Півтонни секретних паперів. Ізраїль спровокував нову суперечку довкола ядерної програми Ірану

2 травня 2018, 16:06
1267
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що Іран багато років брехав світу

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху 30 квітня заявив, що ізраїльській розвідці вдалося отримати у своє розпорядження величезний масив секретних документів Ірану, які свідчать про те, що Тегеран таємно продовжував свою ядерну програму, хоча офіційно заявив світові про її припинення і згортання.

Резонансна заява Нетаньяху підігріла дискусію між США та іншими світовими державами довкола нинішньої ядерної угоди з Іраном. У 2015 році США, Китай, Росія, Франція, Німеччина і Велика Британія підписали договір з Іраном, який зобов'язався згорнути свою ядерну програму в обмін на скасування міжнародних санкцій.

Однак президент США Дональд Трамп неодноразово називав угоду найгіршою з будь-коли підписаних і заявляв про намір вийти з договору 12 травня 2018 року.

НВ розповідає про архів, який продемонстрував світові Нетаньяху, та про те, як це може вплинути на угоду з Іраном.

Про що розповів Нетаньяху

За словами Нетаньяху, ізраїльській розвідці вдалося здобути 55 тис. сторінок секретних документів ядерної програми Ірану загальною вагою півтонни, а також 55 тис. файлів на 183 компакт-дисках.

Щоб розповісти світові про деталі цього архіву, прем'єр Ізраїлю у прямому ефірі провів справжнє шоу-презентацію англійською мовою. Під час демонстрації, яка відбулася в будівлі міністерства оборони в Тель-Авіві, Нетаньяху зірвав покривала з двох стелажів – один був наповнений теками з документами, на іншому розміщувалися сотні компакт-дисків.

Нетаньяху продемонстрував обсяг даних, зібраних ізраїльською розвідкою / Фото ЕРА

Крім того, лідер Ізраїлю продемонстрував слайд-шоу з найбільш показовими фрагментами з цих документів, періодично перемежовуючи презентацію слайдом з лаконічним меседжем: "Іран брехав".

"Ось що знаходиться в цих досьє: викривальні документи, викривальні мапи, викривальні презентації, викривальні креслення, викривальні фотографії, викривальні відео і багато іншого", – заявив Нетаньяху.

За його словами, документи відносяться до іранської програми з розвитку ядерної зброї під назвою Проект Амад (1999-2003) і доводять, "що Іран безсоромно брехав, заявляючи, що ніколи не розробляв ядерну зброю". Насправді, підкреслив Нетаньяху, метою Проекту Амад була розробка п'яти ядерних боєголовок потужністю 10 кілотонн у тротиловому еквіваленті.

Для цього Іран готувався до проведення ядерних випробувань і розробляв способи виробництва боєголовок, а також інших ключових елементів програми зі створення ядерної зброї. Програма розглядала п'ять можливих місць на території Ірану, де могли б пройти такі випробування.

Нетаньяху заявив, що Ізраїль вже передав зібрані документи спецслужбам США і Міжнародному агентству з атомної енергії (МАГАТЕ), а також направить їх лідерам Франції та Німеччини.

[Gallery]

Нетаньяху оприлюднив докази того, що Іран таємно розробляє ядерну зброю

[/Gallery]

Крім того, ізраїльський прем'єр-міністр у своєму виступі згадав нинішню ядерну угоду з Іраном і висловив надію, що найближчим часом Білий дім прийме рішення її розірвати.

"Це жахлива угода, яка ніколи не мала би бути укладена, і через кілька днів президент Трамп прийме рішення про те, що робити з ядерною угодою, – зазначив Нетаньяху. – Я впевнений, що він вчинить правильно. Правильно для США, правильно для Ізраїлю, і правильно для миру в усьому світі".

Багаторічні напружені відносини Ізраїлю та Ірану загострилися після того, як Тегеран став нарощувати свою військову присутність у Сирії на підтримку режиму Башара Асада. Як відомо, Сирія межує з Ізраїлем.

Світова реакція: ЄС і США розійшлися в оцінках

Іран

Офіційні особи Ірану негайно відреагували на гучну заяву Нетаньяху, відкинувши всі звинувачення на адресу країни.

Джавад Заріф, міністр закордонних справ Ірану, у своєму Twitter назвав ізраїльського прем'єра "хлопчиком, який ніяк не перестане кричати "вовк!" і знову це робить". Він також назвав дані, оприлюднені Нетаньяху "старими звинуваченнями, які МАГАТЕ вже розглядала".

Раніше протягом багатьох років Іран неодноразово стверджував, що ніколи не намагався розробляти ядерну зброю і вів лише наукові дослідження. У 2015 році Тегеран підписав угоду з шістьма державами – США, Китаєм, Росією, Францією, Німеччиною та Великою Британією, – узявши на себе зобов'язання згорнути ядерну програму в обмін на скасування санкцій.

В рамках цієї угоди Тегеран скоротив кількість центрифуг на заводах зі збагачення урану в Натанзі і Фордо, а також відправив тонни збагаченого урану на зберігання в Росію.

МЗС Ірану відреагував на слова Нетаньяху про ядерну зброю

Згідно з угодою, представники МАГАТЕ можуть без попередження проводити інспекції ядерних об'єктів Ірану.

США

Президент США Дональд Трамп схвально сприйняв дані, оприлюднені ізраїльським прем'єром.

"Це доводить, що я був стовідсотково правий", – заявив Трамп виступаючи в Білому домі перед журналістами. Разом з тим, він заявив, що не виключає вирішення проблеми іранської угоди через переговори про зміну умов договору.

В адміністрації Трампа також заявили про те, що США "знають про інформацію, оприлюднену Ізраїлем, і продовжують її вивчати".

Іран має потужну секретну ядерну програму, яку він намагався і не зміг приховати від світу і власного народу

"Ця інформація дає нові і переконливі відомості про зусилля Ірану з розробки ядерної зброї, – йдеться в офіційній заяві Білого дому. – Ці факти узгоджуються з тим, що вже давно було відомо Сполученим Штатам: Іран має потужну секретну ядерну програму, яку він намагався і не зміг приховати від світу і від власного народу. Іранський режим показав, що буде використовувати руйнівну зброю проти своїх сусідів та інших країн. В Ірану ніколи не повинно бути ядерної зброї".

Гостроти світовій дискусії додав і Держсекретар США Майк Помпео, за словами якого отримані Ізраїлем документи "без сумніву, показують, що іранський режим не сказав правду", а його ядерна програма не була мирною.

Такі заяви посилили стурбованість багатьох європейських країн щодо намірів Трампа розірвати угоду з Іраном.

Євросоюз

Голова європейської дипломатії Федеріка Могеріні не знайшла в презентації ізраїльського прем'єра Біньяміна Нетаньяху доказів того, що Іран будь-яким чином порушує міжнародну угоду, яка набрала чинності на початку 2016 року.

Федеріка Могеріні також підкреслила, що подібні докази повинні бути надані в МАГАТЕ і що ця організація досі підтверджувала виконання Іраном своїх зобов'язань.

В рамках угоди з Іраном експерти МАГАТЕ мають право в будь-який час інспектувати ядерні об'єкти країни / Фото ЕРА

Велика Британія

Уряд Великої Британії в офіційній заяві підкреслив, що влада країни не ніколи не мала ілюзій щодо ядерної програми Ірану, і тим важливіше зберегти міжнародну домовленість з Тегераном.

"Ми ніколи не були наївними щодо Ірану і його ядерних намірів. Саме тому інспекції МАГАТЕ, узгоджені в рамках ядерної угоди з Іраном, є одними з наймасштабніших і надбільш надійних в історії міжнародних ядерних угод", – йдеться в заяві британського уряду.

МАГАТЕ

Міжнародне агентство з атомної енергії у відповідь на презентацію Нетаньяху заявило, що "не має достовірних даних про діяльність Ірану, спрямовану на розробку ядерної зброї після 2009 року".

В організації нагадали, що рада директорів МАГАТЕ закрила дане питання на підставі доповіді, представленої їй у 2015 році.

Експерти: Ізраїль не показав нічого нового

У відповідь на резонансні звинувачення, озвучені прем'єром Ізраїлю, багато профільних фахівців звернули увагу на те, що він не надав нових відомостей про ядерну програму Ірану.

"У матеріалах, які показав Нетаньяху, немає нічого нового. Все це інформація, яку вже мала МАГАТЕ і яку агентство вже коментувало", – цитує телеканал СNN Марка Фіцпатріка, виконавчого директора Міжнародного інституту стратегічних досліджень (Лондон) і експерта у сфері нерозповсюдження ядерної зброї.

Аудиторію ізраїльського прем'єр-міністра складає лиша одна особа - Трамп. І він, на жаль, навряд чи прийде до такого ж висновку [зберегти угоду з Іраном]

Документи, показані ізраїльським прем'єром, носять радше історичний характер і стосуються активності Ірану до 2003 року, звертає увагу ще один експерт Джеффрі Льюїс, науковий співробітник Інституту стратегічних досліджень Міддлбері (США)

"Все, що розповів Нетаньяху [...], до найдрібніших деталей вже було описано у підсумковій доповіді МАГТАЕ про іранську ядерну програму, тому не прозвучало нічого нового щодо її розмаху", – зазначає Льюїс в коментарі СNN.

Такої ж думки дотримується і екс-помічник Барака Обами Роб Маллей, який брав участь у переговорах про мирну угоді з Іраном. У своєму Twitter він підкреслив, що презентація Нетаньяху не довела нічого нового і була націлена лише на те, щоб підштовхнути Трампа до розриву угоди з Іраном.

"Для тих, хто стежить за іранським ядерним досьє, немає нічого нового в презентації Бібі [Біньяміна Нетаньяху]. Вона лише ще раз доводить необхідність ядерної угоди [з Іраном], – переконаний Маллей. – Але аудиторію ізраїльського прем'єр-міністра складає лиша одна особа – Трамп. І він, на жаль, навряд чи прийде до такого ж висновку [зберегти угоду]".

Зверніть увагу

18 грудня 2018, 13:49
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 15:12
Лонгріди
thumb img
Спецпроект