Македонію збираються перейменувати на вимогу Греції. Чому це відбувається - історія питання

21 травня 2018, 17:11
1079
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фото: @Zoran_Zaev

Алексіс Ціпрас (праворуч) разом із Зораном Заевим (ліворуч) 17 травня 2018 року у Софії

19 травня прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв заявив, що домовився зі своїм грецьким колегою Алексісом Ципрасом про нову офіційну назву своєї країни. Можливим компромісом стала назва Республіка Ілінденська Македонія. Тепер щодо питання перейменування повинен бути проведений референдум.

НВ розповідає, чим не подобається Греції нинішня офіційна назва її сусіда - Республіка Македонія - і чому влада Македонії готова цю назву змінити.

Чому Греції не подобається назва "Республіка Македонія"

Заперечення у Греції викликала ще назва Соціалістична Республіка Македонія, під якою Македонія входила до складу Югославії. Але в той час традиційно дружні греко-сербські відносини згладжували цей конфлікт.

У 1991 році, коли Македонія вийшла зі складу Югославії і стала незалежною державою під назвою Республіка Македонія, конфлікт загострився. Суперечка виникла через збіг назви нової країни із грецьким регіоном Македонія і давнім грецьким царством Македонія, яке було розташоване переважно в регіоні Македонія, що входить до складу Греції. Територія сучасної республіки Македонія в той час входила до складу стародавнього царства Пеонія. Коли римляни у 168 році до н.е. завоювали Грецію, вони об'єднали Пеонію із грецької Македонією і декількома іншими регіонами і називали всю цю об'єднану провінцію Македонією.

Future Perfect at Sunrise / wikipedia.org

Зараз мільйони етнічних греків ідентифікують себе як македонців, і Греція заперечує проти того, щоб так називали жителів Республіки Македонія (які, на відміну від греків є південними слов'янами), а також проти того, щоб її мова називалася македонською. Греція також звинувачує Македонію у привласненні грецьких історичних символів та діячів і в тому, що вона сприяє концепції так званої Об'єднаної Македонії, яка передбачає територіальні претензії до Греції, Болгарії, Албанії та Сербії.

Що зробила Греція, щоб змусити владу Македонії змінити назву

У 1991 році у Греції виникла сильна опозиція проти назви "Республіка Македонія", і Греція намагалася перешкодити вступу Македонії до ООН та визнанню її європейською спільнотою.

Греції вдалося призупинити широке міжнародне визнання Республіки Македонія і її вступ до ООН. Однак Болгарія, Туреччина, Словенія, Хорватія, Білорусь і Литва все одно її визнали. Затримка з міжнародним визнанням мала дуже великий негативний вплив на економічну і політичну ситуацію в Республіці Македонія.

Але війна у Боснії і Герцеговині та Хорватії вплинула на міжнародне співтовариство, яке стало розглядати стабільність Македонії як пріоритет. Протягом 1992 року Міжнародний валютний фонд, Світовий банк і Міжнародна конференція з колишньої Югославії схвалили компромісну назву "Колишня Югославська Республіка Македонія".

Незважаючи на те, що проти цього компромісу спочатку виступали обидві сторони конфлікту, сильний міжнародний дипломатичне тиск призвів до того, що і Афіни, і Скоп'є визнали цю формулу. Однак Греція і Республіка Македонія формалізували двосторонні відносини лише в рамках Тимчасової угоди, підписаної у Нью-Йорку 13 вересня 1995 року, зобов'язавшись продовжувати переговори про офіційну назву Македонії під егідою ООН.

Метью Німіц - посередник ООН у суперечці про перейменування Македонії, серпень 2008 року / Фото: EPA

7 квітня 1993 року Македонія увійшла до складу ООН під назвою "Колишня югославська Республіка Македонія" до остаточного врегулювання спору щодо її назви. Незважаючи на цей успіх, противники компромісної назви зберегли свій вплив не лише у Греції, але і в самій Македонії.

Крім того, у 2007 році в Македонії провели опитування, яке показало, що 77% її населення не хочуть змінювати її назву. 72% жителів Македонії підтримали вступ до НАТО лише за умови, що назва "Республіка Македонія" збережеться. І лише 8% погодилися з тим, що країна повинна приєднатися до НАТО під назвою "Колишня югославська Республіка Македонія". До вересня 2007 року 118 країн або 61% членів ООН, у тому числі Україна, визнали конституційну назву країни "Республіка Македонія". Однак ООН все ще продовжує вживати термін "Колишня Югославська Республіка Македонія".

У 2008 році на саміті НАТО в Бухаресті Греція стала на заваді запрошенню Македонії до Альянсу через її назву. У відповідь у листопаді цього ж року Скоп'є подав до Міжнародного суду ООН позов проти Афін. Суд зобов'язав Грецію не перешкоджати вступу Македонії до НАТО або будь-якої іншої міжнародної організації, якщо вона зробить це під назвою "Колишня югославська Республіка Македонія".

Греція також перешкоджає початку переговорів про вступ Македонії до Європейського союзу, кандидатом у члени якого Македонія є від 2005 року. Причому у квітні 2018 року Єврокомісія вже рекомендувала розпочати такі переговори з Македонією та Албанією.

Зближення позицій та імовірний компроміс

Позиції влади Греції і Македонії щодо офіційної назви останньої еволюціонували поступово.

У 1992 році основні політичні партії Греції домовилися не приймати слово "Македонія" в назві цієї республіки у будь-якому випадку.

Примітно, що у Тимчасовій угоді 1995 року, яка формально встановила двосторонні відносини між двома країнами, офіційна назва жодної з цих країн не згадується.

[Gallery]

Тисячі греків вийшли на протест проти назви Македонії

[/Gallery]

У подальшому була запропонована низка компромісних варіантів назви Македонії. Серед них - Нова Македонія (New Makedonia), Верхня Македонія, Славо-Македонія, Нова Македонія (Nova Makedonia), Македонія (Скоп'є) та інші. Усі ці варіанти не приймала Греція, оскільки слово "Македонія" в назві зберігалося.

Афіни пропонували такі варіанти як Республіка Вардар (за назвою найдовшої річки у країні) або Республіка Скоп'є, але уряд та опозиційні партії в Скоп'є незмінно відкидали будь-яке рішення, що виключає слово "Македонія".

Під час чергового раунду переговорів у 2013 році позиції сторін зблизилися, але країни все одно не змогли дійти згоди. Македонія висловилася за використання назви "Верхня Республіка Македонія", тоді як Греція наполягала на тому, що вона може схвалити лише "Республіка Верхня Македонія". Крім того, Македонія погоджувалася використовувати нову назву тільки у двосторонніх відносинах із Грецією, а Греція вимагала її використання у всіх випадках.

[Gallery]

Жителі Македонії протестували проти зміни назви країни

[/Gallery]

У січні 2018 року переговори про назву Македонії під егідою ООН поновилися. Зусилля з вирішення цього питання набули нового імпульсу з приходом до влади в Македонії прем'єр-міністра Зорана Заєва. 24 січня 2018 року Заєв обговорив вирішення конфлікту через назву країни із грецьким колегою Алексісом Ципрасом на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Прем'єр Македонії погодився перейменувати низку вулиць та інфраструктурних об'єктів, назви яких викликали роздратування у Греції.

Навесні 2018 року переговори про перейменування Македонії активно просувалися, зокрема, нову назву країни обговорювали голови зовнішньополітичних відомств і прем'єр-міністри. Заєв заявив, що уряд Македонії згоден використовувати назву "Республіка Ілінденська Македонія" в усіх випадках, що було однією з головних умов Греції. Водночас ЗМІ повідомляли, що опозиційні партії, підтримки яких Заєв потребує, відхилили цю пропозицію.

"Наші дві країни ніколи не були такі близькі до угоди, але є ще важливі кроки, які необхідно зробити", - розповів про результати останніх переговорів з македонським колегою центральному комітету своєї партії СІРІЗА грецький прем'єр Ціпрас.

Слово "Ілінденська" відсилає до повстання проти Османської імперії, яке почалося у Крушево 2 серпня 1903 року - в Ільїн день. Зараз це головне державне свято Македонії - День республіки. Однак цей день також відзначають у сусідній Болгарії, і ця країна теж відкидає новий варіант назви.

НВ

Головне

Геополітика

Вчора, 03:20

article_img
Трамп може відкласти підвищення мит на товари з Китаю - Bloomberg
Компанії/Ринки

Вчора, 15:18

article_img
Приватбанк виграв суд в Гаазі у справі про "анексію" Росією кримських активів
Події

Вчора, 18:27

article_img
ГПУ прокоментувала розслідування Схем щодо газового бізнесу оточення Порошенка

Вибір редакції

Travel

Вчора, 21:45

article_img
Символізм невірності. Яка легенда оточує унікальний замок Шенборнів на Закарпатті
Події

Вчора, 11:09

article_img
Вакарчук розповів, за якого кандидата голосуватиме на виборах
Гаджети

Вчора, 18:18

article_img
Смішні заголовки, український шоу-біз і меми про літературу. Найвеселіші канали в Telegram - вибір редакції