Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Новачок в автомобілі: всі версії замаху на Скрипаля

21 березня, 10:27
2535
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Слідчі зараз вивчають усі місця в Солсбері, де перебували Скрипалі напередодні отруєння

За два тижні, що минули з моменту отруєння в Британії російського екс-розвідника Сергія Скрипаля та його дочки Юлії, навколо цього гучного злочину встигло з'явитися безліч припущень і гіпотез.

Британська влада і слідчі органи поки що підтвердили лише основні факти: замах було скоєно за допомогою нервово-паралітичної речовини масового ураження, яку найбільш ймовірно розробили ще в СРСР в рамках проекту Новачок. Скрипаль з дочкою, знайдені 4 березня в непритомному стані на лавці біля торгівельного центру в місті Солсбері, досі  перебувають у реанімації в критичному стані.

Злочин став причиною найбільшого дипломатичного скандалу в британсько-російських відносинах. Великобританія вислала з країни 23 російських дипломатів, а багато офіційних осіб Сполученого Королівства відмовилися приїжджати на Чемпіонат світу з футболу в Росії. У відповідь Москва оголосила про вислання 23 британських дипломатів і припинення діяльності Британської ради.

Обмін люб'язностями. Найяскравіші цитати від Росії і Великої Британії в зв'язку з отруєнням екс-шпигуна Скрипаля

НВ зібрало головні версії отруєння Скрипаля, оприлюднені в ЗМІ на цей момент.

Отрута в валізі

Британська газета The Telegraph, посилаючись на джерела в спецслужбах Сполученого Королівства, оприлюднила версію, згідно з якою нервово-паралітичну речовину могла привезти до країни донька Скрипаля. Вона приїхала до Великої Британії з Росії, щоб зустрітися з батьком, 3 березня - за день до того, як обоє були знайдені непритомними в Солсбері.

Джерела The Telegraph повідомили, що виконавці злочину могли проникнути в московську квартиру Юлії Скрипаль і обробити уражуючою речовиною одяг, косметику або подарунки, запаковані в чемодан дочки екс-розвідника. У такому випадку Юлія Скрипаль привезла смертельний реагент з Росії, сама того не підозрюючи, а контакт Скрипалів з отрутою стався вже в Британії, після розпакування багажу.

Новачок в автомобілі

Автомобіль Сергія Скрипаля та його шлях напередодні отруєння відразу ж став одним із головних об'єктів уваги британських слідчих. Незабаром після отруєння екс-розвідника поліція оприлюднила фото його машини і закликала повідомляти про її пересування всіх, хто бачив автомобіль напередодні події.

З автомобілем Сергія Скрипаля пов'язані відразу дві версії замаху/Фото London Metropolitan Police

Тим часом у ЗМІ з'явилися як мінімум дві версії того, як саме міг бути використаний бордовий BMW для отруєння Скрипаля. Першу з них оприлюднив телеканал ABC News з посиланням на власні джерела в розвідці. Відповідно до цієї гіпотези, нервово-паралітична отрута у формі дрібного порошку була розпорошена через вентиляційну систему автівки Скрипаля. "Це речовина часів холодної війни, існування якої в Росії завжди заперечували", - цитує ABC News своє джерело.

Про іншу версією повідомив британський таблоїд The Daily Mail, посилаючись на співрозмовників в уряді. За даними видання, речовиною обробили ручку дверей автівки, торкнувшись якої російський екс-розвідник наразив себе на смертельну небезпеку.

До слова, 20 березня британська поліція вилучила для дослідження також автомобіль британця Росса Кассіді, друга Скрипаля, який 3 березня зустрічав його дочку в аеропорту Лондона Гітроу та підвозив її додому. Кассіді підтвердив, що Скрипаль попросив його про цю послугу, осікльки через складні погодні умови в той день не був упевнений у можливостях власного авто.

Отруєння за допомогою дрона

Юлію та Сергія Скрипаля могли отруїти за допомогою дистанційно керованого міні-дрона, коли вони сиділи на лавці біля торгівельного центру в Солсбері, де пізніше обох знайшли в критичному стані. Таку версію злочину озвучив британський таблоїд The Daily Star, посилаючись на джерела в британській розвідці MI5.

"Розглядається кожен можливий сценарій. Ми знаємо, що росіяни проводять експерименти з мініатюрними бойовими дронами, - цитує видання свого співрозмовника. - Ми думаємо, що вони могли бути використані в Сирії й Україні, а також при організації інших замахів".

Розпорошити отруту на екс-розвідника та його доньку міг міні-дрон - прямо над лавкою, де їх знайшли непритомними / Фото EPA

Співробітник розвідки також додав, що подібні літальні апарати - всього лише спосіб транспортування зброї, в цьому випадку отрути. "Цілком можливо, що його [дрон] використовували для доставки нервово-паралітичної речовини, і це пояснює майже повну відсутність ланцюжка доказів", - припустило джерело The Daily Star.

Доставка додому

У британських ЗМІ широко обговорюється й версія про те, що Скрипалів отруїли в їхньому будинку в Солсбері. Так, британська газета The Guardian зазначає, що британський поліцейський Нік Бейлі, який також потрапив до лікарні в критичному стані, найбільш ймовірно отримав небезпечну дозу отруйної речовини після того, як одним з перших відвідав будинок російського подвійного агента. Причому джерелом отруєння могла бути не тільки валіза, привезена Юлією Скрипаль із Москви, але й будь-який предмет, принесений кимось ззовні.

Україна, США або теща. МЗС Британії опублікувало відео з російськими фейками про отруєння Скрипаля

На підтримку цієї версії The Guardian цитує думку Геміша де Бреттон-Гордона, екс-командувача полку хімічного, біологічного і радіологічного захисту британської армії (нині розформованого). За його словами, найбільш ймовірна форма отруйної речовини - порошок, а отже ним могли обробити пошту або подарунок, доставлені в будинок Скрипаля.

"Ви відкриваєте листа, і ця штука поширюється всюди, - навів приклад Бреттон-Гордон. - Так само вірогідно, що речовину міг доставити агент. Вам лише потрібно підсипати трохи в чиюсь кишеню або нанести її".