Литовський політик: Захід повинен перейти до стратегії "Україна по-перше" і інвестувати в успіх Києва

Пятрас Вайтєкунас

Пятрас Вайтєкунас

Екс-очільник МЗС Литви Пятрас Вайтєкунас в інтерв'ю Радіо НВ заявив, що Захід повинен прийняти стратегію "Україна по-перше" і інвестувати в успіх Києва.

- Країни Балтії зараз, і в Литва зокрема, відчувають щодо себе гібридну агресію Росії? І в чому це проявляється?

- Це звичайно інформаційна агресія на наші країни. І енергетичні проекти які загрожують самому існуванню Литви. Я маю на увазі ядерну станцію, яку будують за 50 км від нашої столиці Вільнюса. Гібридна війна проти Литви - відбувається тут, в Україні, з окупацією Криму, з війною Росії на Донбасі. Це нас стосується також. І нам загрожують російські дії в Солсбері, де вони використовували хімічну зброю, нам загрожують в Литві. Нам загрожують російські дії при підтримці цієї тварини Асада, який труїть своїх громадян хімічною зброєю. І звичайно прямі провокації. Але ми почали це розуміти і почали якось відповідати асиметрично. Тому що, ми розуміємо, що кожна провокація - це тест для нас, це іспит. Як на нього відповісти? Росіяни думають: "Може ви промовчите? Може ви думаєте, що ви розумніші за нас?" Наприклад, якщо я вас зараз так грубо штовхну - ось так діє і Росія. Росія не є сильною державою, вона не є сильними світовим лідером або супердержавою. Але вона звичайно, є світовим гравцем.

- Проте на вибори вона впливає в багатьох країнах.

- Чи вплинула. Хоча ми і не знаємо, наскільки. Звичайно Росія впливає на вибори і це неприпустимо. Але я хочу сказати, що сила Росія - в її непередбачуваності. Провокатор може бути слабким, але він провокує - дивиться реакцію. Дивиться, хто слабший, хто не відповість. Ось я б сказав образно так: один провокаційний проліт над нашими натівськими кораблями - одна російська компанія до бан-листу по виключенню торгових відносин. Діяти треба так. Треба відповідати на провокації, як на іспиті - ось моя думка.

- А чи можливо протидіяти гібридній агресії Росії, коли здійснюються такі проекти, як "Північний потік-2".

- Можливо, але про це мало хто думає. Санкції - це не стратегія. Це вже дуже багато повторюють цю фразу. Санкції повинні зберігатися, санкції повинні посилюватися у разі нових актів агресії Росії. Але санкції - це не стратегія. Ми вже зараз повинні думати, яку стратегію ми будемо проводити по відношенню до пост-путінської Росії. "Північний потік-2" - це тільки деталь, яка показує те, що в Європі багато хто досі не розуміє, що Росія президента Путіна - це проблема. а не можливість.

- Серед країн НАТО, держави Балтії знаходяться ближче всього до Росії. Чи відчувають вони себе захищеними перед можливістю прямої агресії з боку Росії? Чи можете ви розраховувати на підтримку своїх партнерів?

- Стовідсотково. У мене немає ніяких сумнівів, в тому, що п'ята стаття договору НАТО буде введена в дію в разі відкритої російської агресії проти Литви, чи інших балтійських країн. Або в інших країнах-членах НАТО. У мене немає сумнівів з цього приводу. І я думаю, що президент Путін розуміє, що він зустрівся б в такому випадку з адекватною відповіддю з боку НАТО. Але яка ця відповідь буде, ніхто не може передбачити заздалегідь. Але вона точно була б.

- Деякі партнери України на Заході кажуть, що корупція можливо, більший наш ворог, ніж Росія. Ви згодні з такою позицією?

- Я вважаю, що стратегія Заходу, яку називали "Росія - по-перше" ( "Russia - first") повинна змінитися на стратегію "Україна - по-перше", "Ukraine - first", "Moldova first", "Georgia - first ". Росія зараз намагається навколо себе створити смуги або коло  з країн-невдах. Захід повинен створювати навколо Росії приклади вдалих історій, вдалих реформ. І тому Україні потрібно обов'язково, звичайно, зупиняти президента Путіна. А значить необхідно допомагати Україні зброєю, і всім, що потрібно. Щоб провал політики Путіна почався на Донбасі. Потрібно серйозно інвестувати в успіх України. А успіх України без поступового знищення шару олігархів - неможливий. Я маю на увазі не фізичне знищення олігархів. Їм треба обрубати крила. Олігарх - це людина, яка має гроші, володіє медіа, і посилає своїх холуїв в парламент. Ось це потрібно обрубувати. Він не повинен мати політичного впливу. І він не повинен володіти піаром. Нехай він просто залишиться багатим, раціональним хорошим господарником, який займається бізнесом. Все ж таки, хтось відкрито і рішуче повинен сказати, що з олігархією в Україні має бути покінчено.

Пятрас Вайтєкунас - литовський політик і дипломат; фізик за освітою; міністр закордонних справ Литви з 12 липня 2006 року до 9 грудня 2008 року.

Україна 2020. Економіка

Не пропустіть! Вже завтра, 18 жовтня, відбудеться лекція НВ «Економіка 2020». Новий курс чи старі реформи? Приватизація чи відкати? Долар по 8 чи 50? Зростання чи дефолт? Спікери: Андрій Коболєв, Віктор Пинзеник, Оксана Маркарова, Ольга Гуцал.

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Геополітика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: