«Це наш спільний ворог». Литва могла стати мішенню Росії. Як Балтійська країна оборонятиметься у разі нападу Кремля — інтерв'ю

16 липня, 08:29
Ексклюзив НВ
Андрюс Тапінас (Фото:Laisvės TV/Facebook)

Андрюс Тапінас (Фото:Laisvės TV/Facebook)

Телеведучий, письменник та громадський діяч Андрюс Тапінас — ініціатор кампанії зі збору коштів на Байрактар для України у Литві.

В інтерв'ю Радіо НВ він розповів, як 5 млн євро вдалося зібрати в рекордно короткий термін, чому Литва вважає війну РФ проти України своєю і як оборонятиметься у разі російського нападу.

Відео дня

https://www.youtube.com/watch?v=NZYm9bJB2UI&t=1092s

— Хочу подякувати за те, що ви робите. Для нас велике натхнення, що громадянам Литви вдалося зібрати гроші на безпілотник Байрактар протягом трьох днів. Наскільки ви були здивовані тим, що це так швидко сталося?

— Це був цікавий досвід, бо ніколи ще такої великої планки не намагалися взяти. Але якось така ідея та азарт вони розрослися, коли ми зуміли зібрати 30 тисяч євро на два естонські безпілотники, які можуть виконувати [розвідувальні] роботи, коригувати вогонь артилерії. І ми ці гроші зібрали за 16 годин, це було дуже швидко.

Тому вирішили спробувати втілити в реальність ідею, яка витала в литовському інтернеті: а чи можна купити щось із серозної військової зброї для України?

Після розмови з Міністерством оборони вирішили зупинитися на турецькому Байрактарі з кількох причин. По-перше, це добре відома зброя в Україні від початку війни. Є кілька пісень із такою назвою. Дітей я не впевнений, що називають, але свійських тварин уже називають Байрактарами давно.

Інша причина, що все ж таки Baykar Machine — це приватна компанія, ми думали, що з ними вийде легше домовитися, ніж, наприклад, з урядом Сполучених Штатів Америки, щоб вони дозволили купити якусь американську військову зброю для громадськості однієї країни, а не для Міністерства оборони. У принципі так і сталося. Через два тижні мені зателефонував наш Міністр оборони Арвідас Анушаускас і сказав, що зелене світло для цього проєкту дала і турецька влада, і наше Міністерство готове допомогти. Ну і: «Андрюсе, показуй, що ти можеш. Чи можеш ти надихнути людей на збирання таких грошей».

Я вважав, що це триватиме у нас близько трьох тижнів. Це зайняло три з половиною дні. І ми зібрали навіть не п'ять мільйонів, як планували на початку цього проєкту, а майже 6 мільйонів.

Показати ще новини
Радіо НВ
X