NYT написала, що ГПУ заморозила розслідування справ Манафорта, щоб не злити Трампа. В Україні кажуть, що це непорозуміння

3 травня 2018, 19:31
334
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

В Україні все ще залишаються відкритими чотири справи, що стосуються діяльності Пола Манафорта

2 травня американське видання The New York Times опублікувало статтю, у якій йдеться про те, що в Україні розслідування діяльності Пола Манафорта, який очолював передвиборну кампанію Дональда Трампа, відправили в довгий ящик, щоб не дратувати чинного президента США.

У Генпрокуратурі оперативно відреагували на цю публікацію, запевнивши, що ніяких підстав для таких висновків немає. НВ розповідає, чим пояснюють свої думку американські журналісти і як виправдовуються українські чиновники.

Про що йде мова у статті NYT

NYT пов'язує те, що генпрокурор Юрій Луценко заморозив розслідування щодо Пола Манафорта з побоюванням українських чиновників образити Дональда Трампа, оскільки український уряд "гостро усвідомлює огиду Трампа до розслідування спецпрокурора Мюллера про можливу змову між Росією та керівниками його кампанії".

Видання наголошує, що антикорупційний прокурор прийняв рішення про призупинення розслідування в делікатний момент для України, оскільки адміністрація Трампа якраз приймала рішення про продаж Україні протитанкових ракет Javelin. 2 березня Пентагон оголосив про схвалення продажу 210 ракет і 35 пускових установок, а на початку квітня надійшов наказ призупинити розслідування щодо Манафорта. Хоча квітневий наказ був не про закриття справ, він заборонив прокурору Сергію Горбатюку видавати ордери на отримання доказів чи опитування свідків.

NYT посилається на українського парламентарія Володимира Ар'єва, який "з готовністю визнав, що намір у Києві полягав у тому, щоб відправити розслідування діяльності Манафорта в довгий ящик".

"Будь-яким можливим способом ми будемо уникати дратувати провідних американських чиновників. Ми не повинні псувати відносини з адміністрацією", - цитує Ар'єва видання.

У статті зазначається, що за два місяці до того, як уряд України заморозив розслідування справ, що стосуються діяльності Манафорта, Горбатюк звернувся в офіс спецпрокурора Мюллера із пропозицією про співпрацю шляхом обміну доказами і висновками. За словами Горбатюка, він відправив лист у січні і відповіді не отримав, але зараз ця пропозиція стала спірною, оскільки він втратив повноваження, необхідні для розслідування.

Ще один вчинок українських правоохоронних органів, який, на думку американських журналістів, виглядає як перешкоджання розслідуванню Мюллера - це те, що вони дозволили виїхати до Росії потенційному свідкові можливої ​​змови між керівниками кампанії Трампа і РФ Костянтину Кілімніку. Через це Кілімніка тепер неможливо допитати. Офіс спецпрокурора Мюллера вважає, що Кілімнік, який був офіс-менеджером Манафорта в Києві, пов'язаний із російською розвідкою. Кілімнік перебував під слідством в Україні за підозрою у шпигунстві, але йому так і не пред'явили обвинувачень, поки він не покинув країну. Під час президентської кампанії у США у 2016 році Кілімнік двічі зустрічався з Манафортом.

NYT наводить також коментар Давида Сакварелідзе, колишнього заступника генпрокурора, який зараз перебуває в опозиції до влади. На думку останнього, навряд чи український генпрокурор координував з кимось у США рішення про призупинення розслідувань щодо Манафорта заради того, щоб Україна отримала американські ракети. Сакварелідзе вважає, що українські політики самі дійшли висновку, що будь-яка допомога в юридичному переслідуванні Манафорта може призвести до гніву Трампа.

Американські журналісти також згадують ще одного українського парламентарія Андрія Деркача, який ініціював розслідування витоків у ЗМІ інформації про справи Манафорта з українських правоохоронних органів, стверджуючи, що це ставить під загрозу життєво важливу американську допомогу Україні. Він відкрито виступав проти будь-якого надання допомоги розслідуванню спецпрокурора Мюллера з боку України. За словами Деркача, Україна буде серйозно ризикувати, якщо допоможе в тому, що він назвав політизованим розслідуванням у Сполучених Штатах, додавши, що в Україні "всі бояться цієї справи".

Відповідь Генпрокуратури та Ар'єва

Після виходу статті заступник генпрокурора Євген Єнін у той самий день прокоментував її на своїй сторінці у Facebook.

Він заявив, що сподівається, що мова йде "про банальну помилку в перекладі" і запевнив, що про будь-які проблеми у співпраці ГПУ з "американськими колегами" не йдеться.

Чиновник зазначив, що "в рамках кримінальних проваджень, згаданих у статті", США повернули в Україну більше $600 тисяч.

"Жодних "заборон" виконувати запити про міжнародно-правову допомогу з США не існує в природі!", - наголосив Єнін. Він додав, що ні ФБР, ні спецпрокурор Мюллер з такими запитами у зв'язку зі справою Манафорта не зверталися.

3 травня агентство Reuters опублікувало коментар генпрокурора України Юрія Луценка, який пояснив затримку в розслідуванні справ, що стосуються Пола Манафорта, тим, що Україна чекає на завершення розслідування справ щодо Манафорта слідчими ФБР і не може завершити своє розслідування без їхніх результатів. За словами Луценка, ФБР повідомило про початок свого розслідування ще восени.

"Я збираюся вести переговори з офіційними особами ФБР і буду говорити про спільну групу, яка займеться розслідуванням", - додав він.

У свою чергу, нардеп Володимир Ар'єв заявив на своїй сторінці у Facebook, що журналісти NYT "висмикнули його коментар з контексту".

Він підтвердив, що журналіст Ендрю Крамер запитав його, чи знає він щось про те, що в Україні зупинене розслідування щодо Манафорта, і чи відомо йому, чи зверталася до українських правоохоронців американська сторона.

Ар'єв також наводить свою відповідь, яка, за його словами, "буквально" була такою: "Мені достеменно невідомо, чи зверталися американські колеги до українських. Можу припустити, що через наявну у країні ситуації Україна уникає всіх моментів, які можуть роздратувати американську адміністрацію, але якщо американські слідчі звернуться до українських, то українська сторона зробить все необхідне відповідно до існуючих двосторонніх угод". Депутат додав, що у випадку цитування наполягав "на нерозривності фрази".

Ар'єв також написав, що висловив ще одну думку в такій формі: "Не виключено, що справа Манафорта могла опинитися в довгій шухляді, але переважно через те, що у нас просто не вистачає слідчих, які могли би якісно дати раду справам такого рівня складності".

За словами українського депутата, він звернувся до NYT через журналістку, яка брала участь у підготовці матеріалу, із проханням скорегувати першу цитату.

"Отримав відповідь, що газета скоротила її. Ось і все", - підсумував нардеп.


В Україні розслідують чотири справи, у яких фігурує Манафорт. Перша стосується консультацій для екс-президента Віктора Януковича та його Партії регіонів, а також їх оплати. Друга - колишнього голови комітету Верховної Ради із зовнішніх зв'язків Віталія Калюжного, який підписав 9 із 22 наказів партії про виплату $12,5 млн призначених Манафорту. Дві інші справи стосуються юридичної компанії Skadden Arps. Вона за участю Манафорта склала доповідь про докази "провини" головного політичного суперника Януковича Юлії Тимошенко.

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 10:32
Лонгріди
thumb img
Спецпроект