Офіційні заяви та закулісні переговори. Як пройшов саміт Україна - ЄС

14 липня 2018, 08:09
1288
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фото: president.gov.ua

На саміті Україна - ЄС непереборних взаємних претензій у переговірників не виникло

У цілому, українські і європейські дипломати оцінили саміт Україна - ЄС словами "порівняно успішний", пише журнал Новое Время.

Якщо аналогічні заходи у 2016-му і 2017-му обходилися без підсумкових заяв, то у даному випадку вона була. А це мовою дипломатії означає одне - непереборних взаємних претензій у переговірників не виникло.

Ключовий меседж підсумкової заяви - визнання європейських прагнень України. Раніше такого формулювання ЄС уникав - для низки країн-членів Євросоюзу вона означала обіцянку членства у блоці, на яке вони були не згодні.

Ключовий меседж підсумкової заяви - визнання європейських прагнень України

Проте надто сподіватися Києву не варто. "Розширення ЄС, у тому числі запрошення у блок України, сьогодні не має великої підтримки ні серед європейських політиків, ні серед європейських виборців", - говорить Рікард Йозвяк, брюссельський кореспондент радіо Свобода.

Ще у фінальній заяві прозвучала вимога до Кремля звільнити українських політв'язнів, утримуваних в РФ.

Крім того, голова Європейської ради Дональд Туск, виступаючи на саміті, гарною українською мовою заявив, що ЄС надасть Україні транш макрофінансової допомоги у розмірі €1 млрд.

Правда, як уточнюють чиновники із Брюсселя, потрібно ще обговорити умови, на яких офіційний Київ отримає ці кошти.

Голова Європейської ради Дональд Туск заявив, що ЄС надасть Україні транш макрофінансової допомоги у розмірі €1 млрд / Фото: president.gov.ua

Як сказав НВ один із високопоставлених євродипломатів, ЄС у цьому випадку не буде вимагати свідомо нездійсненного. "Умов буде небагато - мова не йде про 20 або 30 пунктів, - сказав він. - Ми постараємося, щоб вони були реалістичними".

Про що говорили в кулуарах саміту

Брюссель на кулуарному рівні підключився і до обговорення теми введення миротворців ООН на Донбас. Однак імовірність здійснення такого сценарію у "столиці" ЄС вважають низькою. "Я тричі обговорював це питання зі [спецпредставником США із врегулювання конфлікту на Донбасі] Куртом Волкером, - розповів НВ один із євродипломатів на умовах анонімності. - вперше він сказав, що імовірність миротворчої місії - 20%, вдруге - 5%, а останнього разу - лише 2%".

Як альтернативу місії ООН у ЄС пропонують ввести на Донбас озброєну миротворчу місію ОБСЄ.

Як альтернативу місії ООН у ЄС пропонують ввести на Донбас озброєну миротворчу місію ОБСЄ

У риториці ЄС з приводу донбаського питання намітилися зміни, говорить Микола Точицький, посол України при Євросоюзі. "Якщо раніше ми говорили про деокупацію Донбасу, то зараз - про реінтеграцію", - наголошує він.

Країни Євросоюзу готові брати міста на сході України під свій патронат, скеровуючи туди інвестиції під конкретні проекти. Так, Бельгія хоче взяти, зважаючи на історичну пам'ять, шефство над Лисичанськом, розташованим у Луганській області, - саме там на початку минулого століття за бельгійські гроші побудували кілька міських кварталів. "Зараз бельгійці хочуть їх відновити", - зазначає Точицький.

А ще - вже за лаштунками саміту - НВ дізнався про тему, яка не обговорювалася, але постійно була присутня в головах євробюрократів: мова йде про майбутні президентські вибори.

За словами відразу декількох джерел із пулу брюссельських чиновників, найбільше ЄС лякає перспектива перемоги на них Юлії Тимошенко.

Про це говорить і журналіст Йозвяк. "Єврочиновники ніколи вам прямо не скажуть, що їм не подобається Тимошенко, - коментує він. - Але вони її остерігаються".

Читайте повний текст матеріалу у свіжому номері журналу Новое Время - №25 від 12 липня 2018 року

Головне

Політика

Вчора, 19:25

article_img
А що це таке? Політконсультант Порошенка заперечує існування "томос-туру"
Геополітика

Сьогодні, 01:49

article_img
Трамп підписав пакет законів, який збільшує допомогу Україні майже до $700 млн
Політика

Вчора, 13:59

article_img
Президентські дебати на Радіо НВ: Євген Мураєв vs Дмитро Добродомов - відео

Вибір редакції

Ігри

Вчора, 21:00

article_img
Ще безумніше. Огляд гри Far Cry: New Dawn
Політика

Вчора, 21:01

article_img
НАБУ, САП, Луценко. Хто задіяний у скандалі із незаконним збагаченням Тимошенко
Події

Вчора, 09:31

article_img
Шлюб за добу: в 2018 році послугою скористалися понад п’ять тисяч київських пар