Що Віктор Орбан говорив про Україну

10 квітня 2018, 15:12
3986
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Партія Орбана отримає 134 місця в парламенті

9 квітня прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про перемогу на виборах партії ФІДЕС - Угорський громадянський союз, лідером якої він є. Ця партія отримає 134 місця в парламенті, партія Йоббік - 27 місць, а Угорська соціалістична партія - 19.

НВ розповідає, які заяви робив Віктор Орбан про Україну і про україно-російські відносини.

Вимога автономії для угорців Закарпаття

У травні 2014 року Віктор Орбан під час виступу в угорському парламенті заявив, що угорська діаспора, яка проживає в Карпатському регіоні України, має право на подвійне громадянство і автономію.

"Угорці, які проживають в Карпатському регіоні, мають право на подвійне громадянство, на права національної спільноти і на автономію. Становище 200 тисяч угорців, які живуть в Україні, надає цьому питанню особливої ​​гостроти", - сказав угорський прем'єр під час виступу.

Угорська держава щосили підтримуватиме потреби в автономії угорців Закарпаття

Через кілька днів в ефірі угорського телеканалу М1 Орбан пообіцяв, що Угорщина буде підтримувати прагнення до автономії закарпатських угорців.

"Україна не може бути ані стабільною, ані демократичною, якщо не надасть місцевим меншинам, національним громадам, зокремаі угорської громади, те, що вони заслуговують... Угорська держава щосили підтримуватиме потреби в автономії угорців Закарпаття", - заявив він.

Коливання в питанні санкцій проти Росії

Після початку агресії Росії проти України і введення антиросійських санкцій Євросоюзом угорське керівництво спочатку називало санкції безглуздими.

Зустріч Володимира Путіна і Віктора Орбана в Будапешті, 28 серпня, 2017 года/Фото: EPA

7 листопада 2014 року Орбан визнав, що введення санкцій відносно Росії за її політику в українській кризі є повністю виправданим кроком, але зазначив, що санкції проти РФ негативно впливають і на економіку Угорщини.

З огляду на це, прем'єр-міністр Угорщини закликав Європейський Союз компенсувати збитки країнам, які страждають через санкції проти Росії, але залишаються вірними солідарності між членами ЄС.

А 20 листопада 2014 року Орбан заявив, що Угорщина буде вибирати, як їй будувати відносини з Росією, з огляду на її національні інтереси, навіть якщо це буде йти врозріз з дипломатією всього Європейського Союзу.

Угорський прем'єр додав, що його країна буде діяти з огляду на свої національні інтереси, навіть якщо це буде дратувати її партнерів у ЄС або США.

Проте, Орбан зазначив, що Угорщина була солідарна з Євросоюзом щодо відстоювання територіальної цілісності України.

18 лютого 2016 року під час зустрічі в Москві з президентом Росії Володимиром Путіним, Орбан запевнив його, що після закінчення терміну дії пакету санкцій проти Росії автоматичного продовження їх не буде. Але 1 липня 2016 року Рада ЄС продовжила економічні санкції проти РФ.

Уже в січні 2018 року Орбан заявляв, що не варто демонізувати президента РФ Володимира Путіна. За його словами, одностороння політика Євросоюзу щодо РФ погана. Він додав, що необхідно визнати, що Путін став сильним гравцем світової політики.

"Російського президента потрібно назвати дияволом для того, щоб хтось став хорошим європейцем, але нерозумно демонізувати Путіна... Євросоюз повинен виявляти одночасно силу і готовність до співпраці з РФ", - говорив Орбан.

Південний потік і газ для України

У липні 2014 року Орбан заявив, що його країна візьме участь в будівництві Південного потоку, який повинен поставляти природний газ з Росії до Європи в обхід України.

Орбан підтримував ідею будівництва Південного потоку/Фото: EPA

"Той, хто сказав, що ми не повинні будувати Південний потік, повинен запропонувати альтернативу щодо того, як ми повинні жити без енергетики", - сказав він.

3 листопада, угорський парламент за підтримки партії ФІДЕС прийняв закон, який, всупереч санкціям ЄС, повинен був дозволити побудувати газопровід Південний потік.

1 грудня 2014 року Володимир Путін заявив, що Росія не може продовжувати реалізацію проекту Південний потік , оскільки не отримала дозвіл від Болгарії. 6 грудня 2014 року Орбан розкритикував європейських чиновників через зупинку будівництва Південного потоку.

Крім того, з 25 вересня 2014 року Угорщина зупиняла постачання газу в Україну. За три дні до цього, 22 вересня 2014 року, відбулася зустріч голови правління Газпрому Олексія Міллера і прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

8 жовтня Орбан запевнив канцлера Німеччини Ангелу Меркель, що його країна підтримає єдину енергетичну політику Брюсселя щодо України.

"З 1 січня Угорщина разом зі Словаччиною зможуть постачати українській стороні, якщо вона цього захоче, не тільки російський газ", - заявив він.

Угорський прем'єр зазначив, що, перш за все, його країна повинна подбати про свою власну енергетичну безпеку, а тому зараз прискорено наповнює російським газом власні газосховища на порозі зими.

Підтримка безвізу і Договору про асоціацію з ЄС

Орбан підтримував введення безвізового режиму з Євросоюзом для громадян України.

Угорщина підтримувала надання Україні безвізового режиму з ЄС/Фото: EPA

22 вересня 2016 року Орбан заявив, що Вишеградська група (Польща, Чехія Словаччина і Угорщина) буде підтримувати Київ і боротися за надання громадянам України безвізового режиму з ЄС.

"Протягом останніх двох років нічого не було зроблено в справі прийняття України в ЄС. Не вистачило країн, які в цьому підтримали Україну. Голландці голосували проти, цього не повинно бути. Вишеградська група буде підтримувати Україну і боротися за безвізовий режим в ЄС для її громадян", - сказав він.

17 грудня 2016 року Орбан заявляв, що Євросоюз повинен надати Україні безвізовий режим "без зволікань".

"Тут немає ніяких юридичних перешкод, і ніхто не може проти цього виступати", - стверджував він.

Угорщина також підтримала Договір про асоціацію України з ЄС і ратифікувала його в листопаді 2014 року.

Пропозиція узаконити подвійне громадянство для угорців Закарпаття

30 березня 2017 року прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан під час зустрічі з президентом Петром Порошенком запропонував обговорити можливість узаконити подвійне громадянство для угорців, які проживають в прикордонних територіях України.

Повідомлялося також, що під час цієї зустрічі Порошенко висловив стурбованість заявами угорських чиновників про створення окремих територіальних автономій в Україні. У свою чергу Орбан наголосив на підтримці територіальної цілісності України і негайного надання українцям безвізового режиму з Європейським Союзом.

Незадовго до цього, 21 березня 2017 року, віце-прем'єр-міністр Угорщини Жолт Шем'єн заявив, що виживання угорських громад, які проживають за кордоном, залежить від їх здатності досягти прогресу в справі отримання автономії в складі країни, де вони постійно проживають.

Угорська родина, яка живе на Закарпатті/Фото: EPA

"В інтересах зовнішньої політики Угорщини пропагувати угорські партії. Давайте говорити чесно - держави зацікавлені в асиміляції угорців. А ми зацікавлені в тому, щоб зупинити асиміляцію і зберегти угорську ідентичність" - сказав він.

Після цього Міністерство закордонних справ України висловило здивування в зв'язку із закликами Шемьена до створення автономій угорської меншини в сусідніх країнах. Крім того, в заяві українського зовнішньополітичного відомства наголошувалося на необхідності "протистояти спробам використання питання забезпечення прав нацменшин... російським агресором, для нагнітання атмосфери недовіри і нерозуміння".

Орбан проти українського закону про освіту

Віктор Обран є противником мовної статті українського закону про освіту, згідно з якою шкільне навчання в старших класах повинно здійснюватися переважно українською мовою.

Орбан вважає, що навчання в школах для угорської меншини на Закарпатті має бути угорською мовою/Фото: salank-iskola.org.ua

"ЄС твердо стоїть на заявах про те, що рівень прав меншин, який вже досягнуто і надано, не може бути зменшений за будь-якої причини. Цей рівень можна піднімати, але він ніколи не може бути знижений. І незаперечним фактом є те, що новий закон України Про освіту є зменшення такого рівня", - заявив угорський прем'єр на зустрічі з представниками іноземних організацій угорців 10 листопада 2017 року.

На цій же зустрічі Орбан натякнув на "невдячність" України за підтримку Угорщини.

"Це - історія, яку я вважаю важкою і сумною. Я можу говорити так, адже в останні роки Угорщина послідовно виступала за Україну, навіть з найгостріших питань... Я був одним з тих - а часом навіть провідним гравцем - хто успішно просував надання українцям безвізового режиму", - заявив він.

На цей момент Угорщина намагається блокувати співпрацю України з НАТО.

НВ

Зверніть увагу

20 січня, 16:54
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект