Євросоюз може піти на поступки Росії щодо транзиту в Калінінград через Литву — Reuters

29 червня, 20:52
Литва заблокувала транзит санкційних товарів із РФ в Калінінград (Фото:REUTERS/Ints Kalnins)

Литва заблокувала транзит санкційних товарів із РФ в Калінінград (Фото:REUTERS/Ints Kalnins)

У Євросоюзі можуть дозволити транзит низки товарів територією Литви в Калінінградську область за згодою Вільнюса, повідомляє агентство Reuters у середу, 29 червня, із посиланням на джерела, які говорили на умовах анонімності.

За словами двох співрозмовників агентства, європейські офіційні особи за підтримки Німеччини прагнуть дійти компромісу з Литвою, аби "врегулювати конфлікт з Москвою".

Відео дня

Одне джерело Reuters заявило, що, якщо "блокаду" Калінінграда не знімуть, "прибалтійська держава побоюється, що Москва може прокласти сухопутний коридор через її територію, використовуючи військову силу". Агентство зазначає, що в Литві дислоковані німецькі солдати, і у разі ескалації з боку Кремля «вона разом із союзниками по НАТО може бути втягнена в конфронтацію». У матеріалі також згадується, що «найбільша в Європі економіка значною мірою залежить від імпорту російського газу».

«Потрібно дивитися правді в очі. У Путіна набагато більше важелів впливу, ніж у нас. У наших інтересах знайти компроміс», — сказав один зі співрозмовників Reuters, знайомий із дискусіями в ЄС, і визнав, що кінцевий результат може здатися несправедливим.

За словами джерел Reuters, компромісне рішення можуть знайти до 10 липня або наступного тижня. Один із варіантів може передбачати звільнення від санкцій ЄС вантажоперевезення між Росією і Калінінградом на тій підставі, що «це не вважається міжнародною торгівлею». На таку поступку можуть піти за умови, що підсанкційні товари будуть використовуватися в Калінінграді, а не вивозитися через порт, хоча це буде важко гарантувати, пише агентство.

За словами іншого співрозмовника Reuters, «блокаду» можуть зняти на так званих «гуманітарних підставах». Він додав, що Литва має серйозні застереження щодо того, щоб піти на крок, який можуть вважати поступкою Москві.

Раніше президент Литви Ґітанас Науседа заявив, що країна продовжить дотримуватися обмежень на транзит в Калінінградську область і не реагуватиме на погрози з Росії. У Збройних силах Литви також казали, що прямої військової загрози країні зараз немає.

17 червня влада Литви запровадила заборону на транзит санкційних товарів через свою територію до Калінінградської області Росії. Цей регіон, хоча є частиною РФ, не має з нею спільного сухопутного кордону, омивається Балтійським морем і межує лише з Литвою та Польщею.

Литва заборонила транзит санкційних товарів у Калінінградську область не лише залізницею, а й автомобільними дорогами.

Влада Литви пояснила заборону отриманням роз’яснень від Єврокомісії про те, що транзит товарів, заборонених до ввезення в ЄС, стане порушенням санкцій, запроваджених проти РФ за розв’язану нею війну в Україні.

Через обмеження транзиту в МЗС РФ викликали тимчасову повірену у справах Литви Віргінію Умбрасене та посла Євросоюзу в Росії Маркуса Едерера. Від них вимагали «негайного скасування рестрикцій», пригрозивши у разі відмови заходами у відповідь.

ЄС погрожує відірвати Путіну важливу область – Яковина

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X