Перед зустріччю із Трампом Кім Чен Ин відпустив трьох ув'язнених у КНДР американців. Хто вони і в чому їх звинуватили

0 коментувати
Трамп та Майк Помпео разом зі звільненими Північною Кореєю громадянами США, 10 травня 2018 року

Трамп та Майк Помпео разом зі звільненими Північною Кореєю громадянами США, 10 травня 2018 року

9 травня незадовго до зустрічі президента США Дональда Трампа із главою Північної Кореї Кім Чен Ином КНДР відпустила на волю трьох американських громадян, які перебували там в ув'язненні протягом тривалого часу. 10 травня на авіабазі Ендрюс неподалік від Вашингтона їх особисто зустріли Дональд Трамп з дружиною Меланією.

НВ розповідає, що відомо про недавніх полонених Кім Чен Ина і в чому їх звинуватили в КНДР.

Бізнесмен та місіонер Кім Дон Чул

Із трьох американських громадян, переданих США 9 травня, найдовше пробув в ув'язненні 64-річний Кім Дон Чул - його затримали у 2015 році.

Кім Дон Чул народився у Південній Кореї, але потім отримав американське громадянство. У США Кім Дон Чул деякий час прожив в місті Ферфакс у штаті Вірджинія.

У січні 2016 року, через кілька місяців після затримання, йому дозволили поспілкуватися з кореспондентом CNN у присутності північнокорейських чиновників. До цього про затримання Кім Дон Чула не було широко відомо. У цьому інтерв'ю Кім Дон Чул розповів, що у 2001 році переїхав до китайського міста Яньцзи недалеко від кордону з Північною Кореєю, яке є центром торгівлі між двома країнами. За його словами, він щодня їздив із Яньцзи у північнокорейське місто Расон, де працював президентом компанії, що займається міжнародною торгівлею і готельними послугами. У Китаї Кім Дон Чул жив разом із дружиною та двома дочками.

Наступного дня після публікації матеріалу CNN біженка з Північної Кореї Ма Янг Е розповіла Reuters, що була знайома з Кім Дон Чулом у США, і він говорив їй, що є місіонером і допомагає північнокорейцям. Кім Дон Чул розповідав Ма Янг Е, що передавав медикаменти для північнокорейців із Китаю. За її словами, у 2007 році він виступав із промовами в Каліфорнії і Вірджинії та збирав пожертвування.

Ма Янг Е, яка сама веде місіонерську діяльність у Нью-Йорку, також розповіла, що Кім Дон Чул пропонував їй та її чоловікові поїхати з ним до Китаю, щоб разом працювати.

"Я була вражена, побачивши його обличчя по телевізору", - зазначила вона.

Пастор на ім'я Парк Саймон, який був присутній разом із Кім Дон Чулом та Ма Янг Е під час зборів у декількох церквах розповів Голосу Америки, що Кім Дон Чул бував у КНДР і чотири роки тому дзвонив йому із Пхеньяна.

У березні 2016 року Кім Дон Чул виступив на спеціально організованій урядовій прес-конференції, плачучи і вибачаючись за "спробу викрасти військову таємницю у змові з південнокорейцями"

Під час свого спілкування з CNN Кім Дон Чул розповів, що був заарештований у жовтні 2015 року за шпигунство для "південнокорейських консервативних елементів", оскільки кілька південнокорейців "викликали в ньому ненависть до Північної Кореї". Він стверджував, що йому нібито доручили фотографувати "військові секрети і "скандальні" сцени".

За словами Кім Дон Чула, північнокорейські чиновники заявили, що почали стежити за його діяльністю від 2009 року - через два роки після того, як він заснував свій бізнес на кордоні Китаю і КНДР, а шпигуном він нібито став у квітні 2013 року.

Перебуваючи на той момент під наглядом північнокорейських чиновників Кім Дон Чул стверджував, що підкуповував місцевих жителів, щоб "збирати важливі матеріали" і переправляв ці матеріали в Китай та Південну Корею. Водночас він категорично заперечував, що працював шпигуном на США.

Під час арешту він нібито зустрічався з інформатором - 35-річним колишнім північнокорейським солдатом, якого теж заарештували. Кім Дон Чул також говорив, що йому неодноразово дозволяли зв'язатися з дружиною по телефону, але йому не вдалося цього зробити. Він стверджував, що отримує нормальне харчування три рази на день і добре себе почуває, а утримують його в готелі Пхеньяна.

У березні 2016 року Кім Дон Чул виступив на спеціально організованій урядовій прес-конференції, плачучи і вибачаючись за "спробу викрасти військову таємницю у змові з південнокорейцями". Це сталося через тиждень після того, як у КНДР до 15 років каторжних робіт був засуджений американський студент Отто Вомбієр, обвинувачений у спробі крадіжки плаката з північнокорейського готелю.

Вомбієр теж вибачався на прес-конференції зі сльозами на очах незадовго до вироку, а в червні 2017 року його передали в США у стані коми, в якому, як виявилося, він перебував уже 14 місяців. Лікарі діагностували у нього загибель великої частини тканин усіх відділів головного мозку, і через кілька днів після повернення Вомбієра в США стало відомо, що він помер.

Проте історія затримання в КНДР Кім Дон Чула мала щасливіший кінець. У квітні 2016 року його засудили до 10 років важких виправних робіт. А трохи більше ніж через рік він прибув до США і, щонайменше, зміг самостійно спуститися по трапу літака.

Кім Дон Чул спускається першим / Фото: EPA

Університетський професор Тоні Кім (Кім Сан Дук)

Американський громадянин Тоні Кім (корейське ім'я - Кім Сан Дук) - 58-річний професор, який до того, як потрапити в Північну Корею, викладав бухгалтерський облік у школі ділового адміністрування Яньбянського університету науки і технологій в тому ж місті Яньцзи неподалік від кордону з Північною Кореєю, у якому жив Кім Дон Чул.

58-річний Тоні Кім провів у КНДР після затримання 382 дні / Фото: EPA

ЗМІ писали, що Тоні Кім був регіональним керівником програми допомоги кільком північнокорейським районам, постраждалим від повені у 2016 році, і більше 10 років займався гуманітарною діяльністю.

У 2017 році його запросили у філію Яньбянського університету науки і технологій і єдиного приватного вишу в КНДР - Пхеньянського університету науки і технологій - як лектора з міжнародних фінансів та управління. Тоні Кім пропрацював там місяць.

22 квітня 2017 року його з дружиною затримали в міжнародному північнокорейському аеропорту Сунан, коли він збирався вилетіти із країни. Наступного дня ректор Пхеньянського університету науки і технологій Чан Мо Пак підтвердив інформацію про його арешт, заявивши, що це не пов'язано з викладацькою діяльністю Тоні Кіма.

Син Тоні Кіма Сол Кім говорить про арешт свого батька в КНДР

3 травня 2017 року затримання офіційно підтвердила північнокорейська влада. Згідно з повідомленням Центрального телеграфного агентства КНДР, професора затримали за вчинення "ворожих злочинних дій з метою підірвати країну". Ніяких інших подробиць повідомлено не було.

Оголошення ЦТАК про затримання Тоні Кіма

Від моменту затримання і до звільнення Тоні Кім провів у КНДР 382 дні.

Кім Хак Сон - колега Тоні Кіма по університету, що спеціалізується на сільському господарстві

Через два тижні після затримання Тоні Кіма, 6 травня 2017 року, в КНДР затримали також його колегу по Пхеньянському університету науки і технологій Кім Хак Сона (китайське ім'я - Цзінь Сюе Сон).

Кім Хак Сон - етнічний кореєць, але народився в китайському місті Цзілінь недалеко від кордону з КНДР. У 1990-х роках він емігрував до США.

Потім він повернувся в Китай і вивчав сільське господарство у Яньбяні.

У Пхеньяні Кім Хак Сон займався сільськогосподарськими розробками і працював на фермі Пхеньянського університету науки і технологій.

Однокласник Кім Хак Сона Девід Кім розповідав CNN, що той був "дуже старанною, працьовитою людиною, яка вирішила допомогти людям у Північній Кореї". За словами Девіда Кіма, Кім Хак Сон отримав американське громадянство у 2000-х. Проживши в США 10 років, він повернувся в Китай, а до Пхеньяну переїхав за два роки до затримання.

"Професор Кім був людиною, яка назвала б Північну Корею своєю країною. Він вирушив у Пхеньян, щоб присвятити себе розвитку сільськогосподарської техніки Північної Кореї, щоб Північ могла забезпечувати себе їжею", - стверджував Девід Кім. Він розповів, що Кім Хак Сон займався проектами, спрямованими на підвищення врожайності сільськогосподарських культур.

Девід Лі, який розповів, що теж навчався з Кім Хак Соном, каже, що той разом з колегами відправляв продовольство в Північну Корею, оскільки турбувався через брак їжі там.

"Північна Корея переслідує свого рятівника, людину, яка прийшла допомогти їм. Це неправильно", - говорив Лі.

Північнокорейська влада затримали Кім Хак Сона за підозрою у "ворожих діях". Про це повідомило ЦТАК, не додавши ніяких подробиць.

Дональд Трамп вітає Кім Хак Сона із звільненням / Фото: EPA

Дружина Кім Хак Сона Кім Мі Ок розповіла, що зустрічала його на вокзалі з поїзда з КНДР у прикордонному китайському місті, але він не приїхав. А наступного дня з'явилося повідомлення про його арешт.

"Я втратила дар мови. Я була в шоці", - згадує вона.

CNN також зазначає, що в США Кім Хак Сон став пастором-євангелістом, однак його дружина наполягає, що він не займався в Північній Кореї місіонерською діяльністю. За її словами, останнім часом вони з чоловіком кілька разів приїжджали в КНДР у зв'язку з роботою в університеті.

Після затримання Кім Хак Сон провів у КНДР трохи більше року.

НВ

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Геополітика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: