10 грудня 2018, понеділок

Литовський політик: Захід повинен перейти до стратегії "Україна по-перше" і інвестувати в успіх Києва

Пятрас Вайтєкунас

Пятрас Вайтєкунас

Екс-очільник МЗС Литви Пятрас Вайтєкунас в інтерв'ю Радіо НВ заявив, що Захід повинен прийняти стратегію "Україна по-перше" і інвестувати в успіх Києва.

- Країни Балтії зараз, і в Литва зокрема, відчувають щодо себе гібридну агресію Росії? І в чому це проявляється?

- Це звичайно інформаційна агресія на наші країни. І енергетичні проекти які загрожують самому існуванню Литви. Я маю на увазі ядерну станцію, яку будують за 50 км від нашої столиці Вільнюса. Гібридна війна проти Литви - відбувається тут, в Україні, з окупацією Криму, з війною Росії на Донбасі. Це нас стосується також. І нам загрожують російські дії в Солсбері, де вони використовували хімічну зброю, нам загрожують в Литві. Нам загрожують російські дії при підтримці цієї тварини Асада, який труїть своїх громадян хімічною зброєю. І звичайно прямі провокації. Але ми почали це розуміти і почали якось відповідати асиметрично. Тому що, ми розуміємо, що кожна провокація - це тест для нас, це іспит. Як на нього відповісти? Росіяни думають: "Може ви промовчите? Може ви думаєте, що ви розумніші за нас?" Наприклад, якщо я вас зараз так грубо штовхну - ось так діє і Росія. Росія не є сильною державою, вона не є сильними світовим лідером або супердержавою. Але вона звичайно, є світовим гравцем.

- Проте на вибори вона впливає в багатьох країнах.

- Чи вплинула. Хоча ми і не знаємо, наскільки. Звичайно Росія впливає на вибори і це неприпустимо. Але я хочу сказати, що сила Росія - в її непередбачуваності. Провокатор може бути слабким, але він провокує - дивиться реакцію. Дивиться, хто слабший, хто не відповість. Ось я б сказав образно так: один провокаційний проліт над нашими натівськими кораблями - одна російська компанія до бан-листу по виключенню торгових відносин. Діяти треба так. Треба відповідати на провокації, як на іспиті - ось моя думка.

- А чи можливо протидіяти гібридній агресії Росії, коли здійснюються такі проекти, як "Північний потік-2".

- Можливо, але про це мало хто думає. Санкції - це не стратегія. Це вже дуже багато повторюють цю фразу. Санкції повинні зберігатися, санкції повинні посилюватися у разі нових актів агресії Росії. Але санкції - це не стратегія. Ми вже зараз повинні думати, яку стратегію ми будемо проводити по відношенню до пост-путінської Росії. "Північний потік-2" - це тільки деталь, яка показує те, що в Європі багато хто досі не розуміє, що Росія президента Путіна - це проблема. а не можливість.

- Серед країн НАТО, держави Балтії знаходяться ближче всього до Росії. Чи відчувають вони себе захищеними перед можливістю прямої агресії з боку Росії? Чи можете ви розраховувати на підтримку своїх партнерів?

- Стовідсотково. У мене немає ніяких сумнівів, в тому, що п'ята стаття договору НАТО буде введена в дію в разі відкритої російської агресії проти Литви, чи інших балтійських країн. Або в інших країнах-членах НАТО. У мене немає сумнівів з цього приводу. І я думаю, що президент Путін розуміє, що він зустрівся б в такому випадку з адекватною відповіддю з боку НАТО. Але яка ця відповідь буде, ніхто не може передбачити заздалегідь. Але вона точно була б.

- Деякі партнери України на Заході кажуть, що корупція можливо, більший наш ворог, ніж Росія. Ви згодні з такою позицією?

- Я вважаю, що стратегія Заходу, яку називали "Росія - по-перше" ( "Russia - first") повинна змінитися на стратегію "Україна - по-перше", "Ukraine - first", "Moldova first", "Georgia - first ". Росія зараз намагається навколо себе створити смуги або коло  з країн-невдах. Захід повинен створювати навколо Росії приклади вдалих історій, вдалих реформ. І тому Україні потрібно обов'язково, звичайно, зупиняти президента Путіна. А значить необхідно допомагати Україні зброєю, і всім, що потрібно. Щоб провал політики Путіна почався на Донбасі. Потрібно серйозно інвестувати в успіх України. А успіх України без поступового знищення шару олігархів - неможливий. Я маю на увазі не фізичне знищення олігархів. Їм треба обрубати крила. Олігарх - це людина, яка має гроші, володіє медіа, і посилає своїх холуїв в парламент. Ось це потрібно обрубувати. Він не повинен мати політичного впливу. І він не повинен володіти піаром. Нехай він просто залишиться багатим, раціональним хорошим господарником, який займається бізнесом. Все ж таки, хтось відкрито і рішуче повинен сказати, що з олігархією в Україні має бути покінчено.

Пятрас Вайтєкунас - литовський політик і дипломат; фізик за освітою; міністр закордонних справ Литви з 12 липня 2006 року до 9 грудня 2008 року.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Геополітика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: