудуться під контролем і за сприяння ОБСЄ. Потім ОБСЄ повинна підтвердити, що вибори відповідали міжнародним стандартам. Якщо ОБСЄ це підтвердить, тоді вступає в силу законодавство про «спеціальний статус» [для ОРДЛО]. Якщо ні - в такому випадку, не вступає в силу, і для цієї території не буде ніякого «спеціального статусу», — пояснив Райхель.

Умови України

18 вересня 2019 року Дарка Оліфер, прес-секретар Леоніда Кучми (представляє Україну в Мінську), озвучуючи підсумки чергової зустрічі в Білорусі, перерахувала умови, які Київ вважає необхідними для реалізації «Формули Штайнмайера». Це:

  • повне припинення вогню;
  • забезпечення ефективного моніторингу спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ на всій території України;
  • виведення з території України збройних формувань іноземних військ і військової техніки;
  • розведення сил і засобів вздовж усієї лінії зіткнення;
  • забезпечення роботи [в ОРДЛО] Центральної виборчої комісії України, українських політичних партій, ЗМІ та іноземних спостерігачів;
  • встановлення контролю на непідконтрольній Україні ділянці російсько-українського кордону;
  • виконання інших пунктів, передбачених українським і міжнародним законодавством і мінських угодами.
Показати ще новини
Радіо NV
X