Перед зустріччю із Трампом Кім Чен Ин відпустив трьох ув'язнених у КНДР американців. Хто вони і в чому їх звинуватили

10 травня 2018, 19:59
1559
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Трамп та Майк Помпео разом зі звільненими Північною Кореєю громадянами США, 10 травня 2018 року

9 травня незадовго до зустрічі президента США Дональда Трампа із главою Північної Кореї Кім Чен Ином КНДР відпустила на волю трьох американських громадян, які перебували там в ув'язненні протягом тривалого часу. 10 травня на авіабазі Ендрюс неподалік від Вашингтона їх особисто зустріли Дональд Трамп з дружиною Меланією.

НВ розповідає, що відомо про недавніх полонених Кім Чен Ина і в чому їх звинуватили в КНДР.

Бізнесмен та місіонер Кім Дон Чул

Із трьох американських громадян, переданих США 9 травня, найдовше пробув в ув'язненні 64-річний Кім Дон Чул - його затримали у 2015 році.

Кім Дон Чул народився у Південній Кореї, але потім отримав американське громадянство. У США Кім Дон Чул деякий час прожив в місті Ферфакс у штаті Вірджинія.

У січні 2016 року, через кілька місяців після затримання, йому дозволили поспілкуватися з кореспондентом CNN у присутності північнокорейських чиновників. До цього про затримання Кім Дон Чула не було широко відомо. У цьому інтерв'ю Кім Дон Чул розповів, що у 2001 році переїхав до китайського міста Яньцзи недалеко від кордону з Північною Кореєю, яке є центром торгівлі між двома країнами. За його словами, він щодня їздив із Яньцзи у північнокорейське місто Расон, де працював президентом компанії, що займається міжнародною торгівлею і готельними послугами. У Китаї Кім Дон Чул жив разом із дружиною та двома дочками.

Наступного дня після публікації матеріалу CNN біженка з Північної Кореї Ма Янг Е розповіла Reuters, що була знайома з Кім Дон Чулом у США, і він говорив їй, що є місіонером і допомагає північнокорейцям. Кім Дон Чул розповідав Ма Янг Е, що передавав медикаменти для північнокорейців із Китаю. За її словами, у 2007 році він виступав із промовами в Каліфорнії і Вірджинії та збирав пожертвування.

Ма Янг Е, яка сама веде місіонерську діяльність у Нью-Йорку, також розповіла, що Кім Дон Чул пропонував їй та її чоловікові поїхати з ним до Китаю, щоб разом працювати.

"Я була вражена, побачивши його обличчя по телевізору", - зазначила вона.

Пастор на ім'я Парк Саймон, який був присутній разом із Кім Дон Чулом та Ма Янг Е під час зборів у декількох церквах розповів Голосу Америки, що Кім Дон Чул бував у КНДР і чотири роки тому дзвонив йому із Пхеньяна.

У березні 2016 року Кім Дон Чул виступив на спеціально організованій урядовій прес-конференції, плачучи і вибачаючись за "спробу викрасти військову таємницю у змові з південнокорейцями"

Під час свого спілкування з CNN Кім Дон Чул розповів, що був заарештований у жовтні 2015 року за шпигунство для "південнокорейських консервативних елементів", оскільки кілька південнокорейців "викликали в ньому ненависть до Північної Кореї". Він стверджував, що йому нібито доручили фотографувати "військові секрети і "скандальні" сцени".

За словами Кім Дон Чула, північнокорейські чиновники заявили, що почали стежити за його діяльністю від 2009 року - через два роки після того, як він заснував свій бізнес на кордоні Китаю і КНДР, а шпигуном він нібито став у квітні 2013 року.

Перебуваючи на той момент під наглядом північнокорейських чиновників Кім Дон Чул стверджував, що підкуповував місцевих жителів, щоб "збирати важливі матеріали" і переправляв ці матеріали в Китай та Південну Корею. Водночас він категорично заперечував, що працював шпигуном на США.

Під час арешту він нібито зустрічався з інформатором - 35-річним колишнім північнокорейським солдатом, якого теж заарештували. Кім Дон Чул також говорив, що йому неодноразово дозволяли зв'язатися з дружиною по телефону, але йому не вдалося цього зробити. Він стверджував, що отримує нормальне харчування три рази на день і добре себе почуває, а утримують його в готелі Пхеньяна.

У березні 2016 року Кім Дон Чул виступив на спеціально організованій урядовій прес-конференції, плачучи і вибачаючись за "спробу викрасти військову таємницю у змові з південнокорейцями". Це сталося через тиждень після того, як у КНДР до 15 років каторжних робіт був засуджений американський студент Отто Вомбієр, обвинувачений у спробі крадіжки плаката з північнокорейського готелю.

Вомбієр теж вибачався на прес-конференції зі сльозами на очах незадовго до вироку, а в червні 2017 року його передали в США у стані коми, в якому, як виявилося, він перебував уже 14 місяців. Лікарі діагностували у нього загибель великої частини тканин усіх відділів головного мозку, і через кілька днів після повернення Вомбієра в США стало відомо, що він помер.

Проте історія затримання в КНДР Кім Дон Чула мала щасливіший кінець. У квітні 2016 року його засудили до 10 років важких виправних робіт. А трохи більше ніж через рік він прибув до США і, щонайменше, зміг самостійно спуститися по трапу літака.

Кім Дон Чул спускається першим / Фото: EPA

Університетський професор Тоні Кім (Кім Сан Дук)

Американський громадянин Тоні Кім (корейське ім'я - Кім Сан Дук) - 58-річний професор, який до того, як потрапити в Північну Корею, викладав бухгалтерський облік у школі ділового адміністрування Яньбянського університету науки і технологій в тому ж місті Яньцзи неподалік від кордону з Північною Кореєю, у якому жив Кім Дон Чул.

58-річний Тоні Кім провів у КНДР після затримання 382 дні / Фото: EPA

ЗМІ писали, що Тоні Кім був регіональним керівником програми допомоги кільком північнокорейським районам, постраждалим від повені у 2016 році, і більше 10 років займався гуманітарною діяльністю.

У 2017 році його запросили у філію Яньбянського університету науки і технологій і єдиного приватного вишу в КНДР - Пхеньянського університету науки і технологій - як лектора з міжнародних фінансів та управління. Тоні Кім пропрацював там місяць.

22 квітня 2017 року його з дружиною затримали в міжнародному північнокорейському аеропорту Сунан, коли він збирався вилетіти із країни. Наступного дня ректор Пхеньянського університету науки і технологій Чан Мо Пак підтвердив інформацію про його арешт, заявивши, що це не пов'язано з викладацькою діяльністю Тоні Кіма.

Син Тоні Кіма Сол Кім говорить про арешт свого батька в КНДР

3 травня 2017 року затримання офіційно підтвердила північнокорейська влада. Згідно з повідомленням Центрального телеграфного агентства КНДР, професора затримали за вчинення "ворожих злочинних дій з метою підірвати країну". Ніяких інших подробиць повідомлено не було.

Оголошення ЦТАК про затримання Тоні Кіма

Від моменту затримання і до звільнення Тоні Кім провів у КНДР 382 дні.

Кім Хак Сон - колега Тоні Кіма по університету, що спеціалізується на сільському господарстві

Через два тижні після затримання Тоні Кіма, 6 травня 2017 року, в КНДР затримали також його колегу по Пхеньянському університету науки і технологій Кім Хак Сона (китайське ім'я - Цзінь Сюе Сон).

Кім Хак Сон - етнічний кореєць, але народився в китайському місті Цзілінь недалеко від кордону з КНДР. У 1990-х роках він емігрував до США.

Потім він повернувся в Китай і вивчав сільське господарство у Яньбяні.

У Пхеньяні Кім Хак Сон займався сільськогосподарськими розробками і працював на фермі Пхеньянського університету науки і технологій.

Однокласник Кім Хак Сона Девід Кім розповідав CNN, що той був "дуже старанною, працьовитою людиною, яка вирішила допомогти людям у Північній Кореї". За словами Девіда Кіма, Кім Хак Сон отримав американське громадянство у 2000-х. Проживши в США 10 років, він повернувся в Китай, а до Пхеньяну переїхав за два роки до затримання.

"Професор Кім був людиною, яка назвала б Північну Корею своєю країною. Він вирушив у Пхеньян, щоб присвятити себе розвитку сільськогосподарської техніки Північної Кореї, щоб Північ могла забезпечувати себе їжею", - стверджував Девід Кім. Він розповів, що Кім Хак Сон займався проектами, спрямованими на підвищення врожайності сільськогосподарських культур.

Девід Лі, який розповів, що теж навчався з Кім Хак Соном, каже, що той разом з колегами відправляв продовольство в Північну Корею, оскільки турбувався через брак їжі там.

"Північна Корея переслідує свого рятівника, людину, яка прийшла допомогти їм. Це неправильно", - говорив Лі.

Північнокорейська влада затримали Кім Хак Сона за підозрою у "ворожих діях". Про це повідомило ЦТАК, не додавши ніяких подробиць.

Дональд Трамп вітає Кім Хак Сона із звільненням / Фото: EPA

Дружина Кім Хак Сона Кім Мі Ок розповіла, що зустрічала його на вокзалі з поїзда з КНДР у прикордонному китайському місті, але він не приїхав. А наступного дня з'явилося повідомлення про його арешт.

"Я втратила дар мови. Я була в шоці", - згадує вона.

CNN також зазначає, що в США Кім Хак Сон став пастором-євангелістом, однак його дружина наполягає, що він не займався в Північній Кореї місіонерською діяльністю. За її словами, останнім часом вони з чоловіком кілька разів приїжджали в КНДР у зв'язку з роботою в університеті.

Після затримання Кім Хак Сон провів у КНДР трохи більше року.

НВ

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Головне

Події

Сьогодні, 09:38

article_img
Чого побоюється Коломойський і чому переїхав зі Швейцарії в Ізраїль - розслідування НВ
Події

Вчора, 23:09

article_img
Зеленський заробляє у Росії на трьох кінокомпаніях - Схеми
Бокс

Сьогодні, 00:07

article_img
Український боксер-чемпіон дізнався потенційних суперників

Вибір редакції

Мистецтво

Вчора, 20:38

article_img
Схід читає. Фонд Жадана запустив проект на підтримку українських бібліотек, письменники вирушили на Донбас
Мистецтво

Сьогодні, 08:03

article_img
Терапія коміксами. Рецензія на супергеройський трилер М. Найта Шьямалана Скло
Політика

Сьогодні, 07:52

article_img
Вибори по-східному. Як Геннадій Кернес робить з Харкова електоральний анклав для Порошенка