21 листопада 2018, середа

"Лицемірний розсадник упередженості". Чому США вийшли з Ради ООН з прав людини

0 коментувати
Постпред США в ООН Ніккі Хейлі звинуватила організацію в

Постпред США в ООН Ніккі Хейлі звинуватила організацію в "нескінченній ворожості" до Ізраїлю

Адміністрація президента США Дональда Трампа вчергове продемонструвала свою окрему позицію на міжнародній політичній арені.

У вівторок, 19 червня, Сполучені Штати заявили про свій вихід з Ради ООН з прав людини, зазначивши, що ця організація "підриває інтереси союзників США" (перш за все Ізраїлю), а її діяльність не відповідає заявленим цілям.

На тлі нещодавнього демаршу США з декількох міжнародних угод ця подія викликала широку реакцію у світі.

До того ж, заява Вашингтона пролунала на наступний день після того, як верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Хусейн звинуватив самі США в "безсоромній" практиці розлучення сімей нелегальних іммігрантів і закликав владу країни припинити подібні порушення прав дітей та їхніх батьків.

НВ зібрало всі подробиці події.

Що сталося і чим незадоволені США

19 червня на спеціальній прес-конференції постійний представник США при ООН Ніккі Хейлі та держсекретар Майк Помпео заявили про вихід своєї країни з Ради ООН з прав людини (РПЛ). Це міжнародний правозахисний орган, який є допоміжним при Генеральній Асамблеї ООН.

Основні причини такого рішення Вашингтона озвучила постпред Хейлі, нагадавши, що ще рік тому вона від імені США закликала до негайної реформи Ради ООН з прав людини під час своєї поїздки до штаб-квартири організації в Женеві. Відтоді, на думку американської сторони, істотних змін не відбулося.

Повне відео виступу Ніккі Хейлі з поясненням причин рішення США:

Хейлі назвала правозахисний орган ООН "розсадником політичної упередженості", вказавши на "переслідування" ним Ізраїлю на тлі ігнорування порушення прав людини в інших країнах.

Наводячи приклади, представник США вказала на торішнє обрання Демократичної Республіки Конго членом ради всупереч свідченням про репресії і масові порушення прав людини в країні. Крім того, Хейлі нагадала, що за останній рік Рада ООН з прав людини не присвятила жодної сесії придушенню демонстрацій в Ірані або ситуації у Венесуелі, де в 2017 році були зафіксовані масштабні зловживання в сфері прав людини під час антиурядових протестів.

Хейлі назвала правозахисний орган ООН "розсадником політичної упередженості", вказавши на "переслідування" ним Ізраїлю

"Занадто довго Рада ООН з прав людини була захисником порушників цих прав", - підкреслила постпред США.

При цьому Хейлі звинуватила правозахисну організацію ООН в "нескінченній ворожості відносно Ізраїлю" і "непропорційному фокусуванні" на правозахисних проблемах у секторі Газа, посилаючись на ряд прийнятих резолюцій, де підкреслюються зловживання ізраїльського уряду щодо палестинців у Газі і на Західному березі річки Йордан.

США також вказали на відсутність волі до реформування Ради ООН з прав людини з боку інших держав-членів організації. "Майже всі країни, з якими ми зустрічалися, згодні з нами - у загальних принципах і за закритими дверима, - що Рада з прав людини потребує серйозних, радикальних, системних змін. Але жодна країна не мала мужності приєднатися до нашої боротьби", - підкреслила американський постпред в ООН.

У свою чергу, держсекретар США Майк Помпео, який був присутній на прес-конференції разом з Хейлі, підкреслив роль американського президента Дональда Трампа в ухваленні рішення про демарш Вашингтона.

"Занадто багато зобов'язань залишилися невиконаними. Президент Трамп хоче вивести м'яч уперед. З першого дня він звертався із закликами до установ та країн, які говорять одне, а роблять інше - саме в цьому полягає проблема Ради ООН з прав людини", - заявив Помпео.

У той же час Хейлі зробила акцент на тому, що Вашингтон не відмовляється від своїх зобов'язань у сфері прав людини, виходячи з Ради ООН.

"Якраз навпаки. Ми робимо цей крок, тому що наші зобов'язання не дозволяють нам залишатися частиною лицемірної організації, яка піклується лише про власні інтереси і насміхається над правами людини", - сказала постпред США.

Дивіться також

Світова реакція

На неоднозначне рішення Вашингтона негайно відреагували багато міжнародних організацій, країн, підрозділів ООН та правозахисних груп.

Єдиною державою, яка повністю підтримала вихід США з Ради ООН з прав людини, очікувано став Ізраїль.

Ізраїль дякує президенту Трампу, держсекретарю Помпео і постпреду Хейлі за їхнє відважне рішення

Прем'єр-міністр цієї країни Біньямін Нетаньяху подякував Трампу за таку позицію його держави: "Ізраїль дякує президенту Трампа, держсекретарю Помпео і постпреду Хейлі за їхнє відважне рішення, прийняте проти лицемірства і брехні так званої Ради ООН з прав людини", - написав Нетаньяху у своєму Twitter.

На його думку, через постійну критику Ізраїлю Рада "зарекомендувала себе упередженою, ворожою, антиізраїльською організацією, яка зрадила своїй місії із захисту прав людини".

У той же час генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш заявив, що жалкує про рішення Вашингтона. Він зазначив, що хотів би бачити США в складі Ради ООН, яка грає "дуже важливу роль у просуванні і захисті прав людини в усьому світі".

А верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Хусейн зазначив у своєму коментарі: "З огляду на стан прав людини в сучасному світі, США повинні активізувати зусилля, а не відступати".

Заява США прозвучала незабаром після чергової сесії Ради ООН з прав людини / Фото ЕРА

Стурбована демаршем США верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні. За її словами, рішення американської влади покинути раду "шкодить ролі США як захисника і прихильника демократії".

Вона також зазначила, що Євросоюз розділяє необхідність підвищення ефективності Ради з прав людини і не виключає можливість подальшої спільної діяльності зі США в цій сфері.

Глава МЗС Великої Британії Борис Джонсон назвав вихід Вашингтона з правозахисної Ради ООН подією, що викликає жаль.

"Ми не приховували, що Велика британія хоче бачити реформування Ради з прав людини, але ми сповнені рішучості працювати над її зміцненням зсередини", - додав Джонсон.

Вихід Трампа [з Ради ООН] особливо тривожить з урахуванням того, що він постійно вихваляє деспотів і диктаторів

Більш жорстку заяву щодо Дональда Трампа озвучив Національний комітет Демократичної партії США. "Вихід Трампа [з Ради ООН] особливо тривожить з урахуванням того, що він постійно вихваляє деспотів і диктаторів, відомих жахливими порушеннями прав людини, не кажучи вже про жорстоке поводження адміністрації Трампа із сім'ями мігрантів, які шукають притулку", - йдеться в заяві демократів.

Протягом останнього тижня в Америці дійсно триває скандал навколо посилення антіімміграціїної політики Білого дому. В останні місяці вона привела до того, що на південному кордоні США у затриманих нелегалів, які підлягають кримінальному переслідуванню, стали примусово забирати неповнолітніх дітей. З квітня з батьками були розлучені близько 2 тис. дітей, 100 з них - у віці до чотирьох років.

Дивіться також

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch також різко розкритикувала радикальне рішення Вашингтона, назвавши його "сумним відображенням одновимірної політики Трампа в сфері прав людини".

"Рада ООН з прав людини зіграла важливу роль в таких країнах, як Північна Корея, Сирія, М'янма і Південний Судан, але все, що турбує Трампа - це захист Ізраїлю", - заявив виконавчий директор Human Rights Watch Кеннет Рот.

Звідки ще вийшли США

Раніше Білий дім під керівництвом Дональда Трампа прийняв ще кілька резонансних рішень про вихід з міжнародних угод.

Відкликання підпису підсумкового комюніке саміту G7

8-9 червня 2018 року в Канаді пройшов саміт лідерів країн Великої сімки, у ході якого Трамп зайняв непохитну позицію щодо введення американських мит на імпорт товарів з країн ЄС, Канади та Мексики.

Проте за підсумками саміту глава Білого дому, як повідомлялося спочатку, вирішив підписати підсумкове комюніке зустрічі. Однак вже залишаючи Канаду і перебуваючи на борту свого літака, американський президент відкликав свій підпис.

Дивіться також

Приводом для такого рішення він назвав заяви господаря саміту, канадського прем'єра Джастіна Трюдо, який пообіцяв ввести відповідні торгові мита для американських товарів з боку Канади.

"Грунтуючись на помилкових заявах Джастіна [Трюдо] під час прес-конференції і факт, що Канада вводить великі мита щодо американських фермерів, робітників і компаній, я доручив нашим американським представникам не підписувати комюніке, у той час як ми розглядаємо можливість [введення] тарифів на автомобілі, які наповнюють американський ринок! " - написав Трамп.

Міжнародна громадськість розцінила таке рішення американського президента як крок до розриву усталеної багаторічної єдності між найбільшими розвиненими державами світу.

Ядерна угода з Іраном

8 червня 2018 року Трамп заявив про вихід Вашингтона з угоди щодо ядерної програми Ірану і введенні нових санкцій проти цієї країни.

Трамп демонструє відмову від угоди з Іраном - "найгіршої угоди в історії" / Фото ЕРА

Цей документ - Спільний всеосяжний план дій - був підписаний у 2015 році між Іраном і шістьма державами: США, Росією, Китаєм, Великою Британією, Францією і Німеччиною. В обмін на скасування міжнародних санкцій Іран погодився вивезти за кордон більшу частину збагаченого урану і надати МАГАТЕ доступ до всіх своїх ядерних об'єктів строком на 20 років. Це дозволяє організації стежити за тим, щоб іранська ядерна програма носила виключно мирний характер.

Трамп назвав цю угоду "найгіршою в історії".

Угода з клімату

1 червня 2017 року президент Трамп заявив, що США припиняють участь у Паризькій кліматичній угоді. Цей документ, підписаний у 2015 році відповідно до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, регулює заходи щодо зниження вуглекислого газу в атмосфері Землі з 2020 року.

Не виходити з угоди від нас вимагають ті ж країни, чиї торгові обмеження обходяться Америці в трильйони доларів

Однак Трамп переконаний, що документ не відповідає інтересам США. "Не виходити з угоди від нас вимагають ті ж країни, чиї торгові обмеження обходяться Америці в трильйони доларів, і які в багатьох випадках недбало ставляться до свого внеску в наш критично важливий оборонний альянс", - підкреслив американський президент.

Історична угода з Кубою

16 червня 2017 року Трамп заявив, що скасовує знакову угоду адміністрації Барака Обами з Кубою, спрямовану на потепління у відносинах двох країн після півстолітнього "замороженого" конфлікту.

Зокрема, Трамп відмовився від політики, яка дозволяла кубинцям-утікачам до США протягом року звернутися із проханням про надання їм дозволу на проживання.

Крім того, американський президент знову заборонив окремі поїздки громадян США на Кубу. Йдеться про міжнародний обмін між країнами. Американська влада заявила, що відтепер контролюватиме також інші подібні поїздки, щоб переконатися, чи є представник туристичної групи і чи дійсно мандрівники займаються освітнім і культурним обміном.

Трамп також підкреслив, що не має наміру скасовувати санкції проти Куби.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця листопаду дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Геополітика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: